به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۳
تکرار/ سردار دهقان تشریح کرد
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی در جایگاهی مناسب، و بعد از آمریکا، روسیه و چین قرار دارد.
کد خبر: ۳۶۴۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۹ - 21December 2014

دلیل حضور سرلشکر سلیمانی در

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سردار سرتیپ «حسین دهقان» در گفتوگویی، درخصوص جایگاه کشورمان در میان کشورهای جهان از نظر قدرت موشکی گفت: ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی دارای جایگاه مناسبی است و در جایگاه پس از امریکا، روسیه و چین، قرار دارد.

سردار دهقان افزود: ما متناسب با تهدیدات احتمالی علیه کشور، تلاش کردهایم تا برد موشکهایمان را افزایش دهیم و در این زمینه ما به بردهای لازم رسیدهایم.

* تلاش برای رادار گریز کردن موشکها

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تلاش میکنیم تا دقت اصابت موشکها و ماندگاری آنها را افزایش بدهیم و موشکهایمان را رادارگریز کنیم.

* امنیت ملی مهم است حتی اگر تهدید آنسوی مرز باشد

سردار دهقان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه عراق مبنی بر اینکه کشورش مانعی ندارد که هواپیماهای ایرانی مواضع داعش را در این کشور هدف قرار دهند؛ و اینکه آیا هواپیماهای ایرانی بر فراز عراق پرواز کرده و مواضع داعش را هدف قرار دادهاند، اظهار داشت: امنیت ما برای ما مهم است، حتی اگر جریانی خارج از مرزهای ما بخواهد تهدیدی را برای ما ایجاد کند. خط قرمز ما امنیت ملی ما است.
 
* خط قرمز ما امنیت ملی و عتبات متبرکه در عراق است

وی تأکید کرد: این را ما صراحتا اعلام کردیم که در عراق عتبات متبرکه خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، اگر داعش یا هر جریان مسلحی بخواهد این مراکز را تهدید کنند، جمهوری اسلامی ایران وارد خواهد شد.

سردار دهقان گفت: ما مرزی داریم که برایمان مهم است، اگر داعش بخواهد از این منظر وارد مرز یا حریم ما شود حتما با آن مقابله خواهیم نمود، ولی امروز ما نیازی به آن نمیبینیم؛ آنچه هست اگر دولت عراق به صورت رسمی از ما کمک بخواهد حتما این اقدام را انجام خواهیم داد.

وزیر دفاع کشورمان درباره حمله هفته گذشته رژیم صهیونیستی به برخی مواضع ارتش سوریه نزدیک دمشق گفت: جریان داعش یک جریان صهیونیستی است، و به طور طبیعی اسرائیل هر اقدامی که برای حمایت از داعش بتواند انجام بدهد، آن اقدام را انجام خواهد داد و از هر انجام هر اقدامی که باعث تضعیف مقاومت شود، امتناع نخواهد کرد.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: این موضوع به افرادی در منطقه باید تفهیم شود که اتفاقاتی که در سوریه و عراق میافتد در واقع به هدف تأمین امنیت اسرائیل است.

وی افزود: این افراد باید بدانند زمانی که اسرائیل در تجاوز ۵۰ روزه باریکه غزه را میکوبید، داعش هیچ واکنشی به این تجاوز نشان نداد پس نتیجه میگیریم که آنچه در منطقه انجام میشود، خواست اسرائیل، آمریکا و نظام سلطه است و هر کاری که اسرائیل انجام میدهد، با هدف تضعیف جبهه مقاومت انجام میدهد.

سردار دهقان گفت: جریانهای مقاومت در فلسطین اشغالی، لبنان و سوریه زیرساختهای صنعتی نظامی بسیار قابل توجهی دارند و قادرند که همه مراحل طراحی و تولید موشکها را انجام بدهند و ما هم در مقاطعی با جریانهای مقاومت در بخشهای صنعتی و تکنولوژی همکاری کردهایم و رسماً هم اعلام کردهایم که با مقاومت در این بخشها همکاری خواهیم کرد و مقام معظم رهبری هم فرمودهاند که کرانه باختری رود اردن نیز باید مانند باریکه غزه مسلح بشود. حمایت از مقاومت در راهبردهای عمومی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، و این امر را دنبال خواهیم کرد.
 
* آمریکا و اسرائیل جرأت اقدام نظامی علیه ایران را ندارند

وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره تهدیدهای مستقیم آمریکا و رژیم صهیونیستی در سالهای گذشته مبنی بر هدف قرار دادن تأسیسات هستهای و سایر تأسیسات، گفت: در طول دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ما هیچ برههای را سراغ نداریم که به نوعی آمریکاییها و اذناب آنان در جهت تضعیف نظام ما اقدامات عملی فروگذار کرده باشند.

سردار دهقان تأکید کرد: آنان هرآنچه که در توان داشتند در حوزههای مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به کار گرفتند؛ ولی همه این عداوتها و کینهها و محدودیتها و تحریمها موجب شده که ملت ما مقاومتر و موفقتر خودش را به عرصه بیاورد؛ و همه اقدامات آنان را ناکام بگذارد.

وی افزود: اینکه آنان تهدید کردند یا میکنند، و یا همواره بحث از گزینه روی میز میکنند دال بر پوشالی بودن این تهدید است، به این معنا که اگر قادر به انجام کاری بودند و میتوانستند چه مدیریت صحنه و یا مدیریت پیامدهای اقدامات گستاخانه خودشان را در اختیار بگیرند، به خودشان تردید راه نمیدادند.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: درعین حال که این تهدیدات را جدی گرفتیم، هیچگاه تردیدی در اراده و عزم ملت ما نبوده بلکه ما همواره حقانیت خودمان را توانستیم در این مسیر مقاومت به دنیا اثبات کنیم.

سردار دهقان گفت: امروز هم فکر میکنیم چیزی که آمریکاییها را ترغیب کرده به اینکه بیایند در فضای متفاوتی با جمهوری اسلامی ایران تعامل کنند، نه از بابت این است که ما به نقطهای رسیدهایم که بخواهیم تعامل و یا مذاکره را بپذیریم، بلکه بیشتر نیازی که است که آنان دارند که میخواهند فضا را به صورتی ترمیم کنند، تا پیامدهای مثبت تری را برای خودشان و امنیت و چهره از بین رفته و مخدوش و تنفری که در سایه اقدمات آنان در جهان ایجاد شده، اقداماتی را انجام دهند.

وی تأکید کرد: لذا ما فکر میکنیم که همواره تهدید میتواند از جانب آمریکاییها وجود داشته باشد؛ اما آنچه که مهم است، ما در مقابل این تهدیدها همواره از بالاترین سطح آمادگی برخورداریم و مطمئنیم که هیچگاه آمریکا و اسرائیل به خودشان جرأت اینکه بخواهند اقدام نظامی علیه ایران کنند، نخواهند داد.
«اساسا هم موضوع موشکی در بحث مذاکرات هستهای در هیچ زمانی از طرف ما پذیرفته نشده است، و الان هم طرف مقابل اصراری بر این موضوع ندارد»

* هیچ ارادهای نمیتواند موضوع موشکی را روز میز مذاکره هستهای بگذارد

وی درباره تلاشهای آمریکا و گروه ۱+۵ برای وارد کردن موضوع سامانههای موشکی ایران در مذاکرات گفت: آنچه که امروز با ۱+۵ درباره آن مذاکره میکنیم صرفا موضوع هستهای است و به غیر از موضوع هستهای هیچ موضوع دیگری در دستور کار قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: بخش موشکی مربوط به توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران است و این موضوعی است که ما تصمیم میگیریم چه باشد و چه نباشد؛ و هیچ ارادهای نمیتواند خارج از اراده ما خودش را بر تصمیماتی که که ما در این حوزه میگیریم اعمال کند؛ و اساسا هم موضوع موشکی در بحث مذاکرات هستهای در هیچ زمانی از طرف ما پذیرفته نشده است، و الان هم طرف مقابل اصراری بر این موضوع ندارد، و به عبارتی پذیرفته که جزو مقولههای مورد مذاکره نیست.
 
* داعش جریانی تکفیری - صهیونیستی و تهدیدی برای منطقه و جهان است

سردار دهقان در پاسخ به سؤالی درباره کمکهای جمهوری اسلامی ایران به عراق جهت مقابله با گروه تروریستی داعش و واقعیت نقش ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق گفت: ما داعش را جریان تکفیری صهیونیستی و همچنین تهدیدی برای منطقه و جهان میدانیم، از کشورهای مختلف اروپایی و اقصی نقاط جهان افرادی با انگیزههای مختلف به داعش پیوستند وبا آن همکاری میکنند و بسیاری از جنایات ضد انسانی و ضد بشری را که اساسا در تاریخ بشر سابقه نداشته است، انجام میدهند.

وی افزود: این افراد بهطور طبیعی یک روز به کشورشان بازمیگردند، و اگر قرار باشد این نوع رفتار در آنجا در سایه این اندیشه غلط تحقق پیدا کند به طور حتم یک تهدید جدی برای بشریت در همه جا شکل میگیرد.

* آموزش و تجهیز داعش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی

سردار دهقان خاطرنشان کرد: ما داعش را یک جریان محلی نمیدانیم، بلکه اسراییل و آمریکا داعش را در بحث آموزش وتجهیز پشتیبانی میکنند، متاسفانه برخی از کشورهای منطقه با برداشت و تحلیل غلطی که از وضعیت دارند، در این راستا همراهی میکنند؛ تصور آنان این است که با تقویت داعش قادرند ابعاد و دایره نفوذ جمهوری اسلامی ایران را محدود و کشورهای اسلامی را گرفتار وضعیتی خطرناک کنند.

سردار دهقان تأکید کرد: امروز ما شاهد نابودی و تخریب زیر ساختهای اساسی سوریه و عراق توسط این جریان صهیونیستی هستیم، همچنین دهها هزار نفر را در مناطق مختلف قتل عام کرده و نسل کشی میکنند، این یک جریان ضد ثبات در منطقه است.

* به دولتهای سوریه و عراق سلاح و مشورت میدهیم

وزیر دفاع کشورمان گفت: به طور طبیعی در سوریه و عراق ما با دولتها برای حفظ ثبات و امنیت آنان همکاری میکنیم؛ ما ثبات و امنیت در سوریه و عراق را در راستای ثبات و امنیت منطقه میدانیم.

سردار دهقان افزود: در بعد سلاح و تجهیزات معمولا دولتهایشان از ما خرید میکنند و در بعد آموزش و مشاوره در خدمت ارتش و نیروهای مقاومت سوریه و لبنان و عراق هستیم، این را خیلی روشن و صریح اعلام کردیم.

* سردار سلیمانی اگر در جرف الصخر حضور داشته باشد برای مشاوره و راهنمایی است

وی همچنین درباره گزارشهایی درباره حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق و فرماندهی برخی از عملیات مانند عملیات جرفالصخر گفت: حتی اگر سردار سلیمانی در آنجا حضور پیدا کرده و میکند، باز هم از موضع مشاوره، راهنمایی و آموزش است؛ ما نیرویی را به عنوان نیروی ایرانی در سوریه و عراق مستقر نکردهایم، افرادی نیز که در آنجا حضور یافتهاند جهت مشاوره و آموزش هستند، تا به سازماندهی و آموزش کمک کنند، و در زمینه طرحهای عملیاتی مشاوره دهند.

وزیر دفاع کشورمان گفت: فرماندهان صحنه همگی محلی هستند، نیروهای عمل کننده همه مردم عراق هستند، امروز معتقدیم مردم عراق به همراه دولت و مرجعیت قادرند مساله عراق را حل کنند و همان گونه که تا کنون موفقیتهای چشمگیری را کسب کردهاند انشاءالله در آینده نزدیک عراق را از لوث وجود این جریان صهیونیستی و تکفیری پاک خواهند نمود.

* خبر وجود موشکهای ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد

سردار دهقان تأکید کرد: خبر وجود موشکهای ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد و ما تردیدی نداریم که اسرائیل در هر جایی که بتواند امکانات مقاومت را نابود کند، از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

سردار دهقان درباره موضوع کمکهای نظامی ایران به ارتش لبنان و ممانعتهای آمریکا از رسیدن این کمکها گفت: امنیت لبنان برای ما مهم است و در ارتباط با مسائل عراق و سوریه هم تعریف میشود.

وی افزود: آنچه که از نظر ما اصل بود، این است که مانع تبدیل شدن فضای درگیریهای سوریه، عراق و لبنان به فضای درگیریهای شیعه و سنی بشویم، لذا به دولت لبنان پیشنهاد اعطای کمکهای نظامی را دادیم تا دولت و ارتش این کشور بتوانند با جریانهای تروریستی که امنیت مردم را به خطر انداختهاند، مبارزه کنند و لیستی را هم به مسؤولان لبنانی ارائه کردیم و قرار شد که این لیست را بررسی کنند.
 
* اقلامی را که به مسؤولان لبنانی پیشنهاد کردهایم آماده است

سردار دهقان خاطرنشان کرد: در لبنان قانونی وجود دارد که هر کشور ثانی که بخواهد به دولت بیروت کمک یا هبهای اعطا کند، این کمک یا هبه باید به تصویب دولت برسد. ترکیب دولت لبنان معلوم است و اعضای این دولت نمایندگان گروههای سیاسی مختلف هستند. لذا وزارت دفاع ایران نتوانست مصوبهای را از دولت لبنان برای اعطای کمکهای نظامی دریافت کند، و ما هچنان آماده هستیم. اقلامی را که به مسؤولان لبنانی پیشنهاد کردهایم آماده است، و زمانی که مسؤولان لبنانی آمادگی خود را برای دریافت این اقلام اعلام کنند، این اقلام را در اختیار آنها خواهیم گذاشت.
 
«ما نیرویی را به عنوان نیروی ایرانی در سوریه و عراق مستقر نکردهایم، افرادی نیز که در آنجا حضور یافتهاند جهت مشاوره و آموزش هستند»

* پارچین... اگر اسناد معتبر داشته باشند آماده پاسخگویی هستیم

وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت پارچین گفت: آژانس تاکنون چند بار پارچین بازدید کرده است، نقاط مورد نظر در آن را مورد بازرسی قرار داده و از برخی نقاط نیز نمونه برداری کرده است. در مقطعی نیز اعلام کردند که به چیزی که نشان دهنده فعالیت در راستای نظامی باشد دست نیافتهاند. ولی ما اصولا بر این باوریم که موضوع هستهای بهانهای برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و نفوذ آن در منطقه و جهان است؛ و آنها در این زمینه هیچ گونه سند و دلیلی ندارند. علاوه بر این، معمولا منابع خبری آژانس، اسرائیلیها و منافقین هستند و آژانس به عنوان یک نهاد بین المللی بازیچه دست دشمنان ما قرار گرفته است.

سردار دهقان با تأکید بر شفافیت فعالیت هستهای جمهوری اسلامی ایران و انجام آن زیر نظر آژانس بینالمللی انرژی اتمی، گفت: در حال حاضر نیز ناظران، آژانس در مراکز فعالیت هستهای ایران، مستقر هستند و اقدام به نظارت میکنند و ما موضوعی پنهانی نداریم که آن را از کسی مخفی نگه داریم. با این وجود اعلام کردهایم که اگر سند متعبر قابل استنادی وجود داشته باشد ما آمادگی پاسخگویی در این باره را داریم.
 
* در مذاکرات اخیر اسناد جعلی ارائه شد

وزیر دفاع افزود: خوشبختانه در دور اخیر مذاکرات هستهای مجموعهای از اسناد جعلی از سوی آژانس ارائه شد که در جلسه کارشناسی برای بررسی این مباحث، خود آنها به فقدان سندیت این اسناد اعتراف کردند. بلکه حتی در مقابل از مسؤولان ایرانی میخواستند تا سندی در اختیار آنها بگذارند. این در حالی است که آنها هنوز مدعی هستند. ولی ما بارها اعلام کردهایم که انحراف و فعالیت [خارج از چارچوبی] نداشتهایم و اتهامهای مطرح شده در این باره علیه ایران، بیاساس و نابجاست. از این رو اعلام کردهایم که چنانچه اسنادی مبنی بر انجام این فعالیتها از سوی ایران در اختیار دارند، ما به آن پاسخ خواهیم داد.

وزیر دفاع ایران با درخواست از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خودداری از پرونده سازی علیه ایران با استناد به اخبار منتشره از سوی صهیونیستها و منافقین، تأکید کرد: آژانس تاکنون بارها به این جمع بندی رسیده است که اخبار مذکور فاقد اعتبار و نادرست هستند و مطرح کردن مجدد مسائل با استناد به این اخبار، به منزله تداوم بهانه جویی برای ادامه این نزاع است.

* آمادگی ایران برای بازدید بازرسان آژانس از منطقه مریوان

دهقان با اشاره به ادعاهای واهی آژانس درباره فعالیت هستهای ایران گفت: اخیرا آژانس ادعا کرد که ایران در منطقه مریوان، اقدام به انجام تستی کرده است. به همین دلیل از ما درخواست کردند تا این منطقه را مورد بازرسی قرار دهند. ما نیز با اعلام آمادگی در این زمینه از آژانس پرسیدیم که مریوان کجاست و چه فعالیتی در آن انجام میشود و بیایید این منطقه را بازرسی کنید. آنها مصرانه پیگیر این موضوع بودند. ما در مرحله اخیر مذاکرات، اعلام کردیم که بیایید و این منطقه را مورد بازرسی قرار دهید. آنها پاسخ دادند که ما نیازی نداریم مریوان را ببینیم!

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار