به روز شده در: ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۸
گام دوم/ حجت الاسلام حاج علی اکبری:
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یک سند و منشور فقه سیاسی در عصر حاضر محسوب می‌شود و ما باید قدر آن را بدانیم و زمینه را به گونه‌ای فراهم کنیم که مخاطبان اصلی که جوانان هستند درصدد فهم بیانیه و ایفای نقش خود برآیند.
کد خبر: ۳۶۶۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷ - 14October 2019

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی منشور فقه سیاسی در عصر حاضر استبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، حجت الاسلام‌ «محمدجواد حاج علی‌اکبری» رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که با حضور جمعی از فرماندهان، مسئولان، اساتید، اندیشمندان و محققان در مرکز همایش‌های کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد، با تاکید بر اینکه «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به نگاهی عمیق و راهبردی و آینده‌نگر و آینده‌ساز نیاز دارد» اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی باید مثل بارانی ملایم و حیات بخش دایم در ذهنیت جامعه ما ببارد؛ گام دوم سخن از تغییر مسیر تاریخ دارد و باید به آن در تراز خود نگاه کرد.

وی افزود: بیانیه گام دوم اگرچه در ظاهر بسیار روان است؛ اما لایه‌های تودرتو و نکته‌های عمیق فراوانی دارد که نیازمند یک نگاه اجتهادی و اجتهادی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور تاکید کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یک سند و منشور فقه سیاسی در عصر حاضر محسوب می‌شود و ما باید قدر آن را بدانیم و زمینه را به گونه‌ای فراهم کنیم که مخاطبان اصلی که جوانان هستند درصدد فهم بیانیه و ایفای نقش خود برآیند.

حجت الاسلام حاج علی‌اکبری در ادامه به بیان ویژگی‌های ساختار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار کرد: از آغاز بیانیه تا انجام، مسأله امید صادق جلوه‌ای ویژه دارد؛ از دل این امید، جمله کلیدی و دقیق «ما می‌توانیم» استخراج می‌شود.

وی با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به بیانیه گام دوم انقلاب خاطر نشان کرد: آنهایی که از نزدیک رهبری را می‌شناسند، می‌دانند که ایشان یکبارنویس هستند و کمتر پیش می‌آید که در دست‌نوشته‌های ایشان خط خوردگی مشاهده شود، اما وقتی که من دست نوشته‌های ایشان برای گام دوم را دیدم، برخی از صفحات این بیانیه تا حدود بیست بار ویرایش شده بود که این کار نشان از اهمیت و انجام کار کارشناسی بسیار بزرگ در تدوین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: برای اداشدن حق بیانیه گام دوم، این بیانیه باید هم به گفتمان عمومی و جاری در جامعه و هم به برنامه تبدیل شود و این کار بر عهده همه و مسئولیتی همگانی است.

حجت الاسلام حاج علی‌اکبری گفت: در ساختار کلان بیانیه، بر اساس یک نگاه ما با سه بسته هفت تایی در مواجهیم؛ در این بیانیه هفت دستاورد انقلاب احصا شده است که تضمین ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران، موتور پیشران کشور در عرصه علم و فناوری و ایجاد زیر ساخت های حیاتی و به اوج رساندن مشارکت مردمی در فعالیت‌های سیاسی از جمله‌ی برخی از دستاوردها عنوان شده است.

وی هفتگانه دوم را هفت ظرفیت راهبردی انقلاب اسلامی عنوان کرد و شعارهای جهانی، فطری درخشان و همیشه زنده انقلاب اسلامی، نگاه و روحیه انقلابی، عمل و مدیریت جهادی، تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای ایمانی و دینی را از جمله‌ی برخی از این ماموریت‌ها برشمرد.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور همچنین هفت ماموریتی که در بیانیه گام دوم به آن اشاره شده است را علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی را از جمله برخی از آنها عنوان کرد.

حاج علی‌اکبری تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در بخش دستاوردها وظیفه ما حفاظت از آنها است‌، در بخش ظرفیت‌ها، این ظرفیت‌ها باید به خوبی شناسایی و تقویت شود و در زمینه ماموریت‌ها نیز وظیفه تحقق آنها را بر عهده داریم.

وی با بیان اینکه «در محور گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم اکثر اقدامات مربوط به اقدامات ترویجی- تبیینی است» اظهار کرد: امروز با جنگ فراگیر روایت‌ها روبرو هستیم و یکی از ویژگی‌های بیانیه گام دوم این است که درست در وقت نیاز یک روایت عالمانه، آرمانگرایانه و مستحکم و استوار از شرایط انقلاب اسلامی ارائه شده است.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه برای تبدیل شدن بیانیه به برنامه علاوه بر هم اندیشی و همفکری در همه بخش ها، همه حوزه ها باید آن را به عنوان سند برنامه خود تلقی کنند و به نوعی نقش پژوهی در بیانیه بپردازند، گفت: در مجموعه ارتش در سه گانه دستاوردها، ظرفیت‌ها و ماموریت‌ها، برای پرهیز از کلی گویی، یک نقش پژوهی تفصیلی باید انجام شود. ما برای ائمه جمعه این احصای نقش را انجام داده‌ایم.

علی‌اکبری نقطه‌ اتصال بین دستاوردها و ماموریت‌ها را ظرفیت‌ها عنوان و ادامه داد: کسانی که درحال استخراج محورهای بیانیه هستند باید همزمان به منظومه فکری رهبرین انقلاب مراجعه کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه «مخاطب ویژه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، جوانان هستند» اظهار کرد: در نیروهای مسلح به واسطه حضور سربازان وظیفه یک فرصت مناسبی برای تبیین بیانیه فراهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به تاکیدات گام دوم انقلاب اسلامی بر لزوم تبیین رویکرد تمدن ساز برای انقلاب اسلامی و نظام انقلابی، گفت: نظام انقلابی کلیدواژه حساس بیانیه است؛ اینجا به‌خاطر آرمان‌های بسیار بزرگی که پیش رو داریم و این آرمان‌ها به ظهور حضرت ولی عصر (عج) متصل است، انقلاب همچنان ادامه دارد و نظام برخواسته از انقلاب به واسطه‌ی انقلابی بودن خود می‌تواند ادامه مسیر دهد. نظام انقلابی همواره در مسیر جامعه پردازی و تمدن سازی است و زیرساخت‌های آن نیز سلول‌های تشکیل دهنده انقلاب اسلامی است.

علی‌اکبری همچنین به در پیش بودن اربعین حسینی اشاره و با تاکید بر اینکه نگاه به اربعین در جامعه اسلامی نگاهی تمدنی است، خاطر نشان کرد: اخیرا رهبری در ارتباط با مسأله اربعین نیز به موضوع نقش تمدن ساز اربعین حسینی تاکید کردند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تاکیدات بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بر موضوع ترویج معنویت در جامعه گفت: بسیاری از اوقات مسئولان و دستگاه های مسئول ما فکر میکنند که در این زمینه وظیفه ای حدی بر عهده ندارند این درحالی است که سرمایه گذاری دشمنان در این بخش است؛ در این راستا رهبری در بیانیه گام دوم فرموده اند که در این بخش همه بایدذوترد جهاد شوند و این مجاهدت بدون انجام وظیفه از سوی دستگاه های مسئول نتیجه ای نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به وظایف حاکمیت در ترویج مسائلی اخلاقی اشاره و تاکید می‌کنند که کوتاه ها در محور دستگاه‌های مسئول جبران شوند.

علی اکبری در پایان اظهار کرد: وظیفه ما بردن مردم به بهشت نیست؛ اما باید مقدمات ورود مردم به بهشت را فراهم کنیم و با کسانی که می‌خواهند مردم را به زور به جهنم ببرند مقابله کنیم.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها