به روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱
کمیته مشترک و نظامی عربستان سعودی و امارات برای بررسی وضعیت شهر عدن در جنوب یمن، امروز وارد این شهر شد.
کد خبر: ۳۵۸۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵ - 15August 2019

کمیته نظامی سعودی-اماراتی وارد جنوب یمن شدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، آنچه «کمیته مشترک نظامی سعودی اماراتی» نامیده شده، امروز (پنجشنبه) وارد «عدن» در جنوب یمن شد.

شبکه خبری «العربیه» عربستان سعودی گزارش کرد: «کمیته سعودی اماراتی امروز پنجشنبه وارد عدن پایتخت موقت یمن شد تا بر خروج نیرو‌های شورای انتقالی از نهاد‌های دولتی و نظامی شهر باشد».

عدن در هفته گذشته شاهد حمله گروه موسوم به «الحزام الامنی» شاخه نظامی گروه «شورای انتقالی جنوب» بود که تحت کنترل امارات قرار دارد.

العربیه در خبر خود مدعی شد که «یک منبع در حفاظت ریاست جمهور در عدن گفت که دولت قانونی یمن اقطراف کاخ معاشیق مقر ریاست جمهوری در عدن را از عناصر شورای انتقالی پس گرفته است».

شبه‌نظامیان وابسته به امارات، شنبه دهم اوت 2019 (19 مرداد 1398) پس از چهار روز درگیری با نیرو‌های تحت حمایت عربستان و دولت «عبد ربه منصور هادی»، کاخ ریاست جمهوری در شهر عدن را تصرف کردند و دولت هادی نیز این اقدام را «کودتا» علیه خود نامید.

ائتلاف سعودی پس از سقوط عدن در دست «شورشیان» و «جدایی‌طلبان» مورد حمایت امارات، در بیانیه‌ای خواستار توقف درگیری‌ها و عقب‌نشینی شبه‌نظامیان شورای انتقالی شده بود، اما شورا با اعلام پذیرش آتش‌بس، هر گونه عقب‌نشینی را رد کرده بود.

خبرگزاری آناتولی نیز امروز پنجشنبه اعلام کرد که کمیته مشترک نظامی سعودی و اماراتی وارد عدن شده تا مسئله عقب‌نشینی «جدایی‌طلبان» از برخی مواضع در عدن را بررسی کند.

بعد از تصرف کاخ ریاست جمهوری، «محمد بن زاید»، ولی عهد ابوظبی در سفری از پیش اعلام نشده به ریاض رفت و با سلمان و بن سلمان، شاه و، ولی عهد سعودی و همچنین عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور دولت مستعفی یمن دیدار کرده بود.

عربستان و امارات از سال 2014 جنگ یمن را به بهانه بازگرداندن دولت هادی به قدرت آغاز کرده و دولت او را «دولت قانونی» می‌دانند، اما شبه‌نظامیان وابسته به امارات هفته گذشته، با جنگ علیه دولت هادی، حکومت او در شهر عدن را ساقط کردند.

امروز پنجشنبه، دولت مستعفی یمن که در پایتخت عربستان مستقر است، در بیانیه‌ای رسمی، حوادث اخیر شهر «عدن» را «کودتا» خواند و خواستار قطع حمایت امارات از «شورشیان» شد.

دولت هادی، مسئولیت «کودتا» در عدن را بر عهده شورای انتقالی جنوب و امارات دانست و خواستار توقف کامل و فوری حمایت نظامی‌اش از «گروه‌های شورشی» شد.

در مقابل، «صالح النود» سخنگوی شورای انتقالی جنوب یمن عقب‌نشینی شبه‌نظامیان این تشکیلات از عدن را در حال حاضر منتفی دانسته و گفته «ما به یک دلیل مثبت اینجاییم. اینکه مراقب ثبات عدن باشیم... تنها راه برون رفت از این بن بست (کشمکش با دولت منصور هادی) خروج همه عناصر حزب الاصلاح (شاخه اخوان در یمن) از همه مراکز نفوذ آن‌ها در جنوب یمن و همچنین خروج همه سیاستمداران اهل شمال یمن از جنوب این کشور است» 

این مسئول شورای انتقالی جنوب از جمله راه‌های ممکن برای خروج از بن‌بست را واگذاری مسئولیت امنیت در پادگان‌ها به نیرو‌های «الحزام الامنی» شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب یا به پلیس عدن دانست و تاکید کرد: جنوبی‌ها از حالا به بعد قبول نمی‌کنند که در حاشیه بمانند. او افزود که «سعودی‌ها باید تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند در جنگ بر حوثی‌ها پیروز شوند یا خیر. اگر این را می‌خواهند باید ما را به رسمیت بشناسند یعنی شورای انتقالی جنوب حتی در دوره انتقالی اداره جنوب را برعهده داشته باشد».

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار