به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
امیر حاتمی:
وزیر دفاع با اشاره به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان گفت: اتهام‌زنی به ایران در ماجرای حمله به نفتکش‌ها، ناجوانمردانه است؛ زیرا نیروهای مسلح کشورمان نقش بسیاری در تامین امنیت منطقه و آب‌راه‌های بین‌المللی داشته‌اند.
کد خبر: ۳۵۰۹۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳ - 19June 2019

تغییر راهبرد معنادار آمریکا در قبال آبراه‌های بین‌المللی/ اتهامات علیه ایران در رابطه با نفتکش‌ها مردود استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اتهامی که علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع نفتکش‌ها در دریای عمان بیان شده، کاملا کذب است و من با قاطعیت این موضوع را رد می‌کنم.

وی افزود: ایران کشوری مقتدر، قانون‌مدار و مسئول است و اگر بخواهد کاری را انجام دهد، مسئولیت آن را می‌پذیرد. این اتهامی ناجوانمردانه به نیروهای مسلح ایران است که نقش بسیاری در تامین امنیت منطقه و آبراه‌های بین المللی انجام داده و این اتهام را در راستای ادامه تخریب‌های علیه ایران می‌دانیم.

وزیر دفاع درباره اطلاعات در مورد منشأ حادثه نفتکش‌های دریای عمان، گفت: اطلاعات ما همانی است که منابع خبری، آن‌ها را منتشر کرده اند،‌ اما نکات بسیار مهمی در این اطلاعات منتشر شده وجود دارد.

امیر حاتمی ادامه داد: اماراتی‌ها که اطلاعات بندر فجیره را در اختیار داشتند، ابتدا سعی کردند که اصلا آن را بیان نکنند و بخشی از اطلاعات را خیلی مدیریت شده منتشر کردند.

وی با اشاره به مشکوک بودن رفتار اماراتی‌ها در انتشار اطلاعات و مدیریت آن برای استفاده سیاسی گفت: نکته خیلی مهم‌ در این باره این است که تغییر راهبرد آمریکا و غرب در مورد آبراه‌های بین المللی این بوده که امنیت آبراه‌ها را همیشه به عنوان یک هدف بالا دنبال می‌کردند، اما امروز این مضمون را از رئیس جمهور آمریکا می‌شنویم که می‌گوید امنیت خلیج فارس به من چه ربطی دارد؛ این یعنی تغییر راهبرد اساسی اتفاق افتاده است و به نظر می‌آید از این موضوع هم به دنبال استفاده سیاسی هستند تا از این موضوع برای تحت فشار قرار دادن کشورهایی که در آبراه‌ها دارای منافع هستند، استفاده کنند.

وزیر دفاع افزود: عمدتا کشورهایی در این آبراه‌ها هستند که در رقابت با آمریکا هستند ازجمله کشورهای چین، ژاپن، کره و اروپایی‌ها که نفت خود را از این آبراه‌ها منتقل می‌کنند.

امیر حاتمی گفت: علاوه بر این چند موضوع، فشارهای ناجوانمردانه که علیه مردم و جمهوری اسلامی ایجاد می‌کنند، می‌خواهند زمینه ایران‌هراسی را برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند؛ این تغییر در راهبرد موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: نکته دیگری که یک تغییر در رفتار آمریکایی‌ها از ۱۰ سال گذشته بود، تغییر رویکرد از دخالت مستقیم نظامی به استفاده از گروه‌های نیابتی مثل داعش در سوریه و عراق بود.

وزیر دفاع گفت: این نوع کاری که در خلیج فارس، دریای عمان و بندر فجیره اتفاق می‌افتد به لحاظ جنس و مدیریت بسیار شبیه به همین نوع رفتار‌ها برای ناامن کردن آبراه‌ها در جهت منافع خودشان است.

امیر حاتمی تأکید کرد: شرایط بسیار پیچیده‌ای که باید همه آن را با دقت دنبال بکنند و ما قطعا این اتهام را با قاطعیت رد می‌کنیم و نیرو‌های جمهوری اسلامی جز برای صلح کاری انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به اقدام سریع و به موقع ایران برای نجات نفتکش‌ها گفت: نیرو‌های مسلح و سایر نهاد‌های وابسته به جمهوری اسلامی مثل سازمان بنادر جز اولین واحد‌هایی بودند که برای امداد و نجات به دریای عمان و نفتکش اول رسیدند.

وزیر دفاع افزود: آن‌ها توانستند ۲۳ نفر را نجات دهند و از آنجا مراقبت کنند و با هواپیما‌های باسرنشین و بی‌سرنشین در آن منطقه پرواز کردند و بلافاصله به سراغ نفتکش دوم رفتند و آن‌ها گفتند که یک نفتکش دیگری قبل از نیرو‌های ایرانی رسیده و به آن‌ها کمک کرده است. یعنی شناور آمریکایی قبل از شناور ایرانی به نفتکش دوم رسیده بوده است.

وی با اشاره به اینکه ایران همیشه نقش کمک‌کننده را داشته و خواهد داشت، افزود: این اتهامات خیلی ناجوانمردانه است؛ چرا که ما امنیت آبراه‌ها را امنیت خودمان می‌دانیم و امنیت بسیاری از واردات و صادرات ما وابسته به امنیت این آبراه‌هاست.

امیر حاتمی ادامه داد: با این حال دریا یک محیط بسیار وسیع است و با همه این مراقبت‌ها کسانی که بخواهند بحث‌های اینچنین را دنبال کنند، کار خود را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به فیلم‌های منتشر شده از کشتی‌هایی که به نفتکش‌ها نزدیک شده‌اند، گفت: فیلم منتشر شده، نه تاریخ و نه مکانش قابل تشخیص و صحت است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح عنوان کرد: وقتی که شناور‌های ما به آنجا رفتند، مراحل امداد و نجات را انجام دادند. دشمنان می‌توانند این فیلم‌ها را به هر شکلی که بخواهند نشان دهند؛ اما این نوع فیلم‌ها هیچ سندیتی ندارد.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار