به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
با ساخت صحن «عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س)» صورت می‌گیرد؛
با احداث صحن «عقیله بنی‌هاشم (س)»، ۲۳۰ هزار مترمربع فضا به حرم امام حسین (ع) تعلق می‌گیرد و زائران در ایام شلوغ مانند اربعین حسینی به راحتی می‌توانند به زیارت بپردازند.
کد خبر: ۳۶۹۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱ - 10November 2019

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، طرح توسعه حرم امام حسین (ع) با عنوان صحن «عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س)» طراحی و برنامه‌‌ریزی شد که در مرحله نخست خرید ملک‌های اطراف حرم سیدالشهداء (ع) در دستور کار قرار گرفت و از سال ۱۳۹۴ روند اجرایی احداث صحن «عقیله بنی‌هاشم (س)» به مساحت ۵ هکتار آغاز شد.

طرح توسعه حرم حسینی در بخش‌های مختلف حرم سیدالشهداء (ع) بود که صحن «عقیله بنی‌هاشم (س)» در قسمت غربی حرم مطهر پیش‌بینی شده و در این طرح، علاوه بر بخش زیارتی، موزه و مضیف، زیرگذر و دارالضیافه و حتی «تل زینبیه» نیز تعریف شده است. 

افزایش ۲۳۰ هزار مترمربع فضا به حرم امام حسین (ع)

با توجه به اینکه در عمق حدود ۲.۵ متری از سطح زمین در زیر حرم و در مجموع شهر کربلا، آب قرار دارد و همچنین صحن و ساختما‌ن‌هایی که در طرح توسعه ساخته می‌شود، نباید بلندتر از حرم امام حسین (ع) باشد، برای ساخت صحن «عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س)» نیاز به آب‌بندی زمین بود که بر این اساس مرحله آب‌بندی زمین و سدبند در حوالی حرم امام حسین (ع) به مساحتی بالغ بر ۱۲۰ هزار مترمربع به همت متخصصان و مهندسان ایرانی به منظور جلوگیری از نفوذ آب به سازه انجام شد. 

پس از آن، مرحله بتن‌ریزی صورت پذیرفت. بعد از مرحله مقاوم‌سازی، دیوارهای ساختمان در طرح توسعه حرم امام حسین (ع) زده شد و به گفته طراحان این صحن، قرار است سه طبقه زیرزمین ساخته شود؛ به طوری که بخش اداری و حتی زیارتی در طبقات زیرین قرار دارد.

افزایش ۲۳۰ هزار مترمربع فضا به حرم امام حسین (ع)

با احداث صحن «عقیله بنی‌هاشم (س)»، ۲۳۰ هزار مترمربع فضا به حرم امام حسین (ع) تعلق می‌گیرد و زائران در ایام شلوغ مانند اربعین حسینی به راحتی می‌توانند به زیارت بپردازند. 

صحن «عقیله بنی‌هاشم (س)» در چند بخش طراحی شده است که در بخش خدماتی که شامل مهمانسرا، بازار زینبیه و بیش از ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی، در مساحت ۳۶ هزار مترمربع درنظر گرفته شده است. همچنین بخش زیارتی طرح توسعه حرم حضرت اباعبدالله (ع) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های این طرح، در مساحت ۵۲ هزار مترمربع در حال احداث است.

افزایش ۲۳۰ هزار مترمربع فضا به حرم امام حسین (ع)

به گفته برخی از متولیان توسعه حرم سیدالشهداء (ع)، تاکنون بیش از ۴۰ درصد در زمینه احداث صحن «عقیله بنی هاشم (س)» شاهد پیشرفت فیزیکی هستیم؛ البته به گفته مسؤولان ستاد بازسازی عتبات صحن عقیله بنی‌هاشم (س) سال ۱۴۰۰ افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد که البته احتمال می‌رود صحن «عقیله بنی‌هاشم (س)» دیرتر از زمان مقرر به بهره‌برداری برسد.

خاطرنشان می‌شود، صحن «عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س)» بخشی از طرح ۳۸ هکتاری طرح توسعه حرم امام حسین (ع) است که در چهار طبقه احداث می‌شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار