به روز شده در: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۹
معرفی کتاب؛
کد خبر: ۳۵۳۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۹ - 11July 2019

«سید احمد خمینی»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، حاج احمدآقای خمینی از چهره‌های شاخص و بی‌بدیل تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که خدمات ارزنده‌ای که در راه پیروزی و اعتلای انقلاب اسلامی ارائه داده‌اند از چنان اهمیتی برخوردار است که نمی‌توان آن را کتمان کرد. با این حال خوی سادگی و عدم شهرت‌طلبی ایشان و گریز از عنوان آقازادگی باعث شده این انقلابی خدوم چنان که باید شناخته نشود. هر چند که حاج احمدآقا هرگز نخواست از زیر سایه پدر خارج شود اما باید دانست که خود خورشیدی در آسمان انقلاب بود و شناخت و معرفی چنین مردانی لازمه حفظ و انتقال ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

کتاب «سید احمد خمینی» از مجموعه کتاب‌های «شخصیت‌های مانا» است که هر جلد از آن به یکی از چهره‌های مهم انقلاب می‌پردازد. این کتاب اولین جلد از این مجموعه است و چنان که از عنوان آن پیداست به زندگی و سیره فرزند امام راحل می‌پردازد.

از تولد تا تحصیل علوم دینی، همراهی با پدر در دوران مبارزه، با امام  از پیروزی تا رحلت ایشان و سال‌های پس از امام فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

در مقدمه این کتاب آمده است:

«مجموعه پژوهشی شخصیت‌های مانا با هدف ارائه الگوهای موفق، به زندگی شخصیت‌های نیک نامی می‌پردازد که در عرصه‌های دانش، فرهنگ، سیاست و اجتماع در ایران معاصر زیسته و در گذشته‌اند. این مجموعه که برای عموم مخاطبان به ویژه جوانان و دانشگاهیان تهیه شده برآیند احساس ضرورتی است که در پهنه ارائه آثار دقیق و مستند از زندگانی افراد تأثیرگذار پدیده آمده است. از این رو پژوهشگران دفتر ادبیات انقلاب اسلامی که تجربه‌ای در شرح‌حال‌نویسی داشتند، گروهی را در ۱۳۸۸ ش با عنوان شخصیتهای مانا تشکیل دادند. این گروه یک صد تن از شخصیت‌های مشهور یا کم آوازه معاصر را برگزید تا در مجموعه‌ای به شرح‌‌احوال، فعالیت‌ها، آرا و اندیشه‌ها، آثار و دیگر تکاپوهای زندگی شخصیت‌های مورد نظر پرداخته، آنان را به شیوه محققانه، علمی و مستند، در حدود یک صد صفحه، به مخاطبان معرفی نماید.»

قسمتی از متن کتاب:

«صبح روز ۲۱ اسفند، خبر بستری شدن سید احمد خمینی پخش شد و جامعه را در نگرانی عمیق فرو برد. عده‌ای از مردم خود را جلوی بیمارستان بقیه‌الله (شماره۲) رساندند. بسیاری هم نگران و مضطرب در مساجد و تکایا حضور یافته و برای سلامتی او دعا کردند. مسؤلان هم با حضور خود بر بالین وی دستورات لازم را صادر کردند.

سید احمد خمینی پنج روز در بیمارستان بستری بود. در طول این مدت برای تقویت کادر پزشکی، دو تن از معروف‌ترین پزشکان خارجی، دکتر فرهاد افشار (پرفسور مغز و اعصاب و ریئس بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان سنت بارتالامیوز لندن) و دکتر پترسونز ( متخصص بیهوشی از بیمارستان گایز) به ایران دعوت شدند. آنان با اولین پرواز از لندن به تهران آمدند و تلاششان را برای احیای تنفس سید احمد انجام دادند؛ اما بی‌نتیجه بود. تنفس سید احمد برای مدتی قطع شده و در آن مدت اکسیژنی به مغز نرسیده بود.

در نتیجه مغز و بافت‌ها و دیگر اعضای بدن از کار افتاده بودند. در علم پزشکی این حالت را هیپوکسی( کمبود اکسیژن) یا انوکسی ( قطع کامل اکسیژن) می‌گویند. تیم پزشکی در طول این پنج روز کوشید با حفظ فعالیت طبیعی قلب و ارگان‌های مختلف، زمینه را برای بازگرداندن فعالیت سیستم عصبی فراهم آورد، که میسر نشد. مشیت الهی به گونه دیگری رقم خورد و سید احمد از دنیا رفت.»

«سید احمد خمینی» در 176 صفحه مصور به کوشش «جواد کامور بخشایش» به نگارش درآمده و توسط انتشارات «سوره مهر» در دوهزار و 500 نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها