به روز شده در: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
معرفی کتاب؛
کد خبر: ۳۵۰۳۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۹ - 18June 2019

«مهرنگارن، گزیده خاطرات جانبازان»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، خاطرات جانبازان شهرستان دامغان به کوشش «محمدمهدی عبدالله‌زاده» در کتابی با عنوان «مهرنگاران» جمع‌آوری و تدوین شده است. این کتاب که در 320 صفحه سامان یافته است، شامل خاطرات بیش از 40 تن از رزمندگان دفاع مقدس می‌شود.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «در این کتاب روایت ساده، صمیمی، صادقانه و به دور از هرگونه شعارزدگی جانبازان انسان را مجذوب می‌کند. آنها فارغ از قهرمان‌سازی و قهرمان‌پروری از خود و سایرین، صادقانه از حقایق، بیم‌ها، امیدها، حسرت‌ها، تندروی‌های دفاع مقدس سخن گفته‌اند. روایت خاطرات آنها خط بطلانی بر باورهای نادرست است. در طی این خاطرات با دلاورانی آشنا شدیم که گرفتاری‌هایمان سبب شد در این سال‌ها مغفول بمانند.»

قسمتی از متن کتاب:

«سال 1357 در کلاس سوم ابتدایی درس می‌خواندم. اواسط دی‌ماه بود. یک روز صبح، بعد از آنکه در مدرسه جمع شدیم، به پیشنهاد دانش‌آموزان بزرگتر از مدرسه بیرون آمدیم و شروع به شعار دادن کردیم. تعدادی از بچه‌ها چند شاخه از درختان مسیر راهپیمایی را شکستند و در دست گرفتند. جمعیت ما به پنجاه ـ شصت نفر می‌رسید.

گروهی هم به طرفداری از شاه شعار می‌دادند. گروه ما تعدادشان بیشتر از شاه‌دوستان بود.

ما شعار می‌دادیم: درود بر خمینی!

دسته دیگر شعار می‌دادند: جاوید شاه!

کمی که رفتیم، ماشین سرویس خانم‌های معلم از راه رسید.

به محض دیدن ما به آن وضع، ماشین سر و ته کرد و برگشت. از آن روز مدرسه ما تعطیل شد و چند روز بعد از پیروزی انقلاب، مدرسه‌ها باز شد.»

«مهرنگاران، گزیده خاطرات جانبازان شهرستان دامغان» در 320 صفحه مصور به کوشش «محمدمهدی عبدالله‌زاده» تدوین و توسط «نشر شاهد» در هزار و 100 نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار