به روز شده در: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
الحیاة:
یک روزنامه سعودی با اشاره به اشتباه پیونگ‌یانگ در عدم کسب اطمینان از رفع دست‌کم بخشی از تحریم‌ها به مجرد آغاز مذاکره، تصریح کرد که ایران از این روند درس گرفته است.
کد خبر: ۳۵۲۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱ - 29June 2019

الحیاة: ایران از تجربه مذاکره کره‌شمالی با آمریکا، درس گرفتبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، روزنامه سعودی «الحیاة» در یادداشتی به قلم «ولید شقیر» نوشت، تقابل آمریکا و ایران ادامه‌دار است و تهران نیز از تجربه مذاکره کره شمالی با آمریکا درس گرفته است.

 الحیاة در این یادداشت با عنوان «استمرار تقابل آمریکا - ایران با دور زدن تحریم‌ها» نوشت: «به نظر می‌رسد رویکرد غالب در تقابل آمریکا - ایران این است که زمان‌بر خواهد بود تا تیم دو طرف و متحدان هر یک بتوانند برای این روند طولانی آماده شوند، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد».

 الحیاة، ترامپ را «عجول» خواند و نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که برای گرفتن نتیجه سریع از این تقابل عجول بود؛ کسی که در نتیجه وضع تحریم بر ایران، توقع داشت تهران به پای میز مذاکره بیاید و تابستان کنونی موعد آغاز مذاکرات باشد. او به همین دلیل بود که بعدا گفت که «برای رسیدن به توافق با ایران، عجله نداریم».

 این روزنامه سعودی نوشت: ترامپ در همه پرونده‌هایی که برای رسیدن به نتیجه آن عجله کرد، عقب‌نشینی کرده تا جایی شمارش دفعاتی که گفته «عجله نداریم» سخت شده است از جمله در پرونده‌های کره شمالی یا خروج از سوریه یا مذاکرات تجاری با چین و همچنین مشکلات داخلی در خصوص نصب و عزل‌ها و دیوار مکزیک و دیگر موضوعات. «برای ترامپ ساده است که از مواضع قبلی که به نظر می‌رسد در آن قاطع است، عقب‌نشینی کند».

 الحیاة به ایران اشاره کرد و نوشت: «اما دشمن ایرانی او ...، ترامپ را با گذران وقت، به زمین خود کشاند و در نتیجه چند عامل که لزوما آنقدر که متأثر از جریان کشمکش بین‌المللی بود از قدرتش (ایران) متأثر نبود، تهران موفق بوده است. عامل مشخص در این خصوص این بود که تهران تصمیم گرفت با اقدامی جنگی از طریق ساقط کردن پهپاد شناسایی آمریکا در آسمان خلیج عمان (در آب‌های منطقه‌ای ایران) در مقابل دشمنی که دنبال جنگ نیست، قدرت نظامی خود را به نمایش بگذارد. این اقدام تا زمانیکه واشنگتن از پاسخ نظامی خودداری کند، به تهران حاشیه مانور می‌دهد.»

 الحیاة توضیح داد: «کم‌رنگ شدن رجزخوانی آمریکا درباره توان خود برای اقدام به جنگ برق‌آسا و رجزخوانی ایران درباره توان خود برای شکست دادن قدرتمندترین قدرت نظامی، مانور‌هایی برای کسب وقت است تا شروط مذاکره در شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای بهتر شود. سران ایران از تجربه مذاکره دونالد ترامپ و کره شمالی درس گرفتند که تا قبل از کسب موافقت رئیس جمهور آمریکا برای لغو تحریم‌ها ولو جزئی، وارد بررسی مسائل اصلی نشوند. آنچه پیونگ‌یانگ دنبالش بود، گام‌به‌گام پیش رفتن توافق با لغو برنامه‌های اتمی‌اش بود؛ یعنی بخشی از برنامه اتمی مقابل بخشی از رفع تحریم‌ها تا آنکه در مقابل لغو کامل تحریم‌ها و لغو کامل برنامه اتمی، توافق کامل حاصل شود».

 الحیاة در ادامه وضعیت در مقابل ایران را «پیچیده‌تر» توصیف کرد و نوشت: «در خصوص ایران، وضعیت خیلی پیچیده‌تر است و فقط به تعدیل توافق هسته‌ای محدود نمی‌شود بلکه شروط دوازده‌گانه مایک پامپئو هم هست که بیشترش به نقش منطقه‌ای و موشک‌های بالستیک ایران یعنی گرفتن نقش منطقه‌ای از ایران مرتبط است؛ امری که ایران مثل دوره حکومت شاه، در پی مشروعیت‌بخشی به آن بخصوص در گذرگاه‌های آبی بین‌المللی علاوه بر امتداد حضورش در مدیترانه از طریق حضور در سوریه، لبنان و غزه است».

 الحیاة در پایان ضمن اشاره به اینکه آمریکایی‌ها شروط تهران برای مذاکره را با تشدید تحریم‌ها پاسخ دادند، نوشت: برخی در واشنگتن انتظار داشتند تحریمی که از پاییز گذشته اعمال شده در اواخر تابستان امسال نتیجه بدهد و فروپاشی اقتصادی برای ایران به بار آورد، اما این امر رخ نداده است.

 این روزنامه سعودی تشدید تحریم آمریکا و امروز و فردا کردن کشور‌های اروپایی را دو مورد از عللی خواند که آمریکا به سبب آن، پاسخ نظامی به سرنگونی پهپاد خود نداد و نوشت، ترامپ با عدم پاسخ نظامی در واقع به خواست دولت‌های اروپایی پاسخ داد تا در تشدید فشار بر تهران به واشنگتن ملحق شوند و گفت‌وگو (مذاکره) را بر تهران تحمیل و آن را به امتیازدادن مجبور کنند. این مسئله از مداخلات فرانسه، انگلیس و آلمان در جلسه اخیر شورای امنیت کاملا مشخص بود.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها