به روز شده در: ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
بخش پایانی/ امیر «محمدرضا فولادی» در گفت‌وگو با دفاع‌پرس تأکید کرد؛
امیر «محمدرضا فولادی» گفت: راهیان نور یک حرکت کاملا موثری است و رهبر معظم انقلاب اسلامی از راهیان نور به عنوان یک ثروت برای انقلاب یاد کردند. اگرچه ۵۸ یادمان در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس ثبت شده است؛ اما بازهم کم است و خیلی از نقاط و مناطق عملیاتی هستند که نسل‌های گذشته حماسه‌های فراموش نشدنی را در آن خلق کردند؛ لذا می‌توان در این مناطق هم یادمان ایجاد کرد.
کد خبر: ۳۵۷۹۸۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۵ - 19August 2019

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، یکی از ضروریاتی است که می‌تواند تاریخ پرافتخاری از ایران را برای آیندگان به یادگار بگذارد، تا نسل‌های آینده با مطالعه این آثار ارزشمند، به حماسه‌آفرینی‌های گذشتگان خود افتخار کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) بار‌ها در سخنرانی‌های خود بر ضرورت حفظ آثار و نشر ارزش‌های دوران هشت سال دفاع مقدس تأکید کرده‌اند و در یکی از سخنرانی‌های خود، در این‌باره فرموده‌اند: «اگر چنانچه ما در زمینه‌ دفاع مقدّس، کار فرهنگی کردیم، تولید فرهنگی کردیم، این تولید، کشور را غنی خواهد کرد، نیرو‌های انسانی ما را غنی و قوی خواهد کرد و در مقابل توطئه‌های دشمنان قوی می‌شوند».

در این راستا بعد از جنگ تحمیلی، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تشکیل شد که تاکنون فعالیت‌های قابل توجهی را در راستای مأموریت‌های خود انجام داده که یکی از اقدامات بزرگ این بنیاد، ساخت مراکز فرهنگی و موزه‌های دفاع مقدس در برخی از شهر‌های کشور است و قرار است در هر استان حداقل یک مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس ساخته شود که هم‌اکنون این مراکز در برخی از استان‌ها افتتاح شده‌اند و برخی استان‌ها نیز در آینده صاحب مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس خواهند شد.

همچنین هر یک از نیرو‌های سه‌گانه مسلح برای هماهنگی بیشتر با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، یک سازمانی را ایجاد کرده‌اند تا فعالیت‌ها در این زمینه تسریع یابد که سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، یکی از این سازمان‌هاست.

مسئولیت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران را امیر سرتیپ دوم ستاد «محمدرضا فولادی» برعهده دارد؛ امیری توانمند که مسئولیت فرماندهی دانشگاه افسری امام علی (ع) را نیز در کارنامه خود دارد.

ضرورت ساخت یادمان‌های بیشتر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس/ راهیان نور یک حرکت موثر در جهت حفظ ارزش‌هاست

امیر «محمدرضا فولادی» که خود از یادگاران هشت سال دفاع مقدس است، با حضور در خبرگزاری دفاع مقدس، از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید کرد.

بعد از این بازدید صمیمانه، به گفت‌وگو با امیر «فولادی» نشستیم تا از سازمان متبوعش و فعالیت‌هایی که در این سازمان صورت می‌گیرد بیشتر آشنا شویم.

وی معتقد است که ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، نقش بزرگی را ایفا کرده و از آغازین روز‌ها تا روز‌های پایانی این دوران، حضور مستمر داشته است و می‌توان گفت که در هیچ عملیاتی آفندی یا پدافندی نیز نمی‌توان سراغ داشت که ارتش در آن نقش نداشته است.

امیر «محمدرضا فولادی» همچنین می‌گوید که حدود ۶۰ درصد شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس را سربازان تشکیل می‌دهند و سرباز هم به عنوان یک عامل وحدت در کشور شناخته می‌شود؛ چراکه ما از همه نوع اقشار مانند اقلیت‌های مذهبی و... سرباز داریم که حدود ۴۰ هزار نفر این افراد به شهادت رسیده‌اند.

پس از بخش اول گفت‌وگوی خبرنگار دفاع‌پرس با امیر سرتیپ دوم ستاد «محمدرضا فولادی»، در ادامه بخش دوم این گفت‌وگو را تقدیم مخاطبان محترم خواهیم کرد.

وی در قسمت دوم این گفت‌وگو با تأکید بر ضرورت ایجاد یادمان‌های راهیان نور بیشتر، گفت: برای نمونه باید در سایت‌های ۳ و ۴ در منطقه عملیاتی فتح‌المبین، پل کرخه که رزمندگان در آن‌جا مقاومت کردند و نگذاشتند دست دشمن به دزفول و اندیمشک برسد و یا پادگان دژ خرمشهر که توانست در مقاومت ۳۴ روزه این شهر نقش مهمی را ایفا کند، یادمان ایجاد شود؛ چراکه در این مناطق حماسه‌هایی خلق شده است که هرگز نباید از یاد کسی برود.

ضرورت ساخت یادمان‌های بیشتر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس/ راهیان نور یک حرکت موثر در جهت حفظ ارزش‌هاست

امیر فولادی همچنین در واکنش به دشمنی‌های اخیر آمریکای جنایت‌کار با جمهوری اسلامی ایران، این فشارها، تحریم‌ها و دشمنی‌ها را نشان‌دهنده اوج استیصال و درماندگی آمریکا دانست و بیان داشت: آمریکا ضمن تحریم کردن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تقاضای مذاکره هم می‌کند؛ لذا این موضوع نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها دچار یک آشفتگی شده‌اند که این آشفتگی نیز ناشی از پیشرفت‌های ماست و ثابت شده است که هرچه ما مقابل آمریکا ایستاده‌ایم و مقاومت کرده‌ایم، از طرفی آمریکایی‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند.

دفاع‌پرس: تأثیر برنامه‌هایی نظیر راهیان نور را در حفظ ارزش‌های دفاع مقدس تا چه اندازه موثر، لازم و ضروری می‌دانید؟

راهیان نور یک حرکت کاملا موثری است و رهبر معظم انقلاب اسلامی از راهیان نور به عنوان یک ثروت برای انقلاب یاد کردند. اگرچه ۵۸ یادمان در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس ثبت شده است؛ اما بازهم کم است و خیلی از نقاط و مناطق عملیاتی هستند که نسل‌های گذشته حماسه‌های فراموش نشدنی را در آن خلق کردند؛ لذا می‌توان در این مناطق هم یادمان ایجاد کرد؛ برای نمونه باید در سایت‌های ۳ و ۴ در منطقه عملیاتی فتح المبین، پل کرخه که رزمندگان در آن جا مقاومت کردند و نگذاشتند دست دشمن به دزفول و اندیمشک برسد و یا پادگان دژ خرمشهر که توانست در مقاومت ۳۴ روزه این شهر نقش مهمی را ایفا کند، یادمان ایجاد شود؛ چراکه در این مناطق حماسه‌هایی خلق شده است که هرگز نباید از یاد کسی برود.

در پادگان دژ ما حتی روزی را داشتیم که سه فرمانده گردان شهید شده‌اند که شهیدان «تهمتن»، «اصلانی» و «جوانشیر» از جمله این شهدا هستند و هر سه فرمانده گروهان بودند؛ این سه شهید والامقام همراه با دانشجویانی آمده بودند که ۴۸ ساعت بعد از شروع جنگ، از دانشگاه افسری به سمت خوزستان حرکت کردند و جمع رزمندگان پیوستند؛ البته در پادگان‌های دیگر نیز یگان‌های زیادی بودند که حماسه آفرینی کردند.

ضرورت ساخت یادمان‌های بیشتر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس/ راهیان نور یک حرکت موثر در جهت حفظ ارزش‌هاست

طبیعتا اگر یادمان‌های راهیان نور وجود داشته باشد و نسل‌های بعد به این مناطق بیایند، از نزدیک مشاهده می‌کنند که رزمندگان ما چگونه توانستند در حالی که نیرو‌های مسلح ما پس از انقلاب آمادگی و سازماندهی مناسبی نداشتند و انقلاب اسلامی نیز از لحاظ سیاسی به طور کامل تثبیت نشده بود، مقابل دشمن بایستند و سپس هشت سال دفاع مقدس را با جنگ‌های گذشته تاریخ ایران مقایسه کنند؛ مثلا در جنگ‌های جهانی اول و دوم با این که ما ابراز بی طرفی کردیم و در آن ورود پیدا نکردیم، کشور ما از ۲ طرف محاصره شد و بیش از ۱۰ میلیون تلفات دادیم، آن هم در اثر یک قحطی عمدی که انگلیسی‌ها ایجاد کردند، در حالی که کشور ما سرشار از منابع بود. یا این که در جنگ‌هایی که ما با روس‌ها داشتیم و مسائلی نظیر توافق «ترکمنچای» و «گلستان» به وجود آمد که هنوز هم می‌گویند دوران دفاع مقدس، انقلاب اسلامی را تثبیت کرد و انقلاب اسلامی هم روند تحقیرآمیز گذشته را جبران کرد و مُهر باطلی بر روند اداره تحقیرآمیز کشور در گذشته بود؛ لذا لازم است که نسل‌های جدید به این ارزش‌ها پی ببرند.

در گذشته، بین کشور ما و دیگر کشور‌های منطقه پیمان‌هایی امضا می‌شد که از نفوذ اتحاد جماهیر شوروی به آب‌های آزاد جلوگیری می‌کرد؛ اما در هشت سال دفاع مقدس، رزمندگان ما اعم از ارتش، سپاه، بسیج و دیگر نهاد‌ها نظیر جهاد سازندگی و نیرو‌های انتظامی، کاری کردند که امروز می‌بینیم مستکبر بزرگ یا همان آمریکای جنایتکار آمده در منطقه ما و با همپیمانان خود معاهده‌هایی منعقد می‌کند که جلوی نفوذ ایران در کشور‌های دیگر را بگیرند؛ لذا همین موضوع را اگر جوانان ما در سفر‌های راهیان نور درک کنند، متوجه می‌شوند که این نفوذ بی جهت ایجاد نشده، بلکه حاصل مجاهدت‌ها و تلاش‌های رزمندگان بوده است و در این صورت به گذشته خود افتخار خواهند کرد.

امروز ما تلاش می‌کنیم که تا سال ۱۴۰۴ قدرت اول منطقه شویم و ترکیه نیز در این خصوص با ما رقابت می‌کند؛ با این وجود شاهد هستیم که وقتی ترکیه یک سامانه پدافندی «S۴۰۰» را از روسیه می‌خرد، مردم آن کشور راهپیمایی کرده و از دولت کشور خود تشکر می‌کنند؛ لذا لازم است که جوانان ما به سامانه پدافندی که توسط دانشمندان خودمان ساخته شده و پهپاد پیشرفته آمریکایی را ساقط کرده است، افتخار کنند؛ این در حالی است که ما قبل از انقلاب اسلامی، وابسته‌ترین ارتش را در منطقه داشتیم؛ اما امروز مستقل‌ترین نیروی نظامی را در منطقه داریم و امروز لازم است که همه این موارد در سفر‌های باهم مقایسه و تشریح شوند، آن وقت است که جوانان به انقلاب و کشور خود امیدوار خواهند شد که ما می‌توانیم روی پای خود بایستیم.

دفاع‌پرس: از سال‌های آغازین انقلاب اسلامی، همواره تهدید و تحریم و همچنین بسیاری مسائل دیگر انقلاب و نظام ما را هدف قرار داده است؛ با این وجود شاهد هستیم که آمریکا به نوعی «به سیم آخر زده است» و هرکاری را علیه انقلاب اسلامی همراه با متحدان خود انجام می‌دهد و در مقابل این موضوع، تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی و مسئولان نیز هر روز قدرتمندتر می‌شود و ایران اسلامی روزبه‌روز قدرت‌های الهی و نظامی خود را به رخ دشمنان می‌کشد؛ حالا در این شرایط حضرتعالی به عنوان یک فرمانده نظامی، آینده انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما وقتی به ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی نگاه می‌کنیم، هرجایی که فشار دشمن بیشتر بوده، رشد و پیشرفت ما هم بیشتر بوده است؛ یعنی هیچ جایی نبوده است که دشمنان فشار بیشتری وارد کنند و ما در آن‌جا رشد جهشی نداشته باشیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ابتدای سال فرمودند که «خیلی افراد، سال ۹۸ را سال تحریم می‌دانند؛ اما من به‌عکس سال ۹۸ را سال فرصت می‌دانم»؛ لذا داریم می‌بینیم که آمریکا امروز حتی وزیر امور خارجه ما را نیز تحریم کرده است که این به حداکثر رساندن فشارها، نشان‌دهنده اوج استیصال و درماندگی آن دارد؛ این در حالی است که آمریکا ضمن تحریم کردن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تقاضای مذاکره هم می‌کند؛ لذا این موضوع نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها دچار یک آشفتگی شده‌اند که این آشفتگی نیز ناشی از پیشرفت‌های ماست و ثابت شده است که هرچه ما مقابل آمریکا ایستاده‌ایم و مقاومت کرده‌ایم، از طرفی آمریکایی‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند.

ضرورت ساخت یادمان‌های بیشتر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس/ راهیان نور یک حرکت موثر در جهت حفظ ارزش‌هاست

یکی از مراکز مطالعاتی آمریکا نوشته است که چرا آمریکا در جنگ‌هایی که در سال‌های اخیر انجام داده، هیچ پیروزی به‌دست نیاورده است، در صورتی که مرگبارترین و گران‌ترین ارتش جهان را دارد و بودجه دفاعی آن‌ها بالغ بر ۷۰۰ هزار میلیارد دلار است؛ این نشان می‌دهد که خود آمریکایی‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که اراده جنگیدن در ایران وجود ندارد و خودشان نیز به این موضوع اعتراف کرده‌اند؛ بنابراین من فکر نمی‌کنم که فشار مانع از رشد یک مملکتی شود و براساس تجربه‌ای که ما داریم، هر زمانی که در این ۴۰ سال فشار‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بیشتر شده است، از آن طرف شکوفایی و استعداد‌های ما نیز بیشتر شده است.

تجربه‌های گذشته، اتفاقات زمان حال و تحلیل‌ها و تدابیر صحیح رهبر معظم انقلاب اسلامی، نشان می‌دهد که هیچ راه بن‌بستی پیش روی ما وجود ندارد و چنانچه فشار‌ها به حداکثر برسد و همه چیز هم در تنگ‌نای کامل قرار بگیرد هم ان‌شاءالله گشایش حاصل خواهد شد و انقلاب اسلامی ایران با نهادینه شدن تفکر مقاومت در رسوخ پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار