به روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
سخنگوی طالبان:
سخنگوی طالبان می‌گوید مدیریت جنگ در افغانستان در اختیار آمریکایی‌ها است و به همین دلیل طالبان با آمریکایی‌ها در ارتباط با پایان دادن اشغال مذاکره می‌کنند.
کد خبر: ۳۰۴۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵ - 19August 2018

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، بر اساس اخبار اعلام شده در حال حاضر گروه «طالبان» در افغانستان مذاکراتی را با ایالات متحده آمریکا انجام می‌دهد؛ مذاکراتی که طبق اعلام اعضای طالبان با اطلاع کامل مقامات کابل در حال انجام است و آن‌ها اعلام کرده‌اند که این گفتگو‌ها و مذاکرات با مشورت دولت افغانستان صورت می‌پذیرد. طالبان معتقد است که مذاکرات و گفت‌وگو‌های سیاسی با دولتمردان واشنگتن به منظور پایان دادن به اشغال چندین و چند ساله آن‌ها در افغانستان صورت می‌پذیرد.

در همین ارتباط گفت‌وگویی با «ذبیح الله مجاهد» انجام شده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در اظهارات اخیر خود خبر مذاکره آمریکا با طالبان در دفتر قطر را تائید نمی‌کند، اما می‌گوید خواست طالبان این است که با طرف اصلی اشغال افغانستان که آمریکا هست به صورت مستقیم در ارتباط به بیرون شدن نیرو‌های خارجی مذاکره کنند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت که هیچ‌گونه اطلاعاتی به وی نرسیده که مذاکرات بین آمریکا و طالبان در قطر اتفاق افتاده باشد، اما تأکید می‌کند که اگر مذاکره‌ای از سوی این گروه با آمریکایی‌ها صورت بگیرد فقط به‌ منظور خروج کامل نیرو‌های خارجی از افغانستان خواهد بود.

مجاهد گفت: به این دلیل که طرف مقابل طالبان در جنگ افغانستان آمریکایی‌ها هستند و اگر این کشور با طالبان به‌ صورت مستقیم وارد مذاکره شود مذاکره انجام می‌شود.

به گفته مجاهد طالبان هیچ‌گاه مذاکره‌ای با حکومت وحدت ملی نداشته و این گروه همیشه این ادعا را تکذیب کرده است.

مجاهد تأکید کرد که اشغال افغانستان توسط امریکا صدمات جبران‌ناپذیری را به افغانستان زده است و طالبان قصد دارد با پایان دادن به اشغالگری مانع ادامه تخریب این کشور شود.

مجاهد به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهد که اگر مذاکره نتیجه ندهد به‌زور آمریکا را از افغانستان بیرون خواهند کرد و اگر این کشور می‌خواهد که این اتفاق نیافتد نیرو‌های خارجی خاک این کشور را ترک کنند.

مجاهد تصریح کرد که آمریکا بایستی در مذاکرات خود جدول زمان‌بندی‌شده‌ای از خروج خود را بدهد.

مجاهد تأکید می‌کند که طالبان در جنگ با آمریکایی‌ها طرف هستند و این گروه نمی‌خواهد با جناح دیگری، حتی حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو شود.

مجاهد حکومت افغانستان را بی‌صلاحیت می‌داند و می‌گوید ما نمی‌خواهیم با یک‌طرف ضعیف مذاکره کنیم.

مجاهد بار دیگر تأکید می‌کند که مذاکره با حکومت افغانستان نتیجه‌بخش نخواهد بود چراکه حکومت وحدت ملی در جنگ افغانستان صلاحیت ندارد و این کشور در اشغال خارجی‌ها است.

این عضو ارشد گروه طالبان می‌گوید مخارج حکومت وحدت ملی را آمریکایی‌ها می‌دهند و افغانستان به همین دلیل در سلطه آمریکایی‌ها است و استقلال ندارد.

منبع: مهر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار