به روز شده در: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۹
حجت‌الاسلام رئیسی:
رئیس قوه قضاییه گفت: همگامی، همبستگی و روحیه خطرپذیری ملت ایران از رموز موفقیت مردم در دوران دفاع مقدس است.
کد خبر: ۳۶۳۱۳۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲ - 23September 2019

همبستگی و روحیه خطرپذیری ملت ایران از رموز موفقیت دوران دفاع مقدس است/ مقابله به مثل با اقدام کانادا شعار نبودبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی با بزرگداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس فقط یک واقعه تاریخی نیست، بلکه گنجینه و سرمایه‌ای عظیم برای ملت ایران است که همواره باید از آن استفاده کرد.

وی افزود: ایمان و اعتقاد به خداوند متعال و وعده صادق الهی، آمادگی نیرو‌های مسلح و روحیه جهاد، شهادت، ایثارگری و حماسه آفرینی که هنرمندان و صاحبان قلم باید در جهت پرورش آن تلاش کنند.

رئیس قوه قضاییه همچنین همگامی، همبستگی و روحیه خطرپذیری ملت ایران را از رموز موفقیت مردم در دوران دفاع مقدس دانست.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به روحیه بسیج مردمی تحت رهبری و فرماندهی امام راحل (ره)، بیان کرد: جنگ ما تمام نشده است. امروز جنگ اقتصادی، روانی، رسانه‌ای و اطلاعاتی در جریان است و دشمن بیش از همیشه تلاش دارد تا ملت ایران را از راه خود بازدارد.

وی ادامه ایستادگی و مقاومت فعال را عامل عقب‌نشینی دشمن دانست و افزود: ما راهبرد مقاومت را از رهبر معظم انقلاب اسلامی آموخته‌ایم. اگر امروز دشمن، حرمین معصومین را ویران می‌کند، چون می‌داند که این مضاجع شریف، دستگاه مقاوم‌پروری انسان‌سازی هستند و زائران این حرم‌های مطهر، انسان‌هایی اهل مقاومت، امر به معروف و نهی از منکر، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی می‌شوند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امام سجاد (ع) به تمام بشریت آموختند که زیارت اربعین، نماد و نمود ماندگاری عاشوراست؛ زیرا عاشورا انسان‌ساز و مقاوم‌پرور است. امروز نیز بیش از هر زمان دیگر باید این فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی را نصب‌العین قرار دهیم که مذاکره با دشمن در هچ سطحی صورت نخواهد گرفت و راهبرد مقاومت و ایستادگی، دنبال می‌شود.

وی در ادامه با تبریک آغاز سال تحصیلی خاطرنشان کرد: مدارس و دانشگاه‌ها امروز مراکز آینده‌ساز هستند و باید آینده‌سازانی تربیت کنند که بتوانند حرکت عظیم ملت ایران را دنبال کنند. نکته مهم این است که مساله تولید علم و توجه به سند تحول در آموزش و پرورش و به‌ویژه سند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره امنیت روانی و اخلاقی دانش‌آموزان و دانشجویان مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه خطاب به اولیای مدارس و مسئولان و اساتید دانشگاه‌ها گفت: دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز برای علم‌آموزی و معرفت‌افزایی نزد شما امانت هستند. در این راستا توجه به بهداشت اخلاقی و امنیت روحی و روانی این عزیزان بسیار مهم است. در سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، وظیفه آموزش و پرورش و وزارت علوم در موضوعات مختلفی ازجمله مساله عفاف و حجاب احصاء شده است که باید در جهت اجرای این سند اهتمام تام داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی در کشور و اعتراضات کارگران، اقدام دولت درباره شرکت هپکو را قابل تقدیر، اما در عین حال ناکافی دانست و تصریح کرد: شرکت‌ها و کارخانجات زیادی در کشور هستند که خصوصی‌سازی در آن‌ها پیامد‌هایی داشته و مشکلاتی را ایجاد کرده است. در بسیاری از این شرکت‌ها ضوابط قانونی خصوصی‌سازی رعایت نشده است، کارخانه دچار رکود شده، کارگران بیکار شده‌اند، کارگران حقوق نگرفته‌اند، به اعتراضات توجهی نشده و نهایتاً قوه قضاییه درگیر موضوع شده است. بر این اساس، باید در ساختار‌ها و رفتار‌ها بازنگری و اشکالات را رفع کرد تا شاهد بروز این مسائل نباشیم.

حجت الاسلام رئیسی بر لزوم رایزنی با دولت برای ارزیابی دستگاه قضایی با شاخص‌های خود این دستگاه جهت حضور در جشنواره شهید رجایی تاکید کرد و همچنین به معاونت‌های راهبردی و منابع انسانی قوه قضاییه مأموریت داد تا شاخص‌های ارزیابی عملکرد کارکنان و قضات را به صورت اختصاصی تهیه و تدوین کنند.

وی همچنین در خصوص پیگیری اموال کانادا جهت مقابله به مثل و توقیف آن‌ها گفت: آنچه هفته گذشته در این زمینه بیان شد، شعار نبود، بلکه تاکید دارم که این قضیه را دنبال کنیم و حتی اگر در یک دادگاه بین‌المللی به نتیجه نرسید، ما پیگیری قانونی خود را انجام دهیم. وزیر خارجه هم لازم است این موضوع را در مجامع مختلف تبیین و مطالبه کند.

رئیس قوه قضاییه درباره بودجه دستگاه قضایی نیز تأکید کرد: باید این موضوع بالاخره یک بار برای همیشه حل شود. پیشنهاد ما این است که درآمد‌های قوه قضاییه به خود دستگاه قضایی اختصاص یابد و کمبود بودجه نیز به صورت تکلیف دولت، به میزان قانونی در اختیار قوه قضاییه قرار گیرد تا در این زمینه هر سال دچار مشکل نباشیم.

وی همچنین در خصوص برخی اخبار مبنی بر حذف عنوان «شهید» از تابلوی برخی معابر تهران، بر لزوم بررسی دقیق جهت یافتن صحت و سقم این موضوع تأکید و بیان کرد: شهدا سرمایه‌های کشور هستند و اگر در این زمینه تخلفی شده باشد، باید برخورد جدی صورت گیرد.

حجت الاسلام رئیسی سپس بر لزوم جلوگیری از طرح شکایات واهی علیه قضات در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری بر حفظ عزت قضات تأکید کرد.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه به زندان و زندانیان گفت: باید به جمعیت کیفری به چشم یک سرمایه اجتماعی و فرصت نگاه کنیم و با بازاجتماعی کردن این افراد به کمک گروه‌های جهادی به تربیت یک نیروی انسانی کارآمد و مفید برای کشور بپردازیم. زندانی از نگاه ما مجرم است، اما از نگاه یک آسیب‌شناس، فردی آسیب‌دیده و بیمار به شمار می‌آید و نگاه ما به زندان و زندانی نیز باید متفاوت شود.

رئیس قوه قضاییه در پایان از زحمات و تلاش‌های ناصر سراج در سازمان بازرسی کل کشور قدردانی و برای حجت الاسلام درویشیان در این سازمان آرزوی توفیق کرد.

براساس این گزارش، ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در این جلسه با اشاره به زمین‌خواری در سواحل مکران با مجوز‌های قانونی، از واگذاری میزان زیادی تسهیلات ارزی و ریالی و واگذاری زمین به یک جوان ایرانی ساکن اسپانیا در این منطقه خبر داد و خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور نیز در این جلسه بر لزوم تجمیع کلیه پرونده‌های مهم اقتصادی و ارجاع آن‌ها به مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تأکید کرد.

حجت الاسلام شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز به ارائه توضیحاتی درباره سامانه اعلام اموال و دارایی مسئولان پرداخت.

پس از گزارش رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درخصوص سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولین و کارگزاران نظام، عملیاتی و اجرایی شدن سامانه مذکور مورد تأیید قرار گرفت و همچنین مقرر شد در جهت صیانت از قضات در برابر اتهامات ناروا و حراست از عزت قاضی و دادگاه، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و دادسرای انتظامی قضات، ساز و کار مناسبی پیش‌بینی کنند.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار