به روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
معرفی کتاب/
کد خبر: ۳۴۸۸۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸ - 01June 2019

«روزهای خروشان»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، یکی از راه‌های شناخت ماهیت انقلاب اسلامی ایران، رجوع به شعارهایی است که توسط مردم در راه‌پیمایی‌ها داده می‌شد. این شعارها بخشی مهم از مواضع انقلاب را در دل خود جای داده است و باید مورد بررسی موشکافانه قرار گیرند.

کتاب «روزهای خروشان، مجموعه شعارهای دوران انقلاب اسلامی» با این هدف گردآوری و تدوین و حدود 300 قطعه شعار با مضامین متفاوت جمع‌آوری شده و توضیح مختصری در ارتباط با برخی از شعارها داده شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «مردم که بدنه انقلاب را تشکیل می‌دهند، به گونه‌ای منسجم و هماهنگ خواسته‌های روزمره و در عین حال پر محتوای خود را که زمینه‌ساز یک تحول عمیق سیاسی، اجتماعی است در قالب شعارها بیان می‌دارند که البته محتوای این شعارها با توجه به میزان درک سیاسی و همچنین ماهیت خواسته‌های هر جامعه تفاوت دارد. فرم و نوع شعارها نیز همراه با جریان انقلاب و شدت و ضعف آن تغییر می‌کند. ماهیت شعارها نیز خود نشانگر مرحله‌ای خاص از روند انقلاب است.»

قسمتی از متن کتاب:

«برای حفظ قرآن/ ارتش تو یار ما باش

این شعار وحدت‌خواهی ملت مسلمان ایران را نشان می‌دهد و ترفندهای دشمنان داخلی را برای به هم ریختن ارتش نقش بر آب می‌سازد. هدف کلان و اصلی انقلاب و نهضت را نیز مشخص می‌سازد. این خون دادن‌ها و ایستادگی‌ها، همه برای حفظ اسلام و قرآن است و از طرفی ماهیت واقعی استکبار را هم مشخص می‌سازد که هدف اصلی او نابودی اسلام و قرآن است.

می‌کشم می‌کشم آن که برادرم کشت

این شعار صلابت و شجاعت و مقاومت ملت دلاور ایران را نشان می‌دهد و تاکید دارد مسلمانان برادر یکدیگر هستند بعلاوه هر کسی که امروز دستش را به خون مردم آلوده سازد در فردای پیروزی باید پاسخگو باشد. شعار مذکور تیزهوشی مردم را نیز نمایان می‌سازد که مردم جنایتکاران اصلی را به خوبی شناخته‌اند لذا از یک طرف پیکره و بدنه اصلی ارتش را از خود می‌دانند و از طرف دیگر سران طاغوت عاملین اصلی جنایت را هم رها نخواهند ساخت.»

«روزهای خروشان، مجموعه شعارهای دوران انقلاب اسلامی» در 94 صفحه به کوشش «علی دولتیان» تدوین و توسط نشر «حبله رود» در سه هزار نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار