به روز شده در: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
سردار جلالی:
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به توقیف قانونی نفتکش خطاکار انگلیسی در تنگه هرمز گفت: اقدام متقابل و مقتدرانه ایران، پایانی بر امپراطوری انگلیس بر دریا‌ها بود.
کد خبر: ۳۵۵۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱ - 23July 2019

مذاکره با آمریکا اسم رمز فتنه است/ انهدام پهپاد آمریکایی معادلات دشمن را بر هم ریختبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور صبح امروز در همایش مدیران کل پدافند غیرعامل استانداران کشور که در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد، با بیان این‌که در سال ۹۸ عرصه جدیدی از تهدیدات را تجربه می‌کنیم، اظهار داشت: شاید بتوان گفت که بعد از دوران دفاع مقدس، هیچ‌گاه کشور چنین شرایطی را تجربه نکرده است.

وی با بیان اینکه ما در پنج لایه با آمریکایی‌ها درگیر هستیم، افزود: در لایه سیاسی آمریکایی‌ها با خروج از برجام و نقش دادن به اروپایی‌ها تلاش داشتند تا کشور را به گوشه رینگ بفرستند، اما با سیاست‌گذاری مدبرانه نظام و آغاز پلکانی کاهش تعهدات امروز دشمن است که دچار انفعال شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در شرایط فعلی دشمن ناچار است که متمسک به ریسمان مذاکره شود، گفت: مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی اسم رمز فتنه است و برای کشور یک سم است.

سردار جلالی با بیان اینکه در لایه نظامی هم آمریکایی اسیر ابتکار ایران شده‌اند، بیان کرد: آن‌ها تلاش داشته‌اند با ایجاد هراس جنگ علیه ایران و برخی تحرکات نظامی در منطقه مثل اعزام ناو‌های هواپیمابر کشور را وادار به مذاکره کند، اما اقدام غافلگیرانه ایران در انهدام یک پهپاد رادارگریز متجاوز آمریکایی در ارتفاع بسیار بالا آن‌هم با یک سلاح بومی و داخلی تمام معادلات را برهم زد و همین مساله سبب عقب نشینی دشمن شد.

وی با تاکید بر اینکه حربه جنگ تنها یک مساله روانی است، ادامه داد: آمریکایی‌ها برای انجام عملیات نظامی دارای شروط خاصی هستند، مانند آنکه مطمئن باشند، پیروز می‌شوند و این جنگ دارای اجماع جهانی باشد، اما در خصوص ایران تمام شروط آن‌ها پاسخ منفی می‌گیرد و همین عامل نیز باعث شده تا مراجع حاکمیتی آمریکا محدودیت‌هایی برای ترامپ در خصوص آغاز جنگ علیه ایران ایجاد کنند.

ایران به امپراطوری انگلیس بر دریاها پایان داد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با یادآوری توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس در تنگه جبل‌الطارق، به توقیف قانونی نفتکش خطاکار انگلیسی در تنگه هرمز از سوی ایران اشاره کرد و گفت: اقدام متقابل ایران که ناشی از اقتدار بود، پایانی بر امپراطوری انگلیس بر دریا‌ها بود.

سردار جلالی در ادامه با اشاره به لایه اقتصادی فشار‌های آمریکا علیه ایران گفت: ما درگیر پیچیده‌ترین جنگ اقتصادی هستیم که بسیار مدرن است و آن‌ها در این جنگ تمام ابزار‌های اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی، رسانه‌ای و... را به‌کار گرفته‌اند.

تمام اقدامات ضدامنیتی علیه کشور مهار می‌شود

وی به لایه چهارم یعنی موضوعات امنیتی اشاره کرد و گفت: آن‌ها از تمام ظرفیت‌های خود در منطقه برای ایجاد ناامنی در ایران استفاده کرده‌اند، اما به لطف خدا امنیت کشور پایدار است و اقدامات ضد امنیتی به نوعی در کنترل کامل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل به موضوع جنگ و تهدیدات سایبری به عنوان لایه پنجم فشار آمریکایی‌ها بر ایران اشاره و بیان کرد: آن‌ها صراحتا اعلام می‌کنند که علیه ما جنگ سایبری به راه انداخته‌اند و لذا ضروری است ما توان بازدارندگی سایبری خود را هرچه بیشتر تقویت کنیم؛ هرچند که خود آمریکایی‌ها اذعان می‌کنند ایران از نظر توان دفاع سایبری در جایگاه بالایی قرار دارد.

آمریکا آسیب‌پذیری سایبری بیشتری نسبت به سایر کشورها دارد

سردار جلالی همچنین ادامه داد: آمریکایی‌ها به دلیل میزان وابستگی بالای زیرساخت‌هایشان به فضای سایبری آسیب پذیری بیشتری نسبت به دیگر کشور‌ها از بستر تهدیدات سایبری دارند و همین عامل باعث شده است تا نگرانی‌هایی در خصوص رفتار تهاجمی آمریکا در فضای سایبری در محافل تخصصی این کشور پدید بیاید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه جنگ بیشتر در لایه‌های غیر نظامی فعال است، افزود: ما باید مدل این جنگ و ابزار‌های آن را بشناسیم؛ برای مثال امروز شبکه‌های اجتماعی به ابزاری برای فشار‌های دشمنان تبدیل شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور سیاست‌های تحمیلی به اصطلاح بین المللی مانند پیروی از دستورالعمل‌های FATF را از دیگر ابزار‌های اعمال فشار دشمن قلمداد کرد و گفت: ما در سازمان پدافند غیرعامل کشور به دنبال شناخت مؤلفه‌های تهدیدات جنگی در مدل‌های جدید و ارائه استراتژی دفاعی متناسب هستیم.

ضرورت آرایش دفاعی در برابر آرایش جنگی دشمن در سه حوزه کلیدی

سردار جلالی به رهنمود‌های اخیر امام خامنه‌ای مبنی بر اینکه دشمن در فضای مجازی، اقتصاد و سیاست آرایش جنگی گرفته است، اشاره کرد و گفت: در برابر این آرایش جنگی باید آرایش دفاعی مناسب در تمامی سطوح اتخاذ شود که این مهم نیازمند هماهنگی بین بخش‌های نظامی و غیرنظامی است و سازمان پدافند غیرعامل کشور حسب وظایف ذاتی خود، تلاش دارد برنامه این هماهنگی‌ها را تدوین کند.

وی با اشاره به مساله الزامات آرایش دفاعی، «حس اعتماد به نصرت الهی، احساس رزمنده بودن و اتخاذ رویکرد جهادی و بسیجی» را اساس این آرایش دانست و گفت: ما باید بدانیم که در میدان نبرد حق علیه باطل قرار داریم و دفاع در برابر دشمن، دفاع از اسلام، ارزش‌های الهی و عدالت است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه ما باید استراتژی مقاومت فعال را در دستور کار خود قرار دهیم، ادامه داد: این راهبرد اهدافی همچون تداوم امنیت کشور، تداوم تامین چرخه نیازمندی‌های عمومی مردم، پاسخ به تهدید، تاب‌آور کردن کشور و... را در بر می‌گیرد.

سردار جلالی به وظایف مدیران کل پدافند غیرعامل استان‌ها نیز اشاره و تأکید کرد: هر کدام از استان‌ها در دفاع چندلایه می‌توانند نقش‌های خاصی را بپذیرند؛ چرا که دشمن به دنبال کشف آسیب‌پذیری‌ها و ضربه زدن به امنیت کشور است؛ لذا مدیران پدافند غیرعامل با شبکه‌سازی باید آسیب‌پذیری‌ها را کشف کنند و نسخه پاسخ‌دهی در شرایط اضطراری داشته باشند.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار