به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
رئیس کمیته امور اسرای یمن گفت که طرف سعودی با مبادله اجساد پیکرهای کشته‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با اجساد نظامیان سودانی کشته شده در یمن موافق نیست.
کد خبر: ۳۶۸۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱ - 02November 2019

یمن: عربستان حاضر به تحویل گرفتن اجساد مزدوران سودانی خود نیستبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرای یمن از مخالفت طرف سعودی با تبادل اجساد نظامیان سودانی با پیکرهای اسرای یمنی خبر داد.

به گزارش وبگاه خبری المسیره، المرتضی روز شنبه در توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر گفت: ما اخیراً به طرف سعودی پیشنهاد کردیم، اجساد تعدادی از شهدای ما را در ازای اجساد نظامیان سودانی رد و بدل کند که طرف سعودی با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت آنها را در ازای اجساد سربازان سعودی مبادله می‌کنیم.

عبدالقادر المرتضی در گفت‌وگو با خبرگزاری یمنی «سبأ » هم گفت که از زمان آغاز فعالیت این کمیته در نیمه‌های سال 2015 از طریق واسطه‌ها و توافق‌های محلی هفت هزار اسیر از دو طرف طی 300 عملیات تبادل آزاد شدند و سازمان ملل در هیچ کدام از این عملیات آزادی اسرا سهمی نداشته است.
وی افزود: عربستان همه پیشنهادهای فرستاده سازمان ملل از زمان رایزنی‌های سوئد تاکنون را رد کرده است و همچنین طرف‌های مزدور بخصوص در مأرب، الجوف و تعز را هم از تبادل اسرا با ما منع می‌کند.

به گفته رئیس کمیته اسرای یمن امارات صدها نفر از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی را ربوده و همچنین بسیاری از طرف‌ها در استان‌های جنوبی را از عملیات تبادل اسرا منع می‌کند، علاوه بر اینکه تا حد زیادی برای اجرای توافق سوئد کارشکنی می‌کند.

رئیس هیات صنعاء در مذاکرات صلح یمن امروز گفت که مشارکت سودان در جنگ یمن یکی از اقدامات فاجعه‌بار عمر البشیر بود که آن را بر مردم و ارتش خود در ازای دریافت مقداری پول تحمیل کرد.

«محمد حمدان دقلو» معروف به «حمیدتی» معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان اخیرا اعلام کرده که روند خروج 10 هزار نیروی نظامی این کشور از یمن آغاز شده است. حمیدتی در نشستی سه‌جانبه در کاخ ریاست‌جمهوری اعلام کرد که مدت زمان حضور این 10 هزار نیرو در یمن به پایان رسیده بوده و آنها به کشور بازگشته‌اند.

از سال 2015 که نیروهای سودانی در قالب ائتلاف سعودی برای جنگ به یمن اعزم شدند، مخالفت‌ها در این کشور با این مسأله آغاز شد. پس از سقوط «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان، صداهای مخالف با این موضوع و تأکید آنها مبنی بر ضرورت بازگشت نیروهای سودانی شدت گرفته بود البته برخی نیز به دلایل اقتصادی بر باقی ماندن این نیروها در قالب ائتلاف مذکور اصرار داشتند.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها