به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
سردار احمدی‌مقدم در گفت‌وگوی تفصیلی با دفاع‌پرس:
فرمانده سابق ناجا گفت: یکی از مشکلات ناجا این است که سرریز مشکلات نهاد‌ها و سازمان‌های دیگر بر روی دوش او است و کاری را که دیگران موظف به انجام آن بوده‌اند به نوعی جبران می‌کند.
کد خبر: ۳۴۶۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۰ - 03June 2019

گروه اجتماعی دفاع‌پرس: سردار «اسماعیل احمدی‌مقدم» در سال 1340 در تهران به دنیا آمد. او پس از وقوع انقلاب در سال 57 به عضویت کمیته انقلاب اسلامی درآمد و در سال 58 به صورت رسمی جذب سپاه پاسداران شد.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و برای مقابله با تحرکات احزاب کومله و دموکرات عازم کردستان و سپس با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه جنوب شد.

ازجمله مسئولیت‌های وی می‌توان به فرماندهی سپاه سردشت، ریاست دانشگاه علوم انتظامی امین، معاونت هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی، معاونت فرماندهی نیروی مقاومت بسیج و ریاست منطقه مقاومت بسیج تهران اشاره کرد.

سردار احمدی مقدم با حکم مقام معظم رهبری در فاصله سال‌های 84 تا 93 به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد. وی هم‌اکنون به‌عنوان رئیس ستاد پشتیبانی مردم یمن فعالیت می‌کند.

با توجه به تجارب و مسئولیت‌های سردار احمدی مقدم، گفت‌وگویی تفصیلی با وی در خصوص مباحث مرتبط با نیروی انتظامی، موضوع برجام، تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین نقش جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب انجام دادیم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

نیروی انتظامی با هوشمندی توطئه‎های دشمنان را خنثی کرد

سردار احمدی مقدم با بیان اینکه روند عمومی نیروی انتظامی رو به رشد است، اظهار داشت: عمده فرماندهانی که در نیروی انتظامی مشغول فعالیت هستند در عملیات‌های مختلف دفاع مقدس حضور داشتند. با توجه به برنامه‌های دشمنان مبنی بر ایجاد تجمعات در کشور در سال گذشته، فرماندهان ناجا با بهره‌گیری از تجربیات دفاع مقدس و با توجه به مقیاس رخداد‌ها توانستند به خوبی مسائل را مدیریت کنند.

فرمانده سابق ناجا گفت: نیروی انتظامی در حوادث سال گذشته به خوبی توانست مقابل توطئه‌های دشمنان ایستادگی و برنامه‌ریزی آن‌ها را خنثی کند و ماموران ناجا در سطح کشور با هوشمندی تجمعات را کنترل کردند.

سرریز مشکلات دیگر سازمان‌ها بر روی دوش نیروی انتظامی

سردار احمدی مقدم گفت: یکی از مشکلات ناجا این است که سرریز مشکلات نهاد‌ها و سازمان‌های دیگر بر روی دوش او است و کاری را که دیگران موظف به انجام آن بوده‌اند به نوعی جبران می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کار‌های زیادی در نیروی انتظامی انجام شده، اما کافی نبوده است، گفت: نیروی انتظامی از لحاظ منابع پشتیبانی نیاز به حمایت بیشتری دارد.

فرمانده سابق ناجا عنوان کرد: امروز نیروی انتظامی نیازمند تحول و نوسازی است. در زمان‌های مختلف فرماندهانی که به ناجا آمدند، نوآوری‌هایی داشتند و توانستند نیروی انتظامی را از سکون و رکودی که در دوران ادغام داشت، خارج کنند.

پلیس توانسته مهارت‌ها و ساختار‌های خود را افزایش دهد

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت کشور، افزایش جمعیت، مسائل اقتصادی پیچیده، توطئه‌های دشمنان، فضای مجازی و بروز جرایم جدید، نیازمند این هستیم که نیروی انتظامی به پویایی برسد تا بتواند در تمامی زمینه‌ها جوابگو باشد.

سرریز مشکلات دیگر سازمان‌ها بر روی دوش نیروی انتظامی است/ کشور امروز در حال پرداخت هزینه‌های برجام است/ آمریکا و اروپا به دنبال متوقف کردن برنامه موشکی ما هستند/ امروز به یک انقلاب در عرصه جوان‌گرایی نیازمندیم/ آمریکا با ایران هراسی به دنبال فروش تسلیحات خود است/ پلیس در گذر زمان توانسته مهارت‌ها و ساختار‌های خود را افزایش دهد

سردار احمدی مقدم با بیان اینکه پلیس در طول زمان توانسته مهارت‌ها و ساختار‌های خود را افزایش دهد، گفت: اینکه امروز امنیت ما در جهان مثال‌زدنی است به پاس تلاش نیرو‌های مسلح است.

وی افزود: پاسداری از این امنیت، تداوم و ارتقاء آن نیازمند نوآوری، تحول و منابع پشتیبانی دارد و یکی از ضرورت‌ها در نو‌گرایی است.

فرمانده سابق ناجا با اشاره به اینکه برای رسیدن به نو‌گرایی نیازمند جوان‌گرایی هستیم، خاطرنشان کرد: امروز مدیریت کشور در حال پیرشدن است و باید به سمت جوان‌گرایی برویم. امروز اگر بخواهیم دچار تحول شویم، باید جوان‌گرایی کنیم.

کشور امروز در حال پرداخت هزینه‌های برجام است

سردار احمدی مقدم در ادامه این گفت‌وگو به موضوع برجام اشاره کرد و در خصوص تصمیم شورای عالی امنیت ملی و تعیین زمان برای کشور‌های اروپایی گفت: این تصمیم با تاخیر و دیرهنگام اتخاذ شده است. ما در گذشته به نوعی تصمیم‌گیری کردیم که دشمن به یک نوع رفتارشناسی از ما رسیده است.

وی با بیان اینکه از زمانی که برجام به تصویب رسیده ما فقط اعلام مواضع کردیم و اقدام متقابلی در کار نبوده است، گفت: کشور امروز در حال پرداخت هزینه‌های برجام است و این توافق هیچ‌گونه نتیجه‌ای برای ما نداشته است.

فرمانده سابق ناجا ادامه داد: تنها حسن برجام این بود که مردم ما بتوانند آمریکا و اروپا بی‌نقاب را ببینند. اگر قبلا می‌گفتیم آمریکا و اروپا دلسوز ما نیستند، برخی از مردم قبول نمی‌کردند، اما امروز همه ملت ایران به این نتیجه رسیدند که آمریکا و کشور‌های اروپایی دلسوز ما نیستند، بلکه به دنبال منافع خودشان هستند.

اروپایی‎ها به وعده‌هایشان عمل نکردند

سردار احمدی مقدم گفت: امروز آمریکایی‌ها زور می‌گویند و اروپایی‌ها با دنباله‌روی از ایالات متحده، می‌گویند که هرچه را که آمریکا می‌گوید، قبول کنید و اقدامی نکنید؛ چرا که برای شما عواقب خواهد داشت.

وی ادامه داد: «بالاتر از سیاهی رنگی نیست»؛ ما امروز فقط هزینه‌های حضور در برجام را می‌پردازیم؛ وقیح‌تر از اروپاییان، عناصر داخلی هستند که به دنبال مذاکره هستند و نگاه به خارج دارند؛ کسانی که چنین تفکری دارند، یا نفوذی هستند و یا نادان.

فرمانده سابق ناجا با بیان اینکه آمریکایی‌ها با استفاده از دستپاچگی ما برای نتیجه‌گیری سریع‌تر، وعده‌های توخالی به ما دادند، گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به مواردی که خودشان گفتند هم پایبند نبودند.

سردار احمدی مقدم گفت: آمریکا پس از برجام و جلوگیری از پیشرفت‌های هسته‎ای ما به دنبال جلوگیری از پیشرفت‌های موشکی، تزلزل قدرت منطقه‌ای ایران و مسئله حقوق بشر در ایران هستند.

آمریکا و اروپا به دنبال متوقف کردن برنامه موشکی ما هستند

وی ادامه داد: ترامپ از طریق کشور‌های اروپایی به دنبال توقف برنامه‌های موشکی ایران است. آمریکا با تهدید‌های بی اساس و اروپا با لبخند، هر دو به دنبال توقف پیشرفت‌های موشکی ما هستند.

فرمانده سابق ناجا با اشاره به اینکه اگر ما امروز جلوی آمریکا ایستادگی نکنیم به سرنوشت «قذافی» دچار خواهیم شد، گفت: آمریکا به دنبال این است که ما را مطیع خود کند و از ما انتقام تمامی این سال‌ها را بگیرد.

سرریز مشکلات دیگر سازمان‌ها بر روی دوش نیروی انتظامی است/ کشور امروز در حال پرداخت هزینه‌های برجام است/ آمریکا و اروپا به دنبال متوقف کردن برنامه موشکی ما هستند/ امروز به یک انقلاب در عرصه جوان‌گرایی نیازمندیم/ آمریکا با ایران هراسی به دنبال فروش تسلیحات خود است/ پلیس در گذر زمان توانسته مهارت‌ها و ساختار‌های خود را افزایش دهد

سردار احمدی مقدم با بیان اینکه وقتی ما برای کشور‌های اروپایی فرصت 60 روزه تعیین می‌کنیم، یعنی گام بعدی دارد، خاطرنشان کرد: زمانی که ما موضع رسمی خودمان را اعلام کردیم، آمریکا و اروپا به تکاپو افتادند و ترامپ از 12 شرطی که برای مذاکره داشت، کوتاه آمد و گفت که ما فقط می‌خواهیم که ایران بمب هسته‌ای نداشته باشد.

وی ادامه داد: دشمنان مواضع حداکثری خود را به مواضع حداقلی تبدیل کردند؛ آمریکا و اروپا هرجا در ما احساس ضعف کردند، فشار بیشتری آوردند و راه مقابله با آن‌ها اتکا بر داشته‌ها، توانایی‌ها، قابلیت‌ها‎ و ظرفیت‌های داخلی است.

راه‌اندازی پلیس امنیت اقتصادی اقدام بسیار خوبی است

فرمانده سابق ناجا در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص راه‌اندازی پلیس امنیت اقتصادی در نیروی انتظامی گفت: راه‌انداز «پلیس امنیت اقتصادی» اقدامی بسیار خوب، اما دیرهنگام است. زمانی که بنده فرمانده ناجا بودم، چندین بار خیز برداشتیم که چنین پلیسی را راه‌اندازی کنیم، اما مسوولان دولت وقت همراهی نکردند و متاسفانه پلیس را مزاحم خود می‌دانستند.

سردار احمدی مقدم افزود: در آن زمان به یکی از وزرای اقتصاد پیشنهاد دادیم که پلیس امنیت اقتصادی را راه‌اندازی می‌کنیم و در خصوص جرایم گمرکی، جرایم مالیاتی و جرایم بانکی ماموران ما تحت امر شما فعالیت کنند؛ اما نپذیرفت.

وی ادامه داد: امروز تقریبا این نگاه در حال به وجود آمدن است که نیازمند پلیس امنیت اقتصادی هستیم؛ البته متاسفانه تاخیر‌هایی در این خصوص داشتیم که خسارت‌های آن را هم پرداخت کردیم.

برای نظارت بر اقتصاد به قوانین و اراده‌های سخت‌تری نیازمندیم

فرمانده سابق ناجا افزود: پلیس یک بخش است و اگر بخواهیم بر اقتصاد نظارت داشته باشیم، به قوانین و اراده‌های سخت‌تری نیازمندیم. باید شفافیت درآمد‌ها و حساب‌ها بیشتر باشد. برای اینکه بتوانیم در حوزه اقتصاد به خوبی عمل کنیم، باید رفتار فعالان اقتصادی تحت نظارت قرار گیرد.

سردار احمدی مقدم با اینکه متاسفانه کلاهبرداری‌های اقتصادی به فضای مجازی کشیده شده است، گفت: امروز پلیس اقتصادی ما باید با پلیس فضای مجازی و پلیس‌های دیگر ترکیب شود.

وی درباره فعالیت پلیس فضای مجازی خاطرنشان کرد: پلیس فتا گرچه کمی دیر در کشور ما شروع به فعالیت کرد، اما خوشبختانه سرعت عمل خوبی دارد و توانسته است در کنترل جرم در فضای سایبر به خوبی عمل کند.

باید سرمایه‌گذاری بیشتری در حوزه فضای مجازی صورت گیرد

فرمانده سابق ناجا ادامه داد: با توجه به حجم پرونده‌ها در پلیس فتا، این پلیس تخصصی نیازمند رسیدگی، حمایت، تجهیزات و افزایش اختیارات قانونی است و باید سرمایه گذاری بیشتری در این فضا صورت گیرد.

سردار احمدی مقدم گفت: هر کشور دارای مرز و قوانین داخلی است، اینترنت بی‌مرز باعث می‌شود که اختیاراتمان را به دست کسانی بسپاریم که نشان داده‌اند تا چقدر معاند هستند.

سرریز مشکلات دیگر سازمان‌ها بر روی دوش نیروی انتظامی است/ کشور امروز در حال پرداخت هزینه‌های برجام است/ آمریکا و اروپا به دنبال متوقف کردن برنامه موشکی ما هستند/ امروز به یک انقلاب در عرصه جوان‌گرایی نیازمندیم/ آمریکا با ایران هراسی به دنبال فروش تسلیحات خود است/ پلیس در گذر زمان توانسته مهارت‌ها و ساختار‌های خود را افزایش دهد

وی ادامه داد: امروز وقتی مطلبی در اینستاگرام منتشر می‌کنیم، اگر به مذاق آن‌ها خوش نیاید به ما هشدار می‌دهند. همچنین قاعده کار آن‌ها به گونه‌ای است که کاربران را موظف به انتشار مطالبی می‌دانند که مورد تأیید آن‌هاست و این را آزادی بیان می‌دانند!

فرمانده سابق ناجا گفت: پلیس فتا حلقه‌ای از کنترل فضای مجازی، عملیات روانی، امنیت اخلاقی و مقابله با کلاهبرداری‌هاست؛ لذا باید همه دستگاه‌ها در کنار پلیس باشند و در خصوص کنترل این فضا تصمیمات بزرگ بگیرند.

سردار احمدی مقدم گفت: متاسفانه امروز دشمن از این فضا برای عملیات روانی استفاده می‌کند. عیب کار ما این است که به دشمنیِ دشمنان در این فضا توجه چندانی نمی‌کنیم و حتما باید ضربه بخوریم تا هوشیار شویم.

امروز به یک انقلاب در عرصه جوان‌گرایی نیازمندیم

وی همچنین در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب و توجه ویژه به جوانان گفت: جوان‎گرایی و مدیریت جوانان می‌تواند موانع را از مسیر انقلاب بردارد و باعث پویایی و حرکت انقلاب شود.

فرمانده سابق ناجا با بیان اینکه موضوع جوان‌گرایی نه‌فقط در دولت بلکه باید در تمامی دستگاه‌ها و سازمان‎ها اجرایی شود، گفت: امروز به یک نوع انقلاب در عرصه جوان‌گرایی نیازمندیم.

سردار احمدی‎مقدم گفت: جوانان در دفاع مقدس نشان دادند که می‌‎توان به آن‌ها اعتماد کرد و اداره کار‌های بزرگ را به آن‌ها سپرد.

آمریکا با ایران‌هراسی به دنبال فروش تسلیحات خود است

فرمانده سابق ناجا با اشاره به اینکه با توجه به داشته‌های امروز می‌توانیم گام دوم انقلاب را مستحکم‌تر برداریم، گفت: امروز جایگاه ما در منطقه و جهان مستحکم است و ما می‌توانیم از این فراز و نشیب‌ها با سربلندی عبور کنیم.

وی ادامه داد: آمریکا از این هراس دارد که جایگاهش در منطقه از بین برود، از همین رو با ایران‌هراسی، عربستان را روبه‌روی ما قرار داده است؛. همچنین آمریکا با ایران‌هراسی به دنبال فروش تسلیحات نظامی خود به برخی کشور‌های عرب منطقه است.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار