سردار تنگسیری:
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به آمادگی کامل نیروهای دریایی ارتش و سپاه گفت: دشمنان اگر بخواهند زمانی از مرز خودشان عدول کنند، چنگ و دندانشان را خرد می‌کنیم.
کد خبر: ۳۳۴۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰ - 25February 2019

سردار تنگسیریبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار دریادار «علیرضا تنگسیری» فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در گفت‌وگوی تفصیلی با شبکه العالم، درباره ادعا‌های اماراتی‌ها درباره جزایر سه‌گانه ایرانی، امنیت دریایی، تنگه هرمز و تجهیزات نظامی کشورمان در دریا توضیحاتی ارائه داد.

در ذیل مشروح این گفت‌وگو آمده است:

چگونه تقسیم کار بین نیرو‌های نظامی ما در جزیره هرمز اتفاق می‌افتد و فلسفه وجودی دو نیروی دریایی چیست؟

در دریا تقسیم مرز‌ها را داریم، در منطقه خلیج فارس تقسیم شده است. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آب‌های دریای عمان از تنگه هرمز به سمت آب‌های اقیانوس هند و آب‌های جنوبی است. خلیج فارس تماماً با مسئولیت نیروی دریایی سپاه است و از تنگه هرمز شروع می‌شود و با هزار و ۳۷۵ کیلومتر مرز مشترکی که ما با خلیج فارس داریم. در استان هرمزگان ۱۴ جزیره سوق‌الجیشی و بسیار مهم وجود دارد. در استان بوشهر سه جزیره و در خوزستان دو جزیره مهم که در دهانه تنگه خور موسی قرار دارد.

خلیج فارس منطقه‌ای بسیار مهم با مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع است. مسئولیت این منطقه به نیروی دریایی سپاه سپرده شده است که در تمامی سواحل منطقه حضور دارد و حضور تمامی بیگانگان را در منطقه رصد می‌کند. در خارج از این منطقه یعنی در دریای عمان دو پایگاه مستقل دارد؛ یکی در جاسک و دیگری در چابهار که برادران عزیز ما در ارتش جمهوری اسلامی در دریای عمان و دریای عربی و نهایتاً دهانه ورودی عمان واقع می‌شود که به اقیانوس هند وصل می‌شود.

روزانه بیش از ۸۵ کشتی از تنگه هرمز عبور می‌کند/ رصد همه شناور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در خلیج فارس

کنترل تنگه هرمز در این شرایط چگونه صورت می‌گیرد؟

بخش لاین (خط) ورودی تنگه هرمز به عهده جمهوری اسلامی ایران است و بخش خروجی آن با کشور دوست و برادر ما عمان است که در واقع کشتی‌هایی که وارد تنگه هرمز می‌شوند، کنترل باند را در این منطقه انجام می‌دهیم و این عمل را منطقه یکم نیروی دریایی سپاه انجام می‌دهد و هر کشتی که وارد می‌شود از آن سوال می‌شود؛ مبدأ، مقصد، نام، بار کشتی و سایر موارد.

هر شناوری که وارد می‌شود در ورود، ایران و در خروج عمان بررسی لازم را انجام می‌دهند. در روز بیش از ۸۵ فروند کشتی از این منطقه حساس عبور می‌کند که زون تنگه هرمز بین این دو آب‌راه قرار گرفته، آب‌راه جنوبی و آب‎راه شمالی.

ایران طولانی‌ترین ساحل را با خلیج فارس دارد

ما طولانی‌ترین ساحل را با خلیج فارس داریم و از قدیم این خلیج، خلیج الفارسی و متعلق به فارس و کشور ایران است. این ساحل طولانی فقط با کشور جمهوری اسلامی ایران مرز دارد. در جنوب ما ۹ کشور مرز دارند و این نشان می‌دهد که این خلیج، خلیج فارس است. کشور‌های مقابل ما، از عراق ۷۵ کیلومتر، کویت حدودا ۹۰۰ کیلومتر، عربستان، بحرین، قطر، امارات و سپس بخشی هم در عمان مرز دارند.

بیگانگان به دنبال دوشیدن کشور‌های منطقه هستند

کنترل سپاه از لحاظ نظامی به چه صورت است؟

تمام شناور‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای که وارد خلیج فارس می‌شوند، رصد شده و اشراف کامل اطلاعاتی با آن‌ها داریم. زمانی که ورود یک ناو بیگانه در منطقه صورت می‌گیرد، در دریای عمان نیروی ارتش این رصد را انجام می‌دهند و در خلیج فارس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نقطه ابتدا تا نقطه خروج شناور‌ها آن‌ها را رصد می‌کنند. بیگانگان در این منطقه که بسیار بسته است، ناو‌های هسته‌ای و زیردریایی‌های هسته‌ای خود را وارد آب‌های این خلیج بسته می‌کنند و این بسیار بسیار خطرناک است. آمریکا، انگلیس، فرانسه و کشور‌هایی که تجهیزات رانش هسته‌ای دارند، شناور‌های خود را وارد این منطقه می‌کنند و اگر برای آن‌ها اتفاقی بیفتد، چیزی حدود ۱۱ سال نه ماهی وجود خواهد داشت و تمام مرجان‌های زیر سطح و موجودات آبزی از بین می‌روند و یک خطر بسیار بالقوه‌ای را با حضور بیگانگان در این منطقه داریم. بار‌ها در رزمایش‌ها به دیگر کشور‌های جنوبی خلیج فارس اعلام کردیم که می‌توانیم امنیت خلیج فارس را برقرار کنیم. بیگانگان به دنبال این هستند که منطقه را بدوشند و وقتی که نفت را بردند منطقه را رها می‌کنند. این منطقه متعلق به ما و همسایه‌های ماست. ما می‌توانیم با هم‌افزایی و رزمایش، امنیت را برقرار کنیم. مردم مسلمان منطقه باید بدانند که می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

ناو‌های بیگانگان در خلیج فارس روزانه ۲.۵ میلیون دلار خرج بر دوش کشور‌های منطقه می‌گذارند

این بیگانگان دنبال این هستند که این منطقه را بدوشند و وقتی که نفت این منطقه را بردند قطعا این منطقه را رها می‌کنند. این منطقه متعلق به ما است و متعلق به همسایگان ما است و منظورم از ما خودمان و کشور‌های حاشیه خلیج فارس است و کشور‌های مسلمانی که در این منطقه هستند. ما می‌توانیم با هم‌افزایی، رزمایش و همدلی امنیت این منطقه مهم را برقرار کنیم و حضور بیگانگان در منطقه مخل امنیت است و مردم منطقه باید بدانند و روی صحبتمان با سران خودفروخته نیست و با مردم مسلمان منطقه داریم صحبت می‌کنیم که می‌توانیم این کار را بکنیم؛ البته همه این کشور‌ها هم خودفروخته نیستند برخی خودشان را آنقدر وابسته کرده‌اند که ناوی که می‌آید خلیج فارس روزانه یک رزم ناو چیزی حدود دو و نیم ملیون دلار هزینه دارد که مردم باید بدانند که از جیب این کشور‌های منطقه دارند می‌گیرند و حضور این‌ها در منطقه هیچ امنیتی را به ارمغان نخواهد آورد و خلیج فارس خانه ما است و ما و همسایگانمان می‌توانیم امنیت را در آن ایجاد کنیم و می‌توانیم با هم‌افزایی و همدلی این منطقه مهم سوق الجیشی را نگهداری کنیم.

تنگه هرمز موقعیت بسیار حساسی را در دنیا دارد و ۴۰ درصد نفت دنیا از همین تنگه هرمز صادر می‌شود و بعد از خروج آمریکا از برجام، آن‌ها سعی داشتند که صادرات ایران را به صفر برسانند؛ در آن زمان بعضی از مسئولین جمهوری اسلامی تلویحا اشاره کردند که تنگه هرمز را خواهیم بست، آیا این قضیه بالفعل می‌تواند انجام شود؟

قبلا هم عرض کردیم که تا زمانی که نفت ما از تنگه هرمز خارج می‌شود و منعی برای خروج و ورود کشتی‌های ما صورت نگیرد این تحقق پیدا نمی‌کند و منطقی نیست که ما بخواهیم این کار را انجام دهیم؛ اما اما اگر روزی احساس کنیم که منعی ندارد نفت از اینجا خارج شود، اما نفت ما خارج نشود، آن موقع هر عقل سلیم و سالمی اجازه نمی‌دهد که این اتفاق بیفتد و ما که این ساحل طولانی را داریم و نگهبان این تنگه هرمز هستیم و به آن تسلط کامل داریم، نتوانیم نفت‌مان را صادر کنیم، اما یک بیگانه فرامنطقه‌ای بیاید و بتواند نفت را از اینجا ببرد و صادر کند، خب این منطقی نیست، قطعاً بدانید که جوانان غیور این مملکت اجازه این موضوع را نخواهند داد و تا زمانی که ما از تنگه هرمز استفاده می‌کنیم و نفت‌مان را صادر می‌کنیم و منعی برای ما وجود ندارد این تنگه باز است، اما زمانی که بخواهند جلوی نفت ما و کشتی‌های ما را بگیرند، این منطقی است و هر منطقی این را می‌گوید و خواهند دید که آیا این اتفاق می‌افتد یا نه؟

آن چیزی که در رزمایش‌ها می‌بینید ذرة المثقالی از توان اصلی ما است

در دو سه ماه اخیر شاهد افزایش توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بوده‌ایم که این قضیه قطعاً پیام‌های سیاسی دارد، این پیام‌ها چیست؟

اولا زیردریایی‌ها و ناو‌ها و شناور‌های موشک‌اندازی هم در مجموعه ارتش جمهوری اسلامی و هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موشک‌انداز‌هایی که بیش از ۶۰ نات سرعت دارد، داریم می‌سازیم و زیردریایی که درون کشور ساخته شده و در حال اضافه شدن به توان دفاعی کشور است که این در ابتدا توان دفاعی است، اما این توان تا زمانی دفاعی است که ما مورد تهاجم قرار نگیریم و برای ما مشکلی ایجاد نشود و همه این‌ها یک پیام دارد و آن اینکه هم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و هم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمادگی صد درصد هستند و این افزایش توان اول به معنای امنیت این منطقه حساس است و دوم به معنای دفاع از مرز‌های جمهوری اسلامی است، معنا و مفهوم حضور بیگانگان با این توان در خلیج فارس چیست؟ آیا صدامی وجود دارد که بعد از جنگ ۲۰۰۳ باز هم در منطقه حضور پیدا کردند؟ این‌ها معنای حضورشان چیست؟

این‌ها تهدیدی برای ما هستند و ما احساس تهدید می‌کنیم و کشور‌های همسایه هم باید بدانند که این حق همسایگی نیست که در منطقه و مقابل همسایه خودشان از دشمن پشتیبانی کنند؛ لذا ما ابتدا به جوانان غیورمان و سپس به توان رزمی خودمان متکی هستیم و امروز در مرحله‌ای از توان رزم و آمادگی رزم به سر می‌بریم که بالاترین حد زمان خودش است؛ به این معنی که ما تجهیزات و موشک‌هایی که خودمان ساخته‌ایم و مردمی که خود ما داریم، دفاع از سواحل و جزایرشان و دفاع از آب‌های کشورشان و منابع نفتی و گازی‌شان را انجام می‌دهند و این در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجلی پیدا می‌کند، با این توانی که دارید می‌بینید، این توان داخلی است و روز به روز هم نو می‌شود. آن چیزی را که ما نشان می‌دهیم و در نیروی دریایی سپاه معتقدیم که همه‌چیز باید پنهان بماند و به مرور باید ذره ذره نشان داده شود و آن چیزی که در رزمایش‌ها می‌بینید ذرة المثقالی از آن توان اصلی است و توان اصلی را زمانی خواهند دید که ضربه محکم را احساس کنند.

اجازه بدهید یک سؤال بپرسم؛ نام نیروی دریایی سپاه با برگزاری رزمایش اقتدار گره خورده است در خصوص این رزمایش توضیحاتی بفرمائید. پیام‌های این رزمایش، بالاخره میزان تاثیرگذاری آن در مقوله بازدارندگی چیست؟

اقتدار یعنی صلابت، یعنی حضوری پر معنی، یعنی حضوری کوبنده و امروز به تمام تجهیزاتمان که تولید داخل است افتخار می‌کنیم. این رزمایشی که ما به عنوان اقتدار در منطقه اجرا می‌کنیم، یعنی حضوری با صلابت، پایدار و پرمعنی؛ یعنی در واقع قدرت نهایی برای مقابله با هر دشمن درونی (درون منطقه) و یا فرامنطقه‌ای و دشمنان فرامنطقه‌ای که در این منطقه حضور دارند که این‌ها هر روز به نوعی چنگ و دندان نشان می‌دهند که اگر بخواهند زمانی از مرز خودشان عدول کنند، چنگ و دندانشان را خرد می‌کنیم که این نه در شعار بلکه در عمل نیز اینگونه است، ما کسانی هستیم که از مرگ نمی‌ترسیم ما مرگ در راه دفاع از میهن را شهادت می‌دانیم ما مرگ را به خدا پیوستن می‌دانیم و همان‌طور که قرآن می‌فرماید: چه شما بکشید چه کشته شوید پیروزید، پس در مقابل دشمنان با اقتدار در منطقه حضور پیدا خواهیم کرد و سدی محکم کالجبل الراسخ در مقابل دشمن ایجاد می‌کنیم. این را ما شعار نمی‌دهیم، بلکه در رزمایش‌ها، تمرین‌ها و بازی جنگ‌ها و با آمادگی صد در صد تمرین می‌کنیم. ما رهبری داریم که فرمانده معظم کل قوای ماست؛ ایشان با یک بینش بسیار عمیق نظامی و با دیده بانی بسیار نافذ که هم دشمن را می‌بیند و هم نیروی خودی را تقویت و تشویق می‌کند. هیچ جای دنیا این گونه نیست. نیرو‌های رزمنده شجاعی که از مرگ نمی‌ترسند و فرماندهی شجاع و عالم که از مرگ و در واقع از شهادت نمی‌ترسد. چه کسی می‌خواهد در مقابلش بایستد؟

جزایر سه‌گانه ایرانی است و ایرانی می‌ماند

بعد از برگرداندن تحریم‌ها توسط آمریکا، یکی از کشور‌های عربی ادعای قدیمی خود را در خصوص جزایر سه گانه ایرانی تکرار کرده است؛ چرا این ادعا الان دوباه مطرح شد و پاسخ نیروی دریایی سپاه به این ادعا چست؟

این جزایر ایرانی است و اگر به تاریخ برگردید تا سال ۱۳۵۵ مال ایران بوده است، مگر می‌شود که بحرین که عمقش خیلی بیشتر بوده مال ایران باشد و کسی بتواند مدعی این جزایر باشد آن هم با ۱۶ مایل فاصله با ساحل ما؟ این جزایر ایرانی است و دشمنان ما قصد دارند تا در منطقه حضور داشته باشند و منطقه را بدوشند. انگلیسی‌ها زمانی که قوای ایرانی ضعیف بودند در آنجا مستقر می‌شوند و این مسئله را ایجاد کردند، اما اگر به تاریخ این منطقه برگردیم، این جزایر ایرانی است و ایرانی می‌ماند و باید بماند؛ همان‌طور که ما دیگر مدعی اراضی بحرین نیستیم، کسی هم نباید مدعی جزایر ایرانی باشد.

تهدید‌های دشمن در حوزه دریایی را در چه مقولاتی تعریف می‌کنید و آمادگی نیروی دریایی ایران در پاسخگویی به این تهدید‌ها به چه میزان است؟

حضور بیگانگان در منطقه برای ما تهدید است و در مقابل این تهدید ما همیشه آماده هستیم؛ آن‌ها را رصد اطلاعاتی می‌کنیم و اگر هر لحظه خطایی از آن‌ها سر بزند در مقابلشان می‌ایستم و تو دهنی می‌زنیم. بیگانه در منطقه برای ما معنا و مفهومی ندارد الان دشمنی در منطقه وجود ندارد؛ پس این دشمن فرا منطقه ای است و برای [مقابله با] ما به منطقه آمده است این برای ما تهدید است و ما خود را برای این تهدید آماده کرده‌ایم و این آمادگی را روز به روز ارتقا می‌دهیم؛ آمادگی موشکی، شناوری، زیرسطحی و دیگر مواردی که عملیاتی است.

صنایع نظامی دریایی شما چقدر بومی است؟ و احیانا تحریم‌ها آسیبی به آن می‌زند؟

وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در مرحله‌ای است که الحمدالله متکی به خارج از کشور نیست در بخش موشکی، در بخش شناورسازی، جوانان ما موشک‌های متعدد، چه موشک‌های بالستیک چه موشک‌های کروز، شناور‌های متعدد مثلا شناور شهید ناظری را با یک بدنه خاص و تماما آلومینیوم با طول ۵۵ متر با دو بدنه مجزا که بالگرد هم روی آن می‌نشیند ما در نیروی دریایی سپاه در کارخانه‌ها تولید کردیم. ناو سهند و زیردریایی‌هایی که می‌بینید تماما در کشور تولید می‌شوند. صنایع دریایی صنعت پیچیده‌ای است و ساده نیست.

ما از بند تحریم‌ها رها شدیم؛ هرچه ما را تحریم می‌کنند، ما بیشتر پیشرفت می‌کنیم. در بخش نظامی، چون نظارت مستقیم حضرت آقا روی آن هست، روز به روز در حال پیشرفت هستیم. می‌بینید که تمامی سلاح‌های ما از موشک‌های ضد تانک تا موشک‌های زمین به هوا، موشک‌های هوا به هوا، موشک‌های دریا به دریا و موشک‌های ساحل به دریا و موشک‌های بالستیک را ما خودمان تولید می‌کنیم و به مرز صادرات رسیدیم.

ما هیچ جا نیستیم، اما همه جا هستیم

در افق پیش رو و در دهه‌های آینده اقتدار نیروی دریای سپاه و میدان جغرافیایی حضور آن را چطور تعریف می‌کنید؟

ما در خلیج فارس روز به روز خود را آماده می‌کنیم و تجهیزات خاص را برای دفاع از منطقه‌ای که به ما واگذار شده است، فراهم می‌کنیم و فرا‌تر از خلیج فارس و آب‌های فراتر از کشورمان برنامه ریزی کردیم و آمادگی داریم. کشور ما ذوالبحر است (شمال و جنوب کشور ما آب است) جنوب هزار و ۳۷۵ کیلومتر از تنگه هرمز است مابقی آن تا بندر گواتر ما و بندر گوادر پاکستان ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر است؛ در این ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر نیروی دریایی سپاه، مردم را به عنوان بسیج دریایی قرار داده است، یعنی دشمن از هر کجا فکر بکند ما از آنجا خارج می‌شویم و بدانند هر کجا باشند ما بیخ گلویشان هستیم و حضور داریم در خلیج فارس کنارشان هستیم و آن‌ها را رصد می‌کنیم خارج از خلیج فارس هم حضوری با صلابت خواهیم داشت.

«ما هیچ جا نیستیم، اما همه جا هستیم» این یک شعار است ما سازماندهی متمرکز هستیم و به کارگیری غیر متمرکزیم و این یعنی هستیم و آن‌ها نخواهند دید و این حضور، حضور دائمی است؛ ان‌شاءالله.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار