به روز شده در: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
سردار جلالی:
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن تبیین راهبرد‌های دفاع هوشمندانه از دارایی‌های سایبری گفت: نیازمند «سکوی بومی شهر هوشمند» هستیم.
کد خبر: ۳۶۵۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲ - 08October 2019

راهبرد‌های دفاع هوشمندانه از دارایی‌های سایبری/ نیازمند «سکوی بومی شهر هوشمند» هستیمبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس‌، نشست تخصصی «هوشمندسازی و دفاع سایبری از زیرساخت­‌های حیاتی و عمده کشور» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با حضور سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، «حمیدرضا خالدی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و جمعی از اساتید و کارشناسان برگزار شد.

سردار جلالی در این نشست با اشاره به موضوع پدافند شهری به تحولات حوزه شهری کشور در سده اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در دهه‌های گذشته به دلیل فقدان برنامه ­ریزی توسعه­‌ای جامع برای شهر‌ها شاهد یک جابه‌جایی گسترده جمعیتی در کشور از سمت روستا‌ها به شهر‌ها بوده­‌ایم که این موضوع سبب شده است نرخ شهرنشینی در ایران از متوسط نرخ جهانی هم پیشی گیرد که این رویداد، شهر‌های ما را با چالش­‌ها و مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

وی با اشاره به اینکه در کنار این موضوع، ورود فناوری­‌ها به حوزه شهری سبب شده است تا اساساً شهر‌ها دچار تحولات فناورانه شوند، گفت: دانش شهرسازی ما، بیشتر شهر را یک پدیده فیزیکی و کالبدی در نظر می‌گیرد درحالی که باید برنامه‌­های توسعه‌ای شهر با نگاه و افق جدیدی همچون امنیت‌افزایی، فناوری‌­محوری و... رشد پیدا کند.

صیانت از مردم و حفاظت از زیرساخت­‌ها هدف پدافند غیرعامل

سردار جلالی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی وظایف و مأموریت­‌های مهمی را برای پدافند غیرعامل در نظر گرفتند، گفت: امن­‌سازی زیرساخت­‌های حساس و حیاتی کشور در برابر هرنوع از تهدید و رفع آسیب­‌پذیری‌­ها از یک سو و تأمین بستر‌های حفاظت از مردم در شرایط بحرانی از سوی دیگر مهمترین اهداف پدافند غیرعامل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به تصویب سند راهبردی پدافند شهری نیز گفت: ما در این سند دو مسأله مهم صیانت از مردم و حفاظت از زیرساخت­‌ها در جغرافیای شهری را در دستور کار داریم؛ برای مثال در بخش حفاظت از مردم درصدد ایجاد آمادگی برای حفاظت از مردم در شرایط بحران، توانایی اداره مردم، تامین نیاز‌های اساسی، تضمین کارکرد‌های حیاتی خدماتی و مدیریت رسانه‌­ای بحران هستیم.

وی در خصوص مؤلفه حفاظت از زیرساخت­‌ها نیز گفت: حفظ تداوم کارکرد خدمات، مصون ­سازی زیرساخت­‌ها در برابر تهدیدات، تهیه طرح­‌های پاسخ اضطراری و ارتقای آمادگی ­ها ازجمله اهداف سند پدافند شهری است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این خصوص توضیح داد: باید شهر‌ها را به گونه‌ای آماده­ کنیم که در شرایط فرضی بحران بتوانند تمام نیاز‌های مردم را پاسخگو باشند.

سردار جلالی به موضوع ورود فناوری­‌های نوین به حوزه شهری نیز اشاره کرد و گفت: این فناوری‌­ها بسیاری از مفاهیم پایه و بنیادین را دچار تغییر و تحول کرده­‌اند و ما امروز باید در خصوص ارتباط بین مردم، زیرساخت­‌ها و فناوری دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

ارتقای تاب‌آوری شهری منوط به شناخت سیستم­‌های شهری است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ تا ۸۰ سیستم در جغرافیای شهری وجود دارد، گفت: درهم ­تندیگی این سیستم­‌ها و اثراتی که بر هم دارند، مانند هم‌افزایی، تخریب و یا وابستگی متقابل باید در الگو‌های پدافند شهری مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که بدون در نظر گرفتن این سیستم­‌ها نمی‌توان در خصوص ارتقای تاب‌آوری سخنی گفت.

وی با اشاره به اینکه ورود فناوری­‌ها در کنار فرصت‌­های متعدد، تهدیداتی نیز برای حوزه شهری پدید می­‌آورد، ادامه داد: برای مثال هوشمندی امکان مدیریت و کنترل از راه دور را پدید می‌آورد، اما در ذات این فرصت یک تهدید هم نهفته است.

سردار جلالی با بیان اینکه از یک منظر می‌توان گفت ما چیزی به عنوان تهدید نداریم، بلکه با فرصت­‌های مخاطره ­آمیز روبه‌­رو می‌شویم، ادامه داد: تمام حرف و هنر پدافند غیرعامل این است که بتواند راه بهره­‌مندی کامل از فرصت‌های مخاطره­‌آمیز را پدید بیاورد.

فرمانده قرارگاه پدافند سایبری کشور، تلفیق شهر و حوزه سایبری را سبب ایجاد یک دارایی حیاتی به نام شهر سایبری دانست و گفت: ما باید از این دارایی مهم صیانت کنیم و بتوانیم در شرایط بحران نسخه­‌های پاسخ فوری داشته باشیم.

جلالی با اشاره به اینکه باید الگوی دفاع هوشمندانه از زیرساخت‌ها و دارایی‌های سایبری به ویژه در سطح شهر‌ها تدوین شود، خاطرنشان کرد: این رویکرد سبب می‌شود تا تاب‌آوری زیرساخت‌ها در برابر بحران‌ها ارتقا پیدا کند.

الزامات حفاظت از دارایی به نام شهر سایبری

وی الزامات مهم تحقق این رویکرد را تدوین طرح‌های دفاع شهری، تهیه سکوی بومی (platform) شهر هوشمند، ملی­‌سازی فضای سایبری، بومی‌­سازی زیرساخت‌ها و دستیابی به قدرت هوشمند برای اداره مردم عنوان کرد و گفت: در ذات فناوری اشراف و کنترل وجود دارد و در مسیر حرکت به سمت شهر هوشمند باید مراقب باشیم که این اشراف و کنترل در اختیار دیگران قرار نگیرد.

سردار جلالی با اشاره به اینکه سیستم­‌های شهری باید شبکه ­ای – جزیره‌­ای باشند، گفت: هر سیستم در کنار ارتباطی که بادیگر سیستم­­‌ها دارد، باید بتواند به طور مستقل و جزیره­‌ای نیز کارکرد خود را انجام دهد.

وی مدیریت دستی هوشمندی در کنار هوشمندی دیجیتال را از دیگر موارد مهم قلمداد کرد و افزود: هر سیستمی در کنار هوشمندی دیجیتال باید به صورت دستی توان مدیریت و کنترل را داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بومی سازی زیرساخت‌های مربوط به شهر هوشمند را از دیگر پیشنهادات اعلام کرد و گفت: به تعبیری بدون صنعت بومی در این زمینه نمی­‌توان به امنیت کامل دست پیدا کرد.

در این نشست آزاد اندیشی، اساتید دانشگاه آزاد اسلامی نیز در حوزه‌های هوش مصنوعی و امنیت سایبری، امنیت زیرساختی و روش‌های نوین پردازش سیگنال، دفاع سایبری در شهر‌های هوشمند و بازدارندگی سایبری و فناوری میکروالکترونیک به ایراد سخن پرداختند.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار