به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۶
پس از حدود سه ماه از بازداشت دیپلمات ایرانی به اتهام واهی و پاس دادن این موضوع از فرانسه به آلمان و پس از آن به بلژیک، این فرد در نهایت به بروکسل مسترد شد.
کد خبر: ۳۱۳۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸ - 10October 2018

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، دوشنبه نهم مهر ماه ۱۳۹۷ بود که دادگاه عالی منطقه‌ای «بامبرگ» در بیانیه‌ای با اشاره به بازداشت «اسدالله اسدی» دبیر سوم سفارت ایران در اتریش که تیر ماه به بهانه‌ای واهی و سناریوی ساختگی در آلمان دستگیر شد، اعلام کرد که ۲۷ سپتامبر (پنجم مهر ماه) با استرداد دیپلمات یاد شده به بلژیک موافقت کرده است.

در همین خصوص دیروز (سه‌شنبه) ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۷ این حکم (استرداد) اجرا شد و رسانه‌ها به نقل از دادستانی آلمان از استرداد این دیپلمات ایرانی به بلژیک خبر دادند و در واقع سه ضلع مثلث این سناریوسازی یعنی فرانسه، آلمان و بلژیک که در این مدت با پاس‌کاری به هم این سناریو را ترتیب دادند و دست‌های پشت پرده این پرونده سازی، تکمیل شد.

دادگاه عالی منطقه‌ای «بامبرگ» آلمان در همان زمان که از موافقت خود با استرداد این دیپلمات ۴۶ ساله ایرانی خبر داد، عنوان کرده بود که این فرد در محل مأموریتش یعنی اتریش حضور نداشته و در مرخصی به سر می‌برده و به همین خاطر از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست.

در پی انتشار خبر استرداد این دیپلمات ایرانی بازداشت شده به بلژیک، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه نیز همان روز (دوشنبه نهم مهر ماه) در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره رای دادگاه آلمان در موافقت با استرداد این دیپلمات به بلژیک گفت: «این موضوع توسط وزارت خارجه و سفارتخانه‌های ایران در وین، برلین و بروکسل دنبال شده و می‌شود و امیدواریم دولت آلمان به واقعیت‌ها وقوف کامل پیدا کند و دیپلمات مزبور تبرئه و به ایران عودت داده شود.»

وی خاطرنشان کرد: «در این جهت همه تلاش‌های لازم و تلاش‌هایی که امکانپذیر بوده انجام شده و تا نتیجه نهایی ما این تلاش‌ها را دنبال خواهیم کرد.»

بازداشت دیپلمات ایرانی

۱۱ تیر ماه ۱۳۹۷ بود که بلژیک و اتریش، همزمان با سفر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران به اروپا، اعلام کردند پنج نفر از جمله یک دیپلمات ایرانی را به ظن تلاش برای بمبگذاری در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس بازداشت کرده‌اند.

در همان زمان عنوان شد که یک دیپلمات ایرانی در ایالت «بایرن» آلمان بازداشت شده و قرار است برای طی روند استرداد به بلژیک، در دادگاهی در «بامبرگ» حاضر شود.

بلژیک تیر ماه امسال یک زوج ایرانی‌الاصل را به اتهام تلاش برای بمبگذاری در تجمع گروهک تروریستی منافقین در پاریس پایتخت فرانسه بازداشت و مدعی شد که دیپلمات ایرانی مزبور با این زوج در ارتباط بوده است.

دادستانی آلمان هم مدعی شده بود که این دیپلمات ایرانی به زوج بلژیکی - ایرانی وسیله انفجاری حاوی ۵۰۰ گرم ماده انفجاری «استون پروکسید» داده است. گفتنی است در ارتباط با اتهام بمبگذاری در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس، جمعا شش نفر در بلژیک، فرانسه و آلمان دستگیر شدند.

بازداشت این افراد که بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی «موساد» سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی انجام شده، دقیقا در روزی اتفاق افتاد که «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران عازم سفر به سوئیس و اتریش بود.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان همان روز (۱۱ تیر ماه) در واکنش به این سناریوی ضدایرانی جدید در توئیتر خود نوشت: «چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس جمهور به اروپا یک عملیات ایرانی افشا و عوامل آن دستگیر می‌شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و برای همکاری با همه مقامات ذیربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، آماده است.»

واکنش قاسمی و احضار سفرای بلژیک و فرانسه و کاردار آلمان به وزارت خارجه ایران

یک روز بعد هم بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۱۲ تیر ماه به بازداشت این دیپلمات ایرانی واکنش نشان داد و گفت: گروهک ترویستی منافقین پس از ناکامی در نشست سالانه خود و برای جبران شکست در کسب حمایت سیاسی در جهت اهداف ضد انسانی و ضد ایرانی خود و نیز با توجه به سفر موفق ریاست جمهوری اسلامی ایران به دو کشور اروپایی همانند گذشته مبادرت به برنامه ریزی و اجرای سناریوی دیگری کردند تا بتوانند ضمن تاثیرگذاری بر این سفر اروپایی نسبت به تخریب جایگاه و موقعیت ایران و ایرانیان نزد افکار عمومی اروپا در این مقطع حساس کنونی تلاش کنند.

قاسمی اضافه کرد: طبق اطلاعات موجود افراد بازداشت شده در کشور بلژیک از اعضای شناخته شده و عملیاتی آن سازمان تروریستی محسوب می‌شوند و مقامات ذیصلاح ایران آمادگی دارند تا با ارائه اسناد و مدارک لازم در جهت روشن ساختن ابعاد واقعی این سناریوی از پیش طراحی شده گروه مزبور همکاری‌های لازم را به عمل آورد.

البته این اقدام هماهنگ فرانسه و آلمان و بلژیک به احضار سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان (در غیاب سفیر این کشور) به وزارت امور خارجه ایران منجر شد و در همین خصوص ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۷ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه، در دیدار با سفیر فرانسه و کاردار آلمان مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی را اعلام و با تأکید بر مصونیت دیپلمات‌ها بر اساس کنوانسیون وین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دیپلمات جمهوری اسلامی ایران شد.

عراقچی تأکید کرد که با توجه به اسناد و مدارک موجود نقش گروهک منافقین در طراحی این نمایش مضحک روشن است، کما اینکه مواد انفجاری نزد دو نفر از اعضای دستگیر شده این گروهک کشف شده است.

از سوی دیگر سفیر بلژیک نیز توسط دستیار مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض کشورمان نسبت به درخواست انتقال دیپلمات مزبور از آلمان به بلژیک به وی ابلاغ شد.

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دستگاه دیپلماسی هشتم مرداد ۱۳۹۵ نیز درباره وضعیت «اسدالله اسدی» گفته بود: ایشان دیپلمات جمهوری اسلامی در وین بود که در خاک آلمان و زمانی که به همراه همسر و فرزندش در مرخصی تفریحی بود، دستگیر شد و هنوز در زندان است.

قاسمی افزود: پیگیری‌ها و تماس‌های ما با دولت آلمان و مقامات ذیربط ادامه دارد و امیدواریم هر چه زودتر این سوءتفاهم و اتهام برطرف شود.

وی افزود: در فضای فعلی یک جنگ روانی به نظر می‌رسد با رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران وجود دارد و سعی در تخریب روابط ایران و اتحادیه اروپا است، فکر می‌کنم این اتفاقات و مسائل را چه بحث هلند و چه بحث آقای اسدی را باید در این چارچوب دید که درست در روزی که ما در وین مذاکره داشتیم این اتفاق افتاد و این نشان می‌دهد عناصری درصدد ایجاد خدشه در روابط ایران و اروپا هستند در زمانی که بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام تفاهم شد که در صورت امکان و به شرط آنکه کشور‌های اروپایی بتوانند مزایای داده شده به ایران در برجام را تامین کنند، ایران در کنار اروپا در برجام باقی بماند و برجام بدون آمریکا را تجربه کنند، فکر می‌کنم مجموعه این مسائل قابل توجه است.

وی گفت: این پرونده مفتوح است و طرفین در حال صحبت هستند و امیدوارم هر چه زودتر این سوء تفاهم و موضوعی که به شیطنت برخی قدرت‌ها و سرویس‌های امنیتی خارجی برمی‌گردد، روشن شود و موضوع فیصل یابد.

بیانیه سه وزیر دولت فرانسه و واکنش تهران

دهم مهر ماه ۹۷ نیز در پی صدور بیانیه‌ای توسط سه وزیر دولت فرانسه درخصوص اتهام ناروا واهی به این دیپلمات ایرانی مبنی بر دخالت در عملیات خرابکاری در تجمع گروهک تروریستی منافقین در پاریس بار دیگر با رد اتهامات و ادعا‌های مطرح شده مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی را اعلام و خواستار آزادی فوری وی شد.

قاسمی تمام ماجرا را سناریو و توطئه‌ای برای تخریب روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا خواند که در راستای اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی و با صحنه گردانی یک گروهک تروریستی و ضد مردمی مقیم فرانسه انجام می‌پذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در اسناد و مدارک موجود نقش معاندان، بدخواهان و عوامل مخرب شناخته شده در طراحی این نمایش مضحک روشن است، خواهان واقع‌بینی مقامات فرانسوی در قبال جمهوری اسلامی ایران شد و به دست‌های شوم بداندیشان که درصدد تخریب روابط کهن و دیرپای ایران و فرانسه و دیگر کشور‌های موثر اروپایی هستند، هشدار داد.

منبع: فارس

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار