به روز شده در: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
بر اساس توافقات اولیه بین احزاب بزرگ آلمان، دولت آینده این کشور می‌خواهد صادرات سلاح را به شرکت‌کنندگان در جنگ یمن، از جمله رژیم سعودی متوقف کند.
کد خبر: ۲۷۳۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹ - 13January 2018

دولت آینده آلمان صادرات سلاح به عربستان را متوقف می‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از روزنامه تاگس اشپیگل، احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات که اخیرا توانستند در مذاکرات مقدماتی به توافقی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ در این کشور دست یابند، می‌خواهند در صورت تشکیل چنین دولتی در آلمان صادرات تسلیحات را به کشورهایی که در جنگ یمن مشارکت می‌کنند، متوقف کنند.

به نوشته این روزنامه آلمانی شاید این تصمیم احزاب، قابل توجه‌ترین نتیجه مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ در زمینه سیاست امنیتی و خارجی باشد.

در بخش صادرات اسلحه توافق اولیه احزاب آمده است: دولت آلمان هیچ‌گونه صادرات تسلیحات به کشورها را تا زمانی که در جنگ یمن مشارکت دارند، تصویب نخواهد کرد. در این راستا به شکل ویژه، عربستان سعودی مد نظر آلمان است. این کشور سال‌هاست که از مهم‌ترین واردکنندگان تسلیحات آلمانی محسوب می‌شود. عربستان سعودی در راس ائتلاف کشورهایی در منطقه قرار دارد که از سال 2015 جنگ علیه یمن را آغاز کرده‌اند.

اخیرا بسیاری از اقشار و گروه‌ها در آلمان از جمله کلیساهای این کشور، توقف صادرات تسلیحات به عربستان را درخواست کرد‌ه‌اند؛ زیرا رژیم سعودی در حملات هوایی خود علیه یمن از تکنولوژی تسلیحاتی آلمان استفاده می‌کند. توافقی که بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال‌دموکرات درباره توقف صادرات تسلیحات به کشورهای شرکت‌کننده در جنگ یمن انجام شده است، شامل کشورهای مصر، کویت و امارات هم می‌شود. این کشورها نیز حجم بالایی از تسلیحات آلمانی را به کشور خود وارد می‌کنند.

در مجموع احزاب آلمانی توافق کردند که صادرات تسلیحات به آلمان را محدود و دستورالعمل‌های صادراتی مربوط به سال 2000 را تشدید کنند.

ماراتون مذاکرات مقدماتی بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات بالاخره صبح روز گذشته و بعد از مذاکرات طولانی بین احزاب به نتیجه رسید.

حالا مقامات احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات می‌خواهند اعضای خود را برای پذیرش مذاکرات رسمی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ متقاعد کنند.

بر اساس اطلاعات محافل شرکت‌کننده در مذاکرات، یک توافق نهایی در این باره به موافقت جداگانه اعضای هر دو گروه احزاب در این‌باره بستگی دارد.

به گزارش نشریه دی‌سایت یک یادداشت تفاهم به عنوان نتیجه اولیه مذاکرات تنظیم شده است. به نوشته هفته‌نامه اشپیگل، این برگه شامل 28 صفحه است. هم‌اکنون اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات باید به صورت جداگانه درباره نتایج این مذاکرات مقدماتی مشورت کنند.

به نوشته روزنامه تاگس اشپیگل، شرکای مذاکره‌کننده در گفت‌وگوهای مقدماتی کم تر به مسائل مورد اختلاف در عرصه سیاست خارجی پرداختند و از هرگونه اظهار نظر درباره آینده مناسبات دو سوی آتلانتیک و همچنین مناسبات با روسیه خودداری کردند. بین اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در این زمینه اختلافات زیادی وجود دارد.

همچنین بحث درباره مسائل امنیتی و بودجه دفاعی که مورد اختلاف احزاب بود نیز انجام نشد.

در این شرایط آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و رئیس حزب دموکرات مسیحی، توافق اولیه به دست آمده بین احزاب جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ را تمجید کرده است.

مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات، هم از دستیابی به نتایج عالی در مذاکرت مقدماتی سخن گفت.

رئیس حزب سوسیال مسیحی نیز درباره نتیجه مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ ابراز رضایت کرد.

در صورت موافقت کنگره احزاب با شروع رسمی مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ این مذاکرات در 22 ژانویه (2 بهمن) و حدود 4 ماه بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور آغاز می‌شود.

اتحادیه اروپا هم از دستیابی به توافق اولیه احزاب بزرگ آلمانی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ در این کشور استقبال کرد و یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نتایج این مذاکرات را مثبت، هدفمند و آینده‌گرا دانست.

به نوشته هفته‌نامه اشپیگل اتحادیه اروپا همچنان با حسرت در انتظار دولت جدید آلمان است؛ زیرا بدون آلمان اروپا نمی‌تواند اصلاحات ضروری خود را با سرعت پیش ببرد.

انتهای پیام/ 421

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار