به روز شده در: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
سردار مومنی تاکید کرد؛
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه تصمیم گرفته شد، موضوع صیانت و توانمندسازی افراد‌ در حوزه پیشگیری از اعتیاد در یک شعار گنجانده شود، گفت: شعار «یاریگر هم باشیم» برای پیشگیری از مواد مخدر مطرح شد و باید در این حوزه از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.
کد خبر: ۳۶۵۸۰۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷ - 10October 2019

لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها در جهت پیشگیری از اعتیادبه گزارش خبرنگار اجتماعی دفاع‌پرس، سردار اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست تخصصی مدیران سازمان‌های مردم‌نهاد منتخب استان‌های تهران و البرز که پش از ظهر امروز با هدف تبیین نقش سمن‌ها در اجرایی شدن طرح «یاریگران زندگی» برگزار شد، با اشاره به عضویت رسمی سازمان‌های مردم‌نهاد در کمیته‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: در هر یک از کمیته‌های ستاد، یک سمن متناسب با موضوع کمیته به‌عنوان نماینده سمن‌های مرتبط حضور خواهد داشت‌.

وی ادامه داد: اعتیاد پدیده‌ای اجتماعی است که کل جامعه باید در مبارزه با آن مشارکت کنند و حضور سمن‌های منتخب در این نشست بدون شک موثر خواهد بود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: ما به لحاظ جغرافیایی و همجواری با کشور افغانستان در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که در موضوع مواد مخدر مبارزه به‌تنهایی جواب نمی‌دهد، بلکه باید به حوزه‌های پیشگیری، درمان و صیانت نیز توجه کرد.

مومنی افزود: طبق گزارش اخیر سازمان ملل تمام شاخص‌های مواد مخدر چه صنعتی و چه سنتی در همه دنیا به ویژه منطقه ما رو به افزایش است.

وی با اشاره به اینکه همچنین سازمان ملل در گزارش خود آورده است در کشورهایی که برخی مواد مخدر همچون کانابیس (شاه دانه) را آزاد کرده‌اند اعتیاد بیشتر شده است، گفت: در آمریکا آزادسازی مواد، اعتیاد زنان آن کشور به سه برابر رسیده است.

مومنی اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر را پیشگیری از اعتیاد خواند و افزود: در این چند دهه گذشته از همه ظرفیت‌های پیشگیری از اعتیاد استفاده نکرده‌ایم و این حوزه به دلیل ماهیت خود و همچنین دیربازده بودن مغفول مانده است.

وی اظهار داشت: حوزه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر اعم از درمان، پیشگیری، مقابله، صیانت و ... با یکدیگر در ارتباط هستند؛ فردی که در حوزه کاهش آسیب فعالیت می‌کند، اگر معتادی را درمان کند، از اعتیاد اعضای خانواده آن فرد، پیشگیری کرده است.

دبیرکل ستاد مبارره با مواد مخدر با بیان اینکه نگاه قانون‌گذاران به معتادان انسانی است، گفت: قانون می‌گوید کسی که مواد مخدر مصرف می‌کند باید خودش را درمان کند در اینصورت مجرم شناخته نمی‌شود؛ اما اگر خودش را برای درمان معرفی نکرد و تجاهر به اعتیاد کرد، مجرم است.

مومنی اظهار داشت: معتادی که کف خیابان و زیر پل می‌خوابد حق او نیست که اینطور زندگی کند و حق مردم آن منطقه هم نیست که چنین صحنه‌هایی را ببینند، پس پیشگیری باید در اولویت باشد؛ زیرا کم‌هزینه و با نتیجه بیشتر است.

وی گفت: تصمیم گرفته شد، موضوع صیانت و توانمندسازی افراد‌ در حوزه پیشگیری از اعتیاد در یک شعار گنجانده شود، از این رو شعار «یاریگر هم باشیم» مطرح شد تا در حوزه‌های پیشگیری، درمان و... از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه رویکرد ستاد در عین حال که مسیر مقابله، پیشگیری و درمان را طی می‌کند؛ اما پیشگیری از اعتیاد اهمیت بیشتری دارد، خاطرنشان کرد: پیشگیری به یک سمن و یک بخش مربوط نمی‌شود و همه باید یاریگر هم باشیم تا این شعار به گفتمان مصوب در جامعه تبدیل شود.

مومنی بر ایجاد حساسیت در افراد در حوزه مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و افزود: حتی یک نفر هم یک ظرفیت مهم در این حوزه محسوب می‌شود، یک معلم یک مدیر و... می‌تواند با صحبت با دانش‌آموزانش در این بخش مهم واقع شود؛ پس همگان باید برای پدیده‌ی همگانی مواد مخدر پای کار بیایند.

وی در پایان با اشاره به اینکه مردم در نظرسنجی‌ها به دفعات اعتیاد به مواد مخدر را نخستین دغدغه خود اعلام کرده‌اند، گفت: 66 درصد مردم اعلام آمادگی کرده‌اند که تمایل دارند در حوزه پیشگیری از اعتیاد همکاری کنند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار