به روز شده در: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۹
گام دوم/ رئیس قوه قضائیه در مشهد:
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه، عدالت مهم‌ترین رکن و محور بیانیه گام دوم انقلاب محسوب می‌شود، گفت: رکن محوری گام دوم انقلاب که از سوی رهبر انقلاب تبیین شده، مقوله عدالت و فرهنگ ما می‌توانیم است و باید در این مسیر با چشم باز حرکت کنیم و هیچ عذری در محضر خدا قابل قبول نیست.
کد خبر: ۳۶۹۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷ - 06November 2019

عدالت مهمترین رکن بیانیه گام دوم انقلاب محسوب می‌شودبه گزارش دفاع‌پرس از مشهد مقدس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار با نخبگان و فعالان فرهنگی خراسان رضوی در محل دادگستری خراسان رضوی اظهار داشت: براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شده است، عدالت مهم‌ترین محور این بیانیه محسوب می‌شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: اخلاق و عدالت و معنویت ‌ شاخصه‌های آرمانشهر اسلامی است و دستگاه قضایی نیز در مسیر تحقق این مهم قدم برمی‌دارد.

باید تمامی ابعاد عدالت در جامعه پیاده‌سازی شود

وی خاطرنشان کرد: در میان مفاهیم اسلامی، عدالت در زمره گسترده‌ترین مفاهیم است و بیش از سایر کلیدواژه‌ها به این مقوله پرداخته شده است.

رئیسی با اشاره به جایگاه ویژه عدالت در سیره و کلام حضرت علی(ع) بیان کرد: حضرت می‌فرمایند اجرای مقوله عدالت آسان نیست زیرا با مشکلات و موانع متعددی روبه‌رو است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: بعد از مفهوم توحید، عدالت گسترده‌ترین مفهوم است و باید تمامی ابعاد عدالت در جامعه پیاده‌سازی شود و این مهم محقق نمی‌شود مگر به این صورت که مجریان اجرایی عدالت خود براساس قانون عمل کنند و احکام قانونی را به درستی اجرایی کنند.

رئیسی افزود: امروز شاهد هستیم با ورود به عصر دیجیتال، جنس مشکلات نیز غامض‌تر شده اما اعتقاد راسخ داریم که هیچ مشکل لاینحلی وجود ندارد و می‌توان قواعد فقهی را به صورت جزء به جزء در جامعه پیاده‌سازی کرد.

بشر از ظلم و فساد خسته شده است

وی با بیان این مطلب که انقلاب اسلامی و دین اسلام هر دو جامع هستند و می‌توانند پاسخگوی مشکلات باشند تاکید کرد: بشر امروز از ظلم و فساد و تجاوزهایی که به او می‌شود خسته است و در چنین شرایطی تمدن نوین اسلامی به رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی و سربازان ایشان می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: دستیابی به اهداف نشدنی نیست و با حرکت مجاهدانه این مهم مقدور است و اعتقاد راسخ دارم که هیچ مشکل لاینحلی وجود ندارد. امروز دشمنان به‌ویژه در مسائلی مانند حقوق بشر با وجود جلسات متعدد برگزار شده نمی‌خواهند حرف و رویکرد ما به دنیا انتقال پیدا کند اما ما باید با تمام قوا این مهم را به انجام برسانیم.
رئیسی اظهار داشت: رویکرد و نگاه دشمنان بر حرکت ما تاثیری ندارد زیرا مسیر الهی توسط اولیای الهی و پیامبر اسلام(ص) ترسیم شده و شهدای ما نیز در همین مسیر گام برداشته‌اند و ما نیز ادامه دهنده راه آنها هستیم.

وی در ادامه با اشاره به مقوله انتخابات گفت: تفاوتی بنیادین میان الگوی مشارکت و انتخابات ما با سایر الگوها وجود دارد و آن هم تکلیف‌مداری نسبت به مقوله انتخابات است.

رکن محوری گام دوم انقلاب، مقوله عدالت و فرهنگ است

رئیس قوه قضا بیان کرد: رکن محوری گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین شده، مقوله عدالت و فرهنگ ما می‌توانیم است و باید در این مسیر با چشم باز حرکت کنیم و هیچ عذری در محضر خدا قابل قبول نیست.
رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه در سیستم قضایی اصلاحاتی نیازمند است گفت: نیروی قضایی کارآمد رکن بسیار مهمی است و از سوی دیگر نیاز است در برخی روش‌های دادرسی تسهیل صورت بگیرد. نیروی قضایی کارآمد اگر وجود داشته باشد و گام در مسیر نگذارد، خلاف اراده الهی است و خوشبختانه در خراسان رضوی و مشهد نیروهای توانمندی حضور دارند.
وی تاکید کرد: حسن خلق از ویژگی‌های مهم یک قاضی است و باید به عنوان یک اصل در دستور کار قرار بگیرد اما آسیب‌شناسی مناسبی نیز باید از برخی رفتارهای نامناسب با مراجعه‌کنندگان صورت بگیرد. گاه نیز مجموعه‌ای از عوامل درون و برون سازمانی سبب کندی در رسیدگی به پرونده‌های قضایی می‌شود برای مثال شاهدیم یک تصمیم نادرست 17 میلیون چک برگشتی را وارد دستگاه قضا می‌کند و حجم پرونده‌ها را افزایش می‌دهد.

مسئولان قضایی باید مردمی و انقلابی باشند

رئیسی ادامه داد: مردمی بودن و انقلابی بودن دو ویژگی مهمی است که مسئولان قضایی باید به آن مجهز باشند؛ موضوع مبارزه با فساد یک امر مقطعی و موقتی نیست و در ذات انقلاب اسلامی نهفته است و برای این مهم نیازمند قضات و نیروهایی با این ویژگی‌ها هستیم. باید از جوانان نیز در بدنه قضایی در کنار نیروهای قدیمی کارآمد بهره گرفته شود.
وی با اشاره به پرونده پدیده شاندیز گفت: این پرونده قطور و 400 تا 500 صفحه است و باید به درستی برای مردم تبیین شود تا زمینه اجرایی شدن صحیح آن فراهم شود.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها