به روز شده در: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
پروژه‌های عملیاتی جدید نداجا؛
چندین پروژه جدید سازمان جهادخودکفایی نیروی دریایی ارتش صبح امروز با حضور فرمانده نداجا رونمایی شد.
کد خبر: ۳۷۲۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰ - 30November 2019

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، آیین رونمایی از آخرین تجهیزات و دستاورد‌های نداجا صبح امروز (شنبه) همزمان با هفته نداجا، با حضور امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش در سازمان جهاد خودکفایی این نیرو برگزار شد.

در این مراسم تعدادی از دستاورد‌های نداجا رونمایی شدند که در ذیل اطلاعاتی از توان رزمی و عملیاتی این تجهیزات ارائه می‌شود.

پهپاد عمودپرواز و دریاپایه «پلیکان ۲»

پهپاد دریاپایه پلیکان ۲ با توانایی نفوذ در عمق، توانایی ماموریت‌های گشت و شناسایی را دارد.

پهپاد عمودپرواز «پلیکان ۲» و بمب هدایت‌شونده «بالابان» رونمایی شدند+ ویژگی‌ها و عکس

این پهپاد با استفاده از چهار موتور عمودپرواز و یک موتور پیشران پر قدرت توانایی نشست و برخاست عمودی از روی شناور در حال حرکت را دارد.

این پرنده در ابتدا با استفاده از چهار موتور همزمان شده خود که به صورت عمودپرواز است از شناور جدا می‌شود و پس از آن با استفاده از الگوی خودکار طراحی شده در سامانه پرواز خودکار، طی فرآیند محاسبه شده بدون برهم خوردن تعادل و سقوط ناگهانی پرنده وارد فاز کروز یا حرکت افقی می‌شود. این فرآیند در هنگام برگشت پرواز از ماموریت شناسایی خود و نشستن بر روی کشتی بالعکس اجرا می‌شود.

یکی دیگر از وجوه تمایز این پهپاد شناوری مثبت و مقاومت آن در برابر نفوذپذیری در هنگام فرود بر سطح آب است که به این پرونده این امکان را می‌دهد تا در شرایط اضطراری بدون آسیب بر روی آب فرود آمده و بازیافت شود.

عملکرد بی‌بدیل این سامانه بدون سرنشین در انجام عملیات خودکار و در شرایط نامتعارفی که پرنده‌های با سرنشین قادر به انجام ماموریت نباشند و همچنین عدم نیاز آن به تاسیسات و زیرساخت‌های گسترده و پرهزینه جهت بهره برداری، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشت تا از این پرنده در راستای انجام ماموریت‌های محوله خود در یگان‌های شناور و آب‌های دوردست تحت کنترل عملیاتی خود استفاده کند.

پهپاد پلیکان ۲ آزمایشات میدانی HAT و SAT خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

مین دریایی «صدف ۲» با قابلیت انهدام اهداف در عمق صد متری

ماموریت اصلی مین دریایی صدف ۲، انجام عملیات پدافندی علیه شناور‌های سطحی و زیر سطحی دشمن است.

رونمایی از پهپاد عمودپرواز «پلیکان ۲» و بمب هدایت‌شونده «بالابان»

این مین، از جمله مین‌های تماسی بوده و در عمق کم و آب‌های عمیق در پایین‌تر از سطح آب قرار می‌گیرد.

مین صدف ۲ دارای دو نیمکره آهنی بوده و دارای چهار شاخک بر روی نیم دایره بالایی و موارد ناریه به وزن ۱۲۰ کیلوگرم در نیمکره پایینی است.

حداکثر عمق قابل استفاده مین صدف ۲ در دریا ۱۰۰ متر است ضمن اینکه ماسوره این مین مکانیکی است.

در راستای ارتقای این مین، نسبت به اضافه کردن سنسور‌های صوتی و مغناطیسی جهت کاربرد بهتر در مواجهه با شناور‌های دشمن اقدامات اولیه آغاز شده است.

بمب هدایت‌شونده برد بلند «بالابان»

بمب هدایت‌شونده برد بلند بالابان یک بمب هوشمند و‌ دارای بال‌های تاشو است.

رونمایی از پهپاد عمودپرواز «پلیکان ۲» و بمب هدایت‌شونده «بالابان»

بمب بالابان جهت افزایش دقت، افزایش برد و همچنین سیستم‌های مبتنی بر INS ،GPS ،GLONASS است.

عملکرد بمب بالابان بدین‌صورت است که مختصات نقطه هدف بر روی کامپیوتر پرواز بمب لود می‌شود و خلبان پس از رسیدن به نقطه رهایی اقدام به رهاسازی بمب می‌کند و بمی با بالک‌های کنترلی خود، اصلاح مسیر کرده و به سمت هدف حرکت می‌کند.

دقت اصابت این بمب تا شعاع ۳۰ متر است. بمب بالابان قابلیت حمل توسط پهپاد کرار را دارد و تعداد بال‌های آن دو عدد و بالک‌های آن نیز چهار عدد است.

وزن سرجنگی این بمب ۴۱ کیلوگرم و وزن بمب کامل آن ۱۲۸ کیلوگرم است. نوع ماده سرجنگی این بمب برد بلند H۶ است.

پروژه «سورن»

هم‌اکنون تمامی سامانه‌های موقعیت‌یاب زمینی و دریایی به منظور تعیین مختصات دقیق خود نیازمند استفاده از ماهواره‌ها هستند که در فضای بالای جو زمین استقرار دارند. برای تعیین موقعیت شناور‌هایی که در زیر دریا حرکت می‌کنند استفاده از این سیستم‌ها با توجه به اینکه امواج الکترومغناطیس توانایی نفوذ در عمق دریا را ندارند عملاً غیرممکن است.

«آی اِن اس» یک سامانه کمک ناوبری است که وظیفه موقعیت‌یابی لحظه‌ای زیردریایی را برعهده دارد. این واحد داده‌های مورد نیاز جهت تعیین موقعیت زوایا و همچنین سرعت‌ها را در سه محور از سنسور‌های اینرسی نصب شده در داخل خود جمع‌آوری کرده و با تجزیه و تحلیل این داده‌ها موقعیت‌های لحظه‌ای وضعیت تعادل و راه یگان را در هر زمان به دست می‌آورد.

پروژه سورن با موضوع طراحی و ساخت واحد آی‌اِن‌اس است که با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و بدون نیاز به جی پی اس موقعیت زیردریایی به همراه وضعیت تعادل آن را با خطای کم ارائه می‌کند.

این سیستم به علت قیمت و تکنولوژی بسیار بالای آن فقط توسط چند کشور بسیار محدود تولید می‌شود و قبلاً به روی هیچ یک از یگان‌های نداجا نصب نبوده است. از این رو با توجه به نیاز نیروی دریایی به یک سامانه تعیین موقعیت دقیق و همچنین طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته به روی یگان‌های زیرسطحی و نیاز این سیستم‌ها به اطلاعات دیجیتال و دقیق یگان خودی، موضوع طی یک طرح تحقیقاتی به انجام رسید.

این پروژه پس از نصب به روی یگان‌های زیرسطحی این قابلیت‌ها را خواهد داشت که زمانی که زیر دریایی در عمق قرار گرفته و هیچ گونه ارتباطی با فضای آزاد ندارد، اولا راه یگان را به طور دقیق ارائه می‌کند، دوما موقعیت زیردریایی را در زیر آب تعیین می‌کند، سوما YAW، PITCH و ROLL زیر دریایی را زیر آب تعیین کند و چهارما اطلاعات مورد نیاز را برای سامانه سلاح ارسال نماید.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار