به روز شده در: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
تلاش جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته برای خودکفایی و تقویت توان توپخانه راکتی خود، تا کنون به تولید انواع سامانه‌های راکتی زمین به زمین منتهی شده است.
کد خبر: ۳۳۱۰۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵ - 03February 2019

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس به نقل از فارس، چهلمین برگ از دفتر انقلاب اسلامی درحالی ورق می‌خورد که نهضت پایه گذاری شده توسط امام خمینی (ره) در طول ۴۰ سال گذشته از سوی دشمنان و بدخواهان خود با چالش‌های متعددی در حوزه‌های مختلف مواجه بوده است.

علیرغم چالش‌هایی، چون تحریم، ناامنی‌های داخلی، کودتا، جنگ تحمیلی، حمایت از گروهک‌های تروریستی در داخل و گسترش تروریسم در کشور‌های منطقه که مهمترین مصادیق خصومت با انقلاب اسلامی از سوی دشمنان و در راس آن‌ها آمریکا است؛ توانمندی‌های امنیتی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته نه تنها دچار تحدید نشد، بلکه با تکیه بر توانمندی‌های علمی، صنعتی، دانشگاهی و تکنیکی داخل کشور توانست پیشرفت‌های فنی خود در حوزه نظامی را بیش از پیش گسترش داد.

به موازات پیشرفت‌های نرم افزاری انقلاب اسلامی در عرصه دفاع و امنیت، از آنجایی که این حوزه از نخستین روز‌های پس از انقلاب دچار تحریم کشور‌های خارجی قرار گرفت، رویکرد خودکفایی در عرصه تجهیزات و تسلیحات دفاعی برای عبور از تنگنای تحریم نیز در دستور کار قرار گرفت و نیرو‌های مسلح به عنوان نخستین دستگاه در کشور نهضت جهاد خودکفایی را آغاز کردند.

صنایع دفاعی کشورمان طی ۴۰ سال گذشته توانستند در عرصه‌های گوناگون، چون زمینی، هوایی، دریایی، موشکی، فضایی، پدافندی زرهی و ... تجهیزات و دستاورد‌های قابل ملاحظه‌ای را تولید و به مرحله عملیاتی برسانند.

در چهارمین گزارش به بررسی دستاورد‌های نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در زمینه طراحی و تولید راکت‌های توپخانه‌ای خواهیم پرداخت.

قدرت و دقت آتش توپخانه یکی از عوامل مهم پیروزی در یک نبرد است که موجب تولید راکت‌های زمین به زمین بعنوان سلاحی دقیق‌تر از سامانه‌های توپخانه‌ای برای هدف قرار دادن مواضع و عقبه دشمن شد.

کارکرد سامانه‌های راکتی زمین به زمین به گونه‌ای است که با بکارگیری آن‌ها می‌توان از مسافت‌های دورتر از خطوط درگیر و در خارج از محدوده خطر تسلیحات دشمن به اجرای عملیات آتش تهیه بر روی مواضع طرف مقابل اقدام کرد.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها سامانه راکتی توپخانه موجود در کشور، راکت انداز‌های ۱۲۲ میلیمتری موسوم به «گراد» بود که توسط رژیم پهلوی از شوروی خریداری شده بود.

این سامانه علیرغم اینکه از دقت بالایی برخوردار نبود، اما به دلیل حجم بالای شلیک آن و تاثیر حجم آتش ایجاد شده بر دشمن، در طول جنگ تحمیلی مورد استفاده رزمندگان در جبهه‌های جنگ قرار گرفت.

پس از پایان جنگ تحمیلی برای پر کردن خلاء راکت‌های زمین به زمین در سامانه‌های توپخانه‌ای، صنایع دفاعی کشور به سمت توسعه و تولید راکت‌های زمین به زمین برای افزایش دقت و حجم آتش در این زمینه حرکت کرد.

فجر-۱

نخستین گام در تولید سامانه‌های راکتی توپخانه‌ای؛ تولید فجر-۱ بود که با الهام گرفتن از راکت انداز ۱۰۷ میلیمتری مینی کاتیوشا ساخته شد.

فجر-۱ را که قابلیت استفاده بر علیه خودرو‌های زرهی دشمن دارد، می‌توان بر روی خودرو‌های تاکتیکی و یا قایق‌های تندرو نصب کرد که در مدل‌های غیرمحمول و خودرویی قابلیت شلیک ۱۲ راکت و در نمونه‌های مربوط به قایق‌های تندرو ۱۶ راکت را می‌تواند حمل و شلیک کند.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

مشخصات راکت فجر-۱ به شرح زیر است:

برد نهایی: ۸.۳ کیلومتر

شعاع ترکش: ۱۰۰ متر

سرعت: ۳۷۵ متر بر ثانیه

وزن راکت: ۱۸ کیلوگرم

وزن سرجنگی: ۷.۹ کیلوگرم

فجر-۲ و ۳

راکت‌های فجر-۲ و ۳ بعنوان نمونه‌های بعدی خانواده فجر جهشی در طراحی و تولید راکت‌های زمین به زمین ایجاد کرد. این راکت‌ها که از سوخت جامد نیروی پیشران خود را تامین می‌کنند، با سر جنگی ۸۵ کیلوگرمی قدرت انفجار و تخریب مناسبی را برای انهدام اهدافی مانند مراکز فرماندهی، لجستیکی، اقتصادی و سیاسی، ایستگاه‌های رادار، شبکه‌های ارتباطی، فرودگاه‌ها و دیگر اهداف مهم فراهم می‌کند.

از نکات بارز این راکت‌های ۲۴۰ میلیمتری قابلیت تحرک راکت انداز آن است که می‌تواند علاوه بر اجرای آتش بر علیه مواضع دشمن، برای در امان ماندن از اصابت قرار گرفتن توسط طرف مقابل تغییر مکان دهد.

مشخصات راکت‌های فجر-۳ و فجر-۲:

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

فجر-۵

فجر-۵ را می‌توان پیشرفته‌ترین و دوربردترین عضو خانواده راکت‌های زمین به زمین فجر نامید که در مدل‌های مختلف و با قابلیت‌های مختلف از جمله هدایت پذیری ارائه شده است.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل
شلیک راکت فجر-۳ در رزمایش ارتش

از جمله مدل‌های این راکت ۳۳۳ میلیمتری سوخت جامد، نمونه تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای آن است که در نمونه تک مرحله‌ای به برد ۷۵ کیلومتر و در نمونه دو مرحله‌ای به برد ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد.

مشخصات سامانه راکتی فجر-۵:

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

خودرو‌های حامل فجر-۵ قابلیت حمل چهار راکت را دارند و از اتوماسیون شلیک و کنترل آتش و سامانه‌های نوین ارتباطی برخوردار است.

شاید مهمترین موضوعی که بر اساس آن می‌توان فجر-۵ را مطرح‌ترین راکت ساخت ایران برشمرد، استفاده گروه‌های مقاومت فلسطین و حزب الله لبنان بر علیه صهیونیست‌ها باشد.

در آبان ماه سال ۱۳۹۱ و در جریان جنگ هشت روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه، گروه‌های مقاومت فلسطین برای اولین بار با راکت‌های فجر-۵ مواضع رژیم صهیونیستی از جمله فرودگاه بن گوریون تل آویو را مورد اصابت قرار دادند.

آخرین نمونه از فجر-۵ تحت عنوان فجر-C ۵ هدایت شونده در سال ۱۳۹۵ توسط وزیر دفاع رونمایی شد که این راکت نیز بر روی لانچر‌های ۴ تایی نصب شده بود و بالک‌های نصب شده بر روی قسمت‌های ابتدایی و انتهایی راکت حاکی از هدایت پذیری آن است.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل
فجر-۵ هدایت‌شونده در رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه

سامانه راکتی فلق

سامانه راکتی فلق که در دو نمونه فلق-۱ با کالیبر ۲۴۰ میلیمتر و فلق-۲ با کالیبر ۳۳۳ میلیمتر تولید شده، به منظور استفاده در موقعیت‌های تهاجمی و تدافعی بر روی خودرو‌های رزمی و تاکتیکی نصب شده است.

راکت‌های فلق علاوه بر قابلیت نصب بر روی پرتابگر‌های ۳ تایی محمول بر روی خودرو‌های تاکتیکی، قابلیت شلیک از شناور‌ها و قایق‌های تندرو را نیز دارد.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل
سامانه فلق محمول بر خودروی تاکتیکی

شعاع تخریب ۱۵۰ متری فلق-۱ و ۳۰۰متری فلق-۲ و همچنین سرعت بالا و مدت زمان کم شلیک از دیگر ویژگی‌های راکت انداز فلق است که آن را به سلاحی مهلک بر علیه شناور‌های دشمن تبدیل می‌کند.

مشخصات سامانه راکتی فلق به شرح زیر است:

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

خانواده نازعات

نازعات نام خانواده‌ای از راکت‌های زمین به زمین ایرانی است که دو عضو یعنی نازعات-۶ و نازعات-۱۰ را در خود جای داده و در اوایل دهه هفتاد شمسی وارد یگان‌های رزم نیرو‌های مسلح به ویژه نیروی زمینی ارتش شد.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

راکت‌های نازعات که از نوع سوخت جامد هستند و در نمونه نازعات-۶ تا برد ۱۰۰ کیلومتر و در نمونه نازعات-۱۰ تا برد ۱۳۰ کیلومتر را پوشش می‌دهند از سر جنگی ۱۳۰ کیلوگرمی در نمونه اول و ۲۳۰ کیلوگرمی در نمونه دوم برخوردار است.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

سامانه راکتی زلزال بر روی خودرو‌های محمول به صورت تکی و ۳ تایی قابل نصب است.

مشخصات راکت‌های نازعات به شرح زیر است:

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

خانواده زلزال

زلزال از جمله معروف‌ترین و متنوع‌ترین خانواده راکت‌های ایرانی است که تولید آن در دهه ۷۰ شمسی آغاز شد و در نمونه‌های مختلف برد آن از ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر متفاوت است.

زلزال-۱و زلزال-۲ که به ترتیب دارای برد ۱۵۰ و ۲۱۰ کیلومتری بودند در ادامه مسیر جای خود را به زلزال-۳ و زلزال-۳B دادند که از نظر برد و وزن سرجنگی نسبت به نمونه‌های گذشته پیشرفته‌تر بودند.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

موشک زلزال-۳B با بردی ۲۵۰ کیلومتری و وزن سرجنگی ۶۰۰ کیلوگرمی از توان تخریب بالای اهداف خود برخوردار است.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل

جدیدترین نمونه از راکت زلزال که از آن تحت عنوان زلزال بارشی یاد می‌شود، در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه در سال ۱۳۹۳ رونمایی شد که در کلاهک آن از ۳۰ عدد بمب ۱۷ کیلوگرمی استفاده شده.

از «فجر» تا «زلزال»؛ رد انگشت‌های ایران زیر گوش اسرائیل
موشک زلزال بارشی

عملکرد زلزال بارشی اینگونه است که پس از رسیدن بر فراز هدف، کلاهک آن باز شده و ۳۰ بمب بر سر هدف فرود خواهد آمد که برای انهدام اهداف پراکنده مانند هواپیما‌های مستقر در پایگاه‌های هوایی کاربرد دارد.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار