به روز شده در: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۳
واشنگتن پست در یادداشتی بررسی کرد؛
نشریه واشنگتن پست در یادداشتی به موضوع مرگ جمال خاشقجی از منظری جدید پرداخته و موضع گیری رژیم صهیونیستی در این ماجرا را تحلیل می‌کند.
کد خبر: ۳۱۸۴۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷ - 13November 2018

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، نشریه واشنگتن پست در یادداشتی به موضوع مرگ جمال خاشقجی از منظری جدید پرداخته و موضع گیری رژیم صهیونیستی در این ماجرا را تحلیل می‌کند.

در این یادداشت آمده است: تلاش‌های محمد بن سلمان برای فرار از عواقب و تبعات قتل خاشقجی، نشان داد که چه کشور‌هایی به کمک او رفته‎اند. دیکتاتور‌های عربی که از دوستان عربستان سعودی به شمار می‌آیند از جمله این کشور‌ها بوده‎اند.

واشنگتن پست در ادامه از حمایت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از محمد بن سلمان یاد کرده و خاطرنشان می‌کند او نخست وزیر رژیمی است که هنوز از سوی عربستان به رسمیت شناخته نشده است.

 

چرا اسرائیل از قاتل خاشقجی حمایت می‌کند؟

نویسنده پرسش قابل تاملی را مطرح می‌کند: آیا فکر نمی‌کنید اسرائیل به صراحت نسخه جدیدی از صدام دیکتاتور عراق باشد؛ دیکتاتوری بسیار سمی و خطرناک که حتی لابیست‌های خیابان کی (خیابان اصلی در واشنگتن پایتخت آمریکا که به عنوان مرکز بسیاری از اتاق‌های فکر، لابی‌ها و وکلا شناخته شده است) نیز پولش را قبول نمی‌کنند و در عین حال نتانیاهو به عنوان دوست نزدیک محمد بن سلمان در حال ظهور است.

اسرائیل که تا یک ماه پس از ناپدید شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول سکوت اختیار کرده بود، بک یا دو روز پس از آن که تماس این رژیم با کاخ سفید برای لابی در جهت کمک به بن سلمان آشکار شد، به حرف آمد. نتانیاهو گفت: "آنچه در کنسولگری استانبول اتفاق افتاده وحشتناک بود و باید با آن برخورد لازم شود. این امر برای ثبات جهان بسیار مهم است که عربستان سعودی با ثبات باقی بماند. "

 

چرا اسرائیل از قاتل خاشقجی حمایت می‌کند؟

در حالی که شک و تردید‌ها درباره معنای درست "برخورد لازم" درخصوص خفه و قطعه قطعه شدن یک روزنامه نگار توسط تیم اوباش ۱۵ نفره سعودی، همچنان ذهن‌ها را به خود مشغول کرده بود، ران درمر سفیر رژیم اسرائیل در واشنگتن به این اصطلاح شفافیت داد. او گفت، آمریکا نباید شاهزاده را رها کند.

واشنگتن پست در ادامه علت این حمایت و کمک به ولیعهد سعودی را اینگونه شرح می‌دهد؛ نتانیاهو، بحران خاشقجی را تهدیدی برای نابودی استراتژی منطقه‌ای دقیقی که حول محور شاهزاده ۳۳ ساله سعودی و دونالد ترامپ طراحی کرده، می‌داند. مرکز ثقل این ایده ایجاد اتحادی واقعی میان اسرائیل و نسل جدید دیکتاتور‌های منطقه است که آمریکا ملزومات آن را فراهم می‌کند. به عنوان یکی از مزایای جانبی این استراتژی، محمد بن سلمان از برنامه صلح خاورمیانه ترامپ حمایت می‌کند که به نظر می‌رسد از طریق اعمال فشار بر فلسطینی‌ها از سوی عربستان به پذیرش شرایط رژیم صهیونیستی منجر شود.

 

چرا اسرائیل از قاتل خاشقجی حمایت می‌کند؟

تا پیش از ناپدید شدن خاشقجی همه شرایط فراهم بود؛ ترامپ از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران خارج شده بود و تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور برگردانده بود، قطع کمک آمریکا به پناهجویان فلسطینی در غزه همزمان با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و حمایت مجدد آمریکا از حملات هوایی عربستان سعودی به یمن که تاکنون ده‌ها هزار غیرنظامی را قتل عام کرده است، همگی مسیر همواری را برای این ایده فراهم آورده بودند. در این هنگام نتانیاهو از سوی عمان برای بازدید از این کشور نیز دعوت شد.

نتانیاهو همچنین نمایشی برای شناساندن خود به ترامپ اجرا کرد. او مایک پنس خاورمیانه بوده است؛ او حتی CNN را به انتشار "اخبار جعلی" متهم کرد. هنگامی که ترامپ علیرغم میل مقامات محلی برای ادای احترام به کشته شدگان حادثه تیراندازی در کنیسه «درخت زندگی» در پیتسبورگ به آن جا رفت، تنها یک مقام رسمی به استقبالش رفت: درمر.

نفتالی بنت از مقامات رژیم صهیونیستی نیز که به آن شهر پرواز کرد، چند روز بعد بیشتر زمان خود را به دفاع از ترامپ پرداخت؛ زیرا ترامپ متهم شده بود که با تشویق ملی گرایی سفیدپوستی، افراد ضد یهود در آمریکا را ترغیب می‌کند. در آستانه انتخابات میان دوره‎ای، بنت که دنباله رو نتانیاهو است به سراغ توییتر رفت تا در آن جا به ستایش بیشتری از رییس جمهور آمریکا بپردازد. او به زبان انگلیسی توییتی در خصوص لزوم ترس از ایران منتشر کرد.

البته اسرائیل سابقه‌ای طولانی در پرورش دیکتاتور‌های شرور و نیز ساکنان اتاق بیضی شکل کاخ سفید دارد. مشکل نتانیاهو در حال حاضر این است که روی محمد بن سلمان و دونالد ترامپ، دو بازیگر بسیار بی ثبات که سیستم سیاسی کشور‌های خود را دچار قطبش کرده‎اند، شرط بندی سنگینی کرده است. نتانیاهو با این کار ریسک بزرگی کرد. اگر ولیعهد سعودی از این مخمصه نجات پیدا کند، امری که در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد، بسیار ضعیف و محتاط خواهد شد. اگرچه دولت آمریکا به او تعهد داده تا او را از این مخمصه نجات دهد. به احتمال بسیار زیاد او قادر نخواهد بود که فلسطینی‌ها را برای برنامه صلح ترامپ تسلیم سازد. تنها یک فرصت خوب وجود دارد؛ کنگره کمک‌های خود به ائتلاف سعودی برای حملات علیه یمن را قطع کند.

 

چرا اسرائیل از قاتل خاشقجی حمایت می‌کند؟

واشنگتن پست در ادامه با اشاره به نتایج انتخابات میاندوره‌ای ۲۰۱۸ آمریکا، نوشت: ترامپ به دلیل کنترل مجدد دموکرات‌ها بر مجلس نمایندگان ضعیف شده؛ بنابراین نتانیاهو ضعیف شده است. چراکه در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که در این انتخابات تلاش‌های بسیاری کرده و در واقع رهبری حزب را بر عهده داشت، شرایط برای اسرائیل فاجعه آمیز بود. طبق نظرسنجی مرکز پژوهشی Pew در سال جاری تنها ۱۸ درصد از دموکرات‌ها نظر مثبت به نتانیاهو داشتند در حالی که دو برابر این میزان اعلام کردند که او فردی ناخوشایند است. حال این درصد‌ها را با تایید ۵۲ درصدی نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سوی جمهوری خواهان مقایسه کنید.

در حالی که روسای کلیدی دموکرات در مجلس پیش روی نمایندگان، از جمله نانسی پلوسی و الیوت انگل رئیس کمیته امور خارجه به شدت طرفدار اسرائیل هستند، بسیاری از همکاران جدیدشان در این زمینه با آن‌ها موافق و همفکر نخواهند بود و بسیاری از جمهوری خواهان نیز مانند دموکرات‌ها حمایت آشکار نتانیاهو از محمد بن سلمان را نخواهند پذیرفت. در عوض، تصویری از مقام ارشد اسرائیل که برای کمک به یک دیکتاتور عربی برای قتل لابی می‌کند، ارائه می‌شود که خودش به روابط دوجانبه با آمریکا آسیب می‌زند.

منبع: میزان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار