سرلشکر صفوی در بزرگداشت عملیات بیت‌المقدس عنوان کرد
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: قدرت نفوذ ایران از محور ایران، عراق و سوریه تا مدیترانه رسیده و این سومین بار است که قدرت نفوذ کشورمان تا مدیترانه گسترده شده است.
کد خبر: ۱۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۲ - 02May 2014

نگرانی غربی‌ها از توسعه نفوذ قدرت ایران از خلیج فارس تا مدیترانه/ مرز دفاعی ما در جنوب لبنان است

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، سردار سرلشکر "سید یحیی صفوی" دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، در مراسمی که بهمناسبت سالگرد آغازعملیات بیتالمقدس و آزادی خرمشهر در سال ۶۱، با حضور پیشکسوتان جهاد و شهادت و پرسنل سپاه در محل سپاه صاحب الزمان استان اصفهان (عج) برگزار شد به تشریح نقش رهبری جمهوری اسلامی ایران در مقابل زورگوئیهای قدرتهای بیگانه پرداخت و گفت: ما پاسداران افتخار داریم که چنین رهبری خردمند، دوراندیش، متقی، رئوف، صبور زمام امور را در دست دارد. رهبری شجاع، حکیم و خردمند جمهوری اسلامی ایران در مقابل زیادهخواهی سلطهگری استکبار غربی که بر بلاد اسلامی و تفکرات اسلامی هجوم آوردهاند، ایستادهاند.

پشتوانه اعتماد آفرین و اقتدار بخش نظام اسلامی، عقبه مردمی آن است

وی افزود: پشتوانه اعتمادآفرین و اقتداربخش نظام اسلامی در کوران حوادث ۳۵ سال گذشته، عقبه مردمی آن است. مردم مومن، شجاع، ولایتمدار و انقلابی استان اصفهان، نخبگان دانشگاهی، حوزوی، سیاسی و نظامی این استان یک پشتوانه عظیم فکری و عملی و قدرت نرم در دفاع از انقلاب اسلامی، دفاع از ایران و پیشرفت ایران میباشند.

صفوی در تشریح ظرفیت اقتصادی و فرهنگی استان اصفهان گفت: اصفهان از ظرفیت بالای اقتصادی برخوردار است. دومین قطب بزرگ صنعتی کشور استان اصفهان است. حدود ۷۰ درصد صنعت فولاد کشور در اصفهان تولید میشود. بیش از ۷۰ هزار کارگاه صنعتی در بخش خصوصی استان داریم. در بخش فرهنگی بیش از یکصد مرکز آموزش عالی، با حدود ۳۳۰ هزار دانشجو و ۲۰ هزار طلبه داریم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل در بخش دیگری از سخنان خود و در تشریح مسائل جاری سوریه، گفت: بحران سوریه یکی از حوادت بزرگ زمان فعلی است. هم اکنون حدود ۴۰ ماه از بحران سوریه میگذرد. بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مردم سوریه کشته شده ند، سه میلیون نفر هم آواره شدند، چه آنهایی که از سوریه فرار کردند و چه آنهایی که از استانهای بحران زده به دمشق و اطراف آن آمدهاند.

وی افزود: از نظر سیاسی در صحنه سوریه و در عرصه بینالملل دو تفکر و سیاست در مقابل یکدیگرقرار دارند. دو رقابت استراتژیک و راهبردی که بازیگران این صحنه در یک محور و تفکر، محور و تفکر غربی و صهیونیستی و عربی است یعنی آمریکا، اروپاییها، عربستان، قطر، امارات، اردن، صهیونیستها و ترکیه میباشند. فقط عربستان و قطر در طی این مدت ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار برای ایجاد ناآرامی در سوریه هزینه کردهاند. قطریها در یک قلم پنج میلیارد دلار به ترکیه دادند که از تحولات سوریه حمایت کند. خانم کلینتون گفت که ما باید بیداری اسلامی را برگردانیم، آنها میخواستند بدل بیداری اسلامی را در سوریه پیاده کنند.

صفوی در تشریح اقدامات برخی کشورهای عربی در حمایت و اعزام تروریستها به سوریه گفت: محور غربی ـ صهیونیستی ـ عربی بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر تروریست را از جاهای مختلف، برای ایجاد ناآرامی در سوریه گردآورده است. در مقابل تفکرغربی، صهیونیستی عربی، تفکر جمهوری اسلامی ایران به رهبری انقلاب اسلامی، روسیه، حزب الله لبنان و تا اندازهای چین و عراق قرار دارد و هم اکنون بعد از ۴۰ ماه صحنه نظامی و سیاسی سوریه نشان از پیروزی دولت سوریه دارد و این پیروزی یک پیروزی استراتژیک است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در تشریح اهمیت سوریه، گفت: سوریه بمثابه پل ارتباطی، ارتباط شمال آفریقا و آسیا را برقرار میکند. سوریه تنها کشوری که رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناخته و جبهه مقاومت در مقابل آنها تشکیل داد. البته صهیونیستها در جنگهای گذشته مناطق زیادی از جمله بلندیهای جولان را غصب کردهاند.

حمایتهای سوریه از کشورمان در جنگ تحمیلی علیه ملت ایران، فراموش نشدنی است

وی افزود: دولت سوریه با شروع جنگ عراق علیه ایران به خواست ما لوله نفتی عراق که از سوریه به دریای مدیترانه میرفت را بستند. تنها کشور عربی که در جنگ عراق علیه ایران از ما حمایت کرد، سوریه بود. حافظ اسد به انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری ارادت میورزید و به ایران کمک میکرد.

صفوی اضافه کرد: بعد از عملیات بیت المقدس سال ۶۱ و آزادی خرمشهر آقای محسن رفیق دوست، وزیر سپاه و من که فرمانده عملیات سپاه و جانشین سردار رضایی در قرارگاه کربلا بودم، خدمت مقام معظم رهبری که آن موقع رییس جمهور بودند رفتیم و گفتیم که میخواهیم به سوریه و لیبی برویم، از ایشان خواستیم که در این سفر چه اهدافی را دنبال کنیم؟ حضرت آقا فرمودند اگر شد تعدادی موشک از آنها بگیرید تا جواب موشکهای صدام که به شهرهای ما میزند را بدهیم.
"پیش آقای حافظ اسد که رفتیم من نقشه عملیات بیت المقدس را برده بودم و از روی آن نحوه پیروزی عملیات را شرح دادم. آقای حافظ اسد که خودش سرهنگ خلبان بود، خیلی سوال میکرد، اولین سوالش این بود که مقیاس این نقشه چقدر است؟ چه لشکرهایی از ارتش عراق روبروی شما بودند؟ هر سئوالی که میپرسید من جواب میدادم. او نگاهی به ما کرد و گفت کدام دانشگاه جنگ دوره دیدهاید خیلی دقیق سئوالها را جواب دادی، گفتم ما در دانشگاه دفاع مقدس دوره دیدهایم."

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ادامه داد: آقای رفیق دوست مطرح کرد که به ما چند موشک بدهید. مرحوم حافظ اسد گفت شورویها از ما تعهد گرفتهاند که موشکها را به کشور ثالثی ندهیم، اما آموزش موشکی را به شما میدهیم که ما آن موقع شهید حسن تهرانی مقدم و بیش از بیست پاسدار دیگر را به سوریه فرستادیم.
"در لیبی در یک چادر با قذافی دیدار کردیم. آقای رفیقدوست موضوع را مطرح کرد. قذافی گفت «چند تا موشک میخواهید؟»؛ آقای رفیقدوست گفت «۲۰ عدد»؛ قذافی گفت «موافقم» و دستور داد بیست موشک را به ما دادند. وقتی به ایران آمدیم مقام معظم رهبری دستور دادند که تعداد دو موشک را کنار بگذارید، باز کنید و شروع به قطعهسازی کنید که همان پایه صنعت موشکی کنونیمان شد."

وی افزود: بحران سوریه سه سطح داشت. یک سطح بینالمللی و تقابل آمریکا و اروپاییها با روسیه و چین، در سطح منطقهای رقابت عربستان، قطر، ترکیه و اردن با جمهوری اسلامی ایران و سطح داخلی تقابل دولت و ارتش و نیروهای وطنی با چندین هزار تروریست تکفیری است که از دهها کشور عربی، اروپائی و حتی چچن و افغانستان به سوریه اعزام شدهاند تا حکومت سوریه را سرنگون کنند و تا به حال حدود ۱۲۰ هزار نفر از مردم سوریه را کشتهاند و در اثر این جنگ داخلی شهرهای سوریه خراب و ویران شده است و مسئله بعدی دولت سوریه بازسازی این مناطق برای بازگشت مردم آواره شده است.

صفوی با اشاره به انتخابات پیش روی سوریها، گفت: وجه تمایز انتخابات سوریه با سایر انتخاباتها کثرت گرایی سیاسی، فراهم بودن فرصت برابر برای همه نامزدها جهت حضور در این عرصه که نشانه اراده سیاسی بشار اسد برای اصلاحات در سوریه است، میباشد. حتی به مخالفان اجازه دادند که کاندیدا شوند و پیشگام شدن معارضان سوری در نامنویسی در انتخابات، نشان آمادگی فضا برای اصلاحات است.

خط دفاعی ما دیگر شلمچه نیست، مرز دفاعی ما جنوب لبنان با اسراییل است

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا اضافه کرد: قطعا راهبرد آمریکا، عربستان، ترکیه، قطر و کشورهای اروپایی برای سرنگونی بشار اسد با شکست مواجه شده است و این شکست، شکست استراتژیک برای جبهه غربی، عربی و صهیونیستی است و یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران حاصل شده است. قدرت نفوذ ایران از محور ایران، عراق و سوریه تا مدیترانه رسیده و این سومین بار است که قدرت نفوذ ایران تا مدیترانه گسترده شده است. خط دفاعی ما دیگر شلمچه نیست، مرز دفاعی ما جنوب لبنان با اسراییل است و عمق دفاع استراتژیک ما تا کنار مدیترانه و بالای سر اسراییل رسیده است. نگرانی غربیها از توسعه نفوذ قدرت ایران ازخلیج فارس تا مدیترانه است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار