به روز شده در: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۹
ارتش‌های کشور‌های مختلف، این روز‌ها از بمب‌های مجهز به بالک استفاده زیادی می‌کنند چراکه این تسلیحات در صورت رها شدن از ارتفاع بالا می‌توانند تا فاصله ۱۰۰ کیلومتر یا بیشتر را در حالت گلاید پوشش بدهند.
کد خبر: ۳۲۰۸۹۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶ - 28November 2018

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، مرداد ماه سال جاری ۱۰ فروند هواپیمای تهاجمی سوخو ۲۲ پس از انجام تعمیرات اساسی و ارتقاء به سامانه‌های جدید، به نیروی هوایی سپاه تحویل داده شدند.

هواپیما‌های سری سوخو ۲۲ از جمله میهمانان ناخوانده‌ای بودند که به ایران آمدند و در کنار تعدادی از جنگنده‌های دیگر مثل سوخوی ۲۴، میگ ۲۹ و میراژ اف ۱ توسط متخصصان دفاعی کشورمان مورد بروزرسانی و بازآماد (اورهال) قرار گرفتند.

البته برخی جنگنده‌هایی که اینگونه به کشورمان آمدند مثل سوخوی ۲۴ و میراژ اف ۱ در اوایل دهه ۱۳۷۰ شمسی عملیاتی و به خدمت وارد شدند، هرچند سوخو‌های ۲۲ برای سال‌ها، فرصتی جهت حضور در آسمان نیافتند، اما در سال‌های اخیر این جنگنده‌ها به نیروی هوایی سپاه منتقل شده و عملیات بازسازی و استفاده بهینه از آن‌ها توسط کارشناسان داخلی با موفقیت انجام شد.

نگاهی به سلاح‌های جدید برای سوخو ۲۲

به گزارش مشرق‌نیوز، در تصاویر منتشر شده از مراسم رونمایی از این هواپیماها در مرداد ماه، بمب خوشه‌ای «سیمرغ» نیز به چشم می‌خورد که از جمله محصولات قابل توجه تولید شده توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است. با توجه به ساختار ظاهری و نوع طراحی این بمب، می‌توان اینگونه عنوان کرد که این بمب وزنی در حدود ۲۵۰ کیلوگرم داشته و جنس بدنه آن مانند مدل «BL ۷۵۵» انگلیسی از آلومنیوم است.

رونمایی از یک سلاح جدید برای جنگنده سوخو ۲۲ سپاه/ JDAM ایرانی با امکان هدایت ماهواره‌ای می‌آید+ تصاویر
مجموعه تسلیحات جدید برای سوخو ۲۲ از جمله
بمب خوشه‌ای (شماره ۱)، موشک بینا (شماره ۲) و بمب‌های بال‌دار (شماره ۳)

اهدافی مثل زره‌پوش‌ها و نیرو‌های پیاده‌نظام دشمن، باند‌های فرود و محل‌های تجمع و استقرار نیرو‌های متخاصم از جمله اهدافی است که می‌توان با این بمب آن‌ها را به راحتی از بین برد. کافی است بدانید که مجموعا ۱۴۷ ریزبمب نصب شده در سیمرغ، توان تبدیل شدن به ۲۰۰ تا ۲۹۴ هزار عدد ترکش را دارند.

سلاح دیگر قابل استفاده روی این جنگنده، موشک هدایت لیزری بینا است که چندین سال پیش بر روی هواپیما‌های سوخو ۲۵ سپاه با موفقیت آزمایش شد. از موشک بینا در این سال‌ها خبری نبود تا این که در جریان این مراسم در کنار هواپیمای سوخو ۲۲ دیده شد. پیکربندی این موشک شامل بدنه استوانه‌ای، بالک‌های کنترلی ذوزنقه‌ای در دماغه و بال‌های اصلی مثلثی امتداد یافته تا نزدیک دماغه با زائده‌های ذوزنقه‌ای در نوک بال است. پیشران سوخت جامد این موشک مانند سایر موشک‌های همرده در انتهای بدنه قرار گرفته و بخش جستجوگر لیزری و دماغه آن مشابه بمب هدایت لیزری ستار-۴ و در واقع به فرم بمب‌های هدایت لیزری «پیو وِی-۲» است.

با توجه به برد و میزان محموله جنگی موشک‌های ستار، می‌توان میزان محموله جنگی بینا را در دست‌کم ۷۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم تخمین زد. با بهره‌گیری از سامانه هدایت لیزری در فاز نهایی پرواز، این موشک با خطایی اندک به هدف خود اصابت می‌کند. با توجه به شکل مقطع بال‌ها و بالک‌های این موشک می‌توان گفت: بینا با "سرعت مافوق صوت" به سمت هدف خود سرازیر می‌شود.

همچنین نوعی مهمات ناشناخته در کنار این هواپیما دیده می‌شد که شامل دو مدل بمب مجهز به بالچه بود که درباره این سلاح‌ها نیز توضیحی داده نشده است. ارتش‌های کشور‌های مختلف، این روز‌ها از بمب‌های مجهز به بالک استفاده زیادی می‌کنند چراکه این تسلیحات در صورت رها شدن از ارتفاع بالا می‌توانند تا فاصله ۱۰۰ کیلومتر یا بیشتر را در حالت گلاید پوشش بدهند.

معمولا این گونه بمب‌ها در دنیا از هدایت ترکیبی اینرسیایی و ماهواره‌ای بهره می‌برند. در کشور ما سامانه‌های هدایت اینرسیایی پیشرفته‌ای در این سال‌ها توسعه پیدا کرده، ولی در زمینه بحث هدایت ماهواره‌ای اطلاعات خاصی در دسترس نیست.

نمایشگاه کیش و یک سلاح جدید برای فیتر‌های سپاه

اما در جریان نمایشگاه هوایی کیش ۲۰۱۸ که از ۵ تا ۸ آذرماه در حال برگزاری است، تصاویری منتشر شده که خبر از حضور یک بمب جدید در تسلیحات قابل استفاده مربوط به سوخو ۲۲ می‌دهد. در طراحی ظاهر بمب، به نظر می‌رسد از سری مارک آمریکایی الگو گرفته شده و در انتهای بمب و بخش جلوی آن، پوشش‌هایی مثل غلاف‌های به کار رفته در سری JDAM به کار رفته است، دیده می‌شود.

البته در بخش جلویی بمب که در برخی منابع از آن به نام رعد ۳۰۱ نام برده شده، خبری از سیستم اپتیک یا جستجوگر لیزری نیست، لذا گزینه هدایت ترکیبی اینرسیایی و ماهواره‌ای بسیار تقویت می‌شود.

رونمایی از یک سلاح جدید برای جنگنده سوخو ۲۲ سپاه/ JDAM ایرانی با امکان هدایت ماهواره‌ای می‌آید+ تصاویر
تصویری از سلاح جدید نصب شده روی فیتر سپاه

رونمایی از یک سلاح جدید برای جنگنده سوخو ۲۲ سپاه/ JDAM ایرانی با امکان هدایت ماهواره‌ای می‌آید+ تصاویر
بمب GBU-۳۸ از سری JDAM

تا به امروز درباره اینکه آیا ایران به سامانه‌های هدایت ماهواره‌ای دسترسی دارد یا خیر، مطلبی به صورت رسمی منتشر نشده و تحلیل‌های داخلی و خارجی صرفا بر اساس حدس و گمان بوده، اما شمایل این بمب جدید خصوصا وضعیت جلوی بمب و پوشش نصب شده در آن قسمت، احتمال استفاده از بمب هدایت ماهواره‌ای را کاملا تقویت می‌کند.

البته با توجه به اینکه سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه اسفندماه سال ۱۳۹۴ در یک گفتگوی خبری درباره نسل جدید پهپاد شاهد ۱۲۹ اعلام کرد که «این پرنده بدون سرنشین قابلیت امکان ارتباط ماهواره‌ای» را نیز دارد، به نظر می‌رسد یگان‌های پهپادی و هوایی سپاه در تدارک استفاده گسترده از ارتباط ماهواره‌ای برای تجهیزات خود هستند.

در هر صورت از آن تاریخ تا به امروز به صورت رسمی صحبتی از دسترسی کشورمان به سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای با کاربرد نظامی نشده، ولی نگاهی به بمب‌های بالک دار و حالا این سلاح جدید در سوخو ۲۲ نیروی هوایی سپاه باعث این امکان را بیش از پیش تقویت می‌کند که شاید کشورمان به نوعی از سیستم‌های هدایت و کنترل ماهواره‌ای دست پیدا کرده باشد یا در آستانه دستیابی به آن باشد که در این صورت، قابلیت‌های دفاعی جمهوری اسلامی، جهشی قابل توجه پیدا خواهد کرد.

در عین حال، این اطمینان را پدید می‌آورد که اگر نیرو‌های مسلح کشورمان به دلایل مختلف، همچنان از جنگنده‌های تولید شده در دهه‌های گذشته استفاده می‌کنند، اما با بروزرسانی و ارتقاء سامانه‌ها و سلاح‌های موجود در آنها، توان آفندی و پدافندی این هواپیما‌ها را به گونه‌ای ارتقاء داده‌اند که همچنان کارآیی و قدرت مورد نیاز را داشته باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها