به روز شده در: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
معرفی کتاب؛
کد خبر: ۳۵۰۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۶ - 19June 2019

«عملیات مرصاد»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «عملیات مرصاد» عنوان کتابی از «سعید پورداراب» است که در 168 صفحه به شرح عملیات «مرصاد» که در روزهای پایانی جنگ تحمیلی اتفاق افتاده است می‌پردازد.

چگونگی تشکیل سازمان منافقین، تغییر استراتژی، عملیات منافقین در محور فکه در هشتم فروردین 1367 به تیپ 3 لشکر 77، نتیجه تحلیلی از عملیات هشتم فروردین 1367، عملیات منافقین در منطقه مهران، چگونگی تهاجم مجدد دشمن در منطقه جنوب، چگونگی تهاجم دشمن به منطقه غرب و... از فصل‌های مختلف این کتاب است.

قسمتی از متن کتاب:

«به آخر جنگ رسیده بودیم، چند روز قبل از عملیات مرصاد، دشمن سوءاستفاده کرد و در حالی که تازه قطعنامه 598 شورای امنیت را پذیرفته بودیم، عراقی‌ها سوءاستفاده کردند و ریختند از 14 محور در غرب کشور، آنهایی که با جغرافیا آشنا هستند از تنگه ترشابه بعد پاسگاه هدایت، پاسگاه خسروی، تنگاب‌نو، نفت‌شهر، خود سومار، سرنی بیاد و طرف مهران و تا خود مهران حدود 14 محور دشمن آمد حمله کرد و رزمندگان ما را دور زد.

ما چهل ـ پنجاه هزار تا اسیر از آنها داشتیم، آنها اسیر از ما کم داشتند، یکدفعه تعداد بسیار زیادی اسیر گرفتند. خیلی وحشتناک بود. من در خانه بودم که ساعت 8:30 شب از ستاد کل به من زنگ زدند و گفتند که دشمن از سر پل ذهاب و گردنه پاطاق با سرعت جلو می‌آید.

من گفتم خدایا کدام دشمن از یک محور سرش را انداخه پایین می‌آید! این چه جور دشمن است!

گفت: ما نمی‌دانیم. رسیده‌اند به کردن و آنجا را هم گرفتند. بعد هم حرکت کرده‌اند به سمت اسلام‌آباد غرب، بعد کرمانشاه و همین طور دارند جلو می‌آیند.»

«عملیات مرصاد» در 168 صفحه مصور به کوشش «سعید پورداراب» به نگارش درآمده و توسط انتشارات «سوره سبز» در هزار نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار