به روز شده در: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۲
نورانی اعلام کرد؛
دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی طب نظامی گفت: کارگاه‌های آموزشی کمیته بین‌المللی طب نظامی در حوزه شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای از ۴ الی ۹ آذر با ظرفیت ۳۰ نفر برگزار می‌شود که در روز پایانی، مانور میدانی مصدومین شیمیایی در حضور میهمانانی از هفت کشور جهان اجرا خواهد شد.
کد خبر: ۳۷۱۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶ - 23November 2019

برگزاری مانور شیمیایی با حضور مهمانانی از هفت کشوربه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، محمدرضا نورانی دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی طب نظامی (ICMM) دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با اشاره به تاریخچه تأسیس کمیته بین‌المللی طب نظامی، اظهار داشت: پس از جنگ جهانی اول به دنبال ایجاد ناهماهنگی‌هایی که برای درمان مجروحین جنگی وجود داشت، مسئولان بهداری نظامی کشور‌های درگیر در جنگ کمیته‌ای تحت عنوان کمیته بین‌المللی طب نظامی را با نشان اختصاری ICMM تأسیس کردند.

وی ادامه داد: اکثر کشور‌های دنیا عضو این کمیته هستند و ایران هم در حدود سه سال است که به عضویت کمیسیون آسیا و اقیانوسیه کمیته بین‌المللی طب نظامی درآمده است.

نورانی اظهار داشت: برای تقویت توانمندی‌های پزشکی در حوزه درمان مجروحین جنگی در طول سال کنگره‌های متعددی از سوی کمیته و کمیسیون‌های منطقه‌ای در سراسر جهان برگزار می‌شود که هم اکنون مسئولیت کمیته آسیا و اقیانوسیه کمیته طب نظامی بر عهده جمهوری اسلامی ایران است؛ بر همین اساس در طول دو سال باید 11 برنامه در کشورمان با محوریت طب نظامی به اجرا دربیاید.

وی با بیان اینکه از این تعداد برنامه سهم دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) اجرای سه برنامه بین‌المللی است، افزود: نخستین برنامه، کارگاهی آموزشی در حوزه‌های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای و ارتباط این‌ها با پزشکی نظامی است؛ این کارگاه از ۴ الی ۹ آذر ماه با ظرفیت ۳۰ نفر برگزار می‌شود و در روز پایانی با اجرای مانور میدانی مصدومین شیمیایی همراه خواهد بود.

دبیر اجرایی کنگره ICMM دانشگاه بقیه الله (عج) ادامه داد: کارگاه دوم کارگاه مدیریت تروما است که در روز‌های ۱۰ و ۱۱ آذرماه با هدف آشنایی با روش‌های جدید مدیریت و برخورد با تروما‌های مختلف برگزار می‌شود؛ همچنین سومین برنامه کارگاه اخلاق در پزشکی نظامی است که روز‌های ۱۲ و ۱۳ آذرماه با محوریت اخلاق پزشکی از دیدگاه دین اسلام برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۲ میهمان خارجی از کشور‌های لبنان، پرتقال، ایتالیا، سنگاپور، عمان، کامرون و نیجریه در کنگره ICMM شرکت خواهند کرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران تجارب بسیار زیادی در icmm دارد و آنچه که ایران را در دنیا شاخص کرده است در زمینه مجروحین شیمیایی است که همین امر باعث شده از کشور‌های دیگر مکررا به ما مراجعه کنند تا برایشان دوره‌های آموزشی برگزار کنیم.

نورانی تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت قوی‌ترین کار‌های علمی و درمانی در دنیا در زمینه مجروحین شیمیایی در ایران انجام می‌شود و بیشترین تحقیقات در این حوزه نیز در کشور ما صورت گرفته است؛ علاوه براین اکثر مقالاتی هم که با این موضوع منتشر شده مربوط به دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) است که مجموع این عوامل باعث شده تا پزشکان و دانشمندان فعال در حوزه درمان مجروحین شیمیایی علاقه بسیاری برای حضور در کارگاه‌هایی که جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌کند، داشته باشند و از تجارب عملی ماه بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار