به روز شده در: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
اسماعیلی خبر داد؛
سخنگوی قوه قضائیه گفت: تعداد بازداشتی‌های اغتشاشات در تهران حدود ۳۰۰ نفر است که تأکید شده مسئولان قضایی با بررسی دقیق، وضعیت آن‌ها را روشن کنند.
کد خبر: ۳۷۲۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵ - 03December 2019

بازداشت300 نفر از اغتشاشگران در تهران/ تعیین‌تکلیف بازداشت‌شدگان اغتشاشاتبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضائیه صبح امروز در یازدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران، با تشکر از مردم بصیر و انقلابی ایران به دلیل برگزاری راهپیمایی‌های حمایت از نظام و کمک به تثبیت آرامش و امنیت کشور اظهار داشت: تشکر مجدد از مردم دارم که در روز‌های تلخ اغتشاش‌ها صف خود را از صف اراذل و اوباش جدا کردند؛ امروز نکته دیگری را اضافه می‌کنم و آن اینکه از منظر دستگاه قضا و قوه قضائیه صف معترضان و کسانی که به گرانی بنزین اعتراض داشتند و همچنین کسانی که نگران آینده بودند و به واسطه نگرانی به خیابان‌ها آمدند، صف این دسته از مردم نیز از صف اوباش جداست.

وی با تاکید بر اینکه ما به عنوان قوه قضائیه به هیچ وجه کسانی را که در مقام اعتراض به خیابان آمدند، علی‌رغم اینکه این تجمعات خیابانی فاقد مجوز بود، اما کسانی را که فقط فریاد اعتراض داشتند، اغتشاشگر و اوباش نمی‌دانیم، افزود: تخریب اموال عمومی، آتش زدن اماکن و غارت مراکز، به شهادت رساندن مدافعان امنیت و همچنین کشتن جمعی از شهروندان بی‌گناه کار گروهی خاص از اراذل بود که وابستگی تعدادی از آن‌ها به گروه‌های ضدانقلاب محرز شد و جمعی از آن‌ها تحت هدایت سرویس‌های بیگانه عملیات خرابکاری رقم زدند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: به طور طبیعی در فرآیند مهار و کنترل این آشوب‌ها و در وضعیت جنگ و گریز خرابکاران، گروه‌هایی از افراد حاضر در خیابان و تجمعات بازداشت شدند که در نهایت از همان ابتدا رئیس قوه قضائیه دستور داد اقدامات عاجلی از ناحیه مسئولان و مقامات قضایی و انتظامی در جهت تفکیک و تعیین تکلیف بازداشت‌شدگان انجام شود که در راستای تحقق این دستور، مسئولان قضایی در اولین روز‌ها در بازداشتگاه‌ها حضور یافتند و چهره به چهره با بازداشت‌شدگان دیدار کردند و اقدامات لازم را انجام دادند.

وی ادامه داد: با اجرای این برنامه‌ها خوشبختانه اکثر بازداشتی‌های حوادث اخیر که در روز‌های اغتشاشات بازداشت شده بودند، آزاد شدند و امروز عدد بازداشتی‌ها به حداقل رسیده است. در تهران تعداد بازداشتی‌ها حدود ۳۰۰ نفر است که تأکید شده که باز هم مسئولان قضایی با بررسی دقیق وضعیت آن‌ها را روشن کنند و پرونده اغتشاشگران فورا به مراجع قضایی ارسال شود و بقیه آزاد شوند.

اسماعیلی با بیان اینکه در روز‌های اخیر از بازدید‌های سرزده رئیس و مسئولان ارشد قوه قضائیه، که آثار خوبی داشته است، مطلع شدید، تصریح کرد: در مدت حدود ۱۰ ماه که آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه حضور دارند، ۱۰ بازدید سرزده از واحد‌های قضایی داشته‌اند و تلاش شده که این کار به یک فرهنگ سازمانی در قوه قضائیه تبدیل شود که در همین راستا رئیس سازمان ثبت اسناد نیز بدون اعلام قبلی از واحد‌های ثبتی دو استان بازدید کرد.

وی ادامه داد: رؤسای کل دادگستری نیز همین رویه را در پیش گرفته‌اند به نحوی که در بازدید اخیر رئیس قوه قضائیه از دادگستری شهریار، حداقل نصف روز برای این کار وقت گذاشته شد و با مراجعان مختلف و همچنین همکاران قضایی و اداری شهریار دیدار و گفت‌وگو و دستورات خوبی برای رفع مشکلات مردم در حوزه قضایی صادر شد. تمام تلاش ما این است که بتوانیم بهترین خدمت را حسب نیاز آن‌ها و وظایف خودمان انجام دهیم.

برخی سیاسیون از نام دانشجویان ارتزاق می‌کنند

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود در اغتشاشات اخیر تعدادی از دانشجویان هم بازداشت شده‌اند، گفت: در این حوادث بازداشتی‌ها از اقشار مختلف مردم بودند و تعدادی که در زمره دانشجویان بودند آن‌ها را جزء اراذل و اوباش نمی‌دانیم.

اسماعیلی گفت: تعداد بازداشتی این افراد کمتر از انگشتان یک دست است و به لحاظ نگاه ویژه‌ای که به این قشر داریم، ظرف روز‌های آینده امیدوارم آزاد شوند.

وی افزود: ما می‌دانیم که جمعی از سیاسیون دارند از نام دانشجویان ارتزاق می‌کنند و خواسته‌شان این است که تعدادی دانشجوی بازداشتی داشته باشیم تا از این نمد، کلاهی برای خود ببافند.

اسماعیلی گفت: برخی سیاسیون به دنبال آمارسازی هستند و بازداشت دانشجو را در بوق و کرنا می‌کنند، ولی وقتی همین دانشجویان بازداشت شده مورد رأفت حکومت قرار می‌گیرند و آزاد می‌شوند، سکوت می‌کنند.

آمریکا در ۳۶۰ پرونده به پرداخت ۱۳۰ میلیارد دلار محکوم شده است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که اقدام قوه قضائیه در مورد رفتار مخرب آمریکا در اغتشاشات اخیر و تحرکات آن‌ها چیست، گفت: آن‌ها گفتند داعش را ما ساختیم و یادمان نرفته، اما ادعای ضد حقوق بشری شان گوش عالم را کر کرده است.

وی ادامه داد: ما امروز در مقابل آمریکا مدعی هستیم که چرا با امکانات موجود در فضای مجازی جنگ‌افروزی می‌کنید؛ ما در برابر جنایاتی که آمریکا در برابر ملت انجام داده، مدعی هستیم و به دلیل آسیبی که مردم در اقدامات آمریکایی‌ها دیدند، پرونده‌های متعددی تشکیل داده‌ایم.

اسماعیلی گفت: بیش از ۳۶۰ پرونده آن هم با ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار رأی صادر شده مبنی بر محکومیت دولت آمریکا و به نفع مردم آسیب‌دیده صادر شده و از دولت و وزارت امور خارجه می‌خواهیم به این اقدامات کمک کند.

رسیدگی به پرونده پرهام آزادشهر با ۲۹۱۸ شاکی

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پرهام آزادشهر گفت: رای این پرونده صادر و در شعبه ویژه مفاسد اقتصادی گلستان رسیدگی شد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: این شرکت یک شرکت خودرویی بود و تحت عنوان پیش فروش خودرو در استان‌های مختلف اموال جمع زیادی از مردم را گرفته بودند و مردم شاکی بودند.

اسماعیلی گفت: در این پرونده سید احمد میر محمدی فرزند حسن به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده است.

وی ادامه داد: همچنین مهدی قوانلو به عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی و ضبط اموال محکوم شده است.

به گفته اسماعیلی نادر قوانلو علاوه بر رد مال به ۱۰ سال حبس و ۱۰ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است و این پرونده ۲ هزار و ۹۱۸ شاکی و مالباخته داشته است.

موضوع ارتباط داوری و آمدنیوز در دست بررسی است

سخنگوی قوه قضائیه همچنین درخصوص گمانه‌زنی‌ها درخصوص عبدالرضا داوری و بازداشت و اتهامات وی گفت: اصل موضوع بازداشت را تأیید می‌کنیم، اما ایشان اتهامات متعدد دارد؛ البته موضوع ارتباط با شبکه آمدنیوز مطرح است و پرونده در حال انجام تحقیقات است.

انهدام باند بزرگ پولشویی با ۳۰۰ عضو

وی همچنین درخصوص دستگیری اعضای بک باند پولشویی در گلستان و رسیدگی به این پرونده گفت: پرونده در مرحله بازپرسی است و ۹ نفر در بازداشت هستند.

اسماعیلی گفت: ۳۰۰ نفر اعضای این باند هستند و مبلغ پولشویی بیش از پنج هزار میلیارد تومان است و با تدبیر انجام شده، سعی کردیم که اموال متعلق به متهمان را توقیف کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در مجموعه تا امروز ۷۸ نفر را ممنوع المعامله و ۱۵۳ نفر از متهمان را ممنوع الخروج کرده‌ایم.

وی گفت: البته ۱۸۰ حساب بانکی توقیف شده و از متهمان تا این لحظه ۳۰ کیلو شمش طلا، ۴ خودرو به ارزش ۵۰۰ میلیارد به دست آمده و ۱۰ ملک در گرگان توقیف شده است.

اسماعیلی ادامه داد: یک قطعه زمین ۲۰۰ هکتاری و املاکی در قبرس و افغانستان و ۱۰۰ دستگاه خودروی سنگین و ۳۰۰ سند رسمی ملکی نیز از متهمان کشف شده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بازداشت ابربدهکار جدید بانکی و نحوه رسیدگی به پرونده وی گفت: یکی از اقدامات ما این است به سراغ بدهکاران بزرگ بانکی رفتیم.

اسماعیلی گفت: این متهم از مشتریان بانک اقتصاد نوین است که اکنون بازداشت است.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: این فرد سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بدهکار بوده که البته تا امروز دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را تسویه کرده و مقدماتی فراهم شده که تسویه کامل صورت بگیرد.

تشکیل کارگروهی برای راستی‌آزمایی وعده‌های دولت

وی همچنین درخصوص وظایف دستگاه قضایی و سازمان بازرسی در نظارت بر موضوعات وعده داده شده از سوی دولت به خصوص درباره ارائه سبد معیشتی نیز گفت: تکلیف به سازمان بازرسی کل کشور این بود که نظارت کند که آیا دولت به وعده‌ای که داده است، عمل می‌کند یا خیر.

اسماعیلی ادامه داد: کارگروهی در سازمان بازرسی تشکیل شده و روزانه محاسبه ارزش سوخت انجام و از دولت گزارش گرفته می‌شود و در مورد پرداخت سبد حمایتی راستی‌آزمایی صورت می‌گیرد. وظیفه ما نظارت بر میزان درآمد و نحوه هزینه کرد این میزان درآمد است.

اطلاعات سپاه مشغول بررسی اطلاعات پرونده آمدنیوز است

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص نتیجه رسیدگی به پرونده مشهور به پرونده آمدنیوز گفت: این پرونده گستردگی زیادی دارد؛ البته اطلاعات خوبی به دست آمده است.

وی ادامه داد: در دسترسی به این شخص (زم) اقدام بی‌نظیری رخ داد و در جمع‌آوری اطلاعات هم کار بزرگی در حال انجام است. انبوهی از اطلاعات در اختیارمان است و اطلاعات سپاه که کاشف پرونده است، مشغول بررسی آن‌هاست.

بسیاری از کشته‌شدگان در اغتشاشات اخیر با تیر اغتشاشگران جان باختند

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص جبران خسارات جانی و مالی اغتشاشات اخیر و رقم کشته‌ها نیز گفت: اعداد و ارقامی که توسط گروه‌های معاند اعلام می‌شود، کذب محض است و آمار کمتر از ارقام ادعایی آن‌هاست.

وی افزود: بین رقم ادعایی از تعداد کشته‌ها و اسامی اعلام شده تفاوت وجود دارد. کشته‌های بی ربط و عادی را در این زمینه هم آوردند و تلاش داشتند به کشته‌های اغتشاشات اخیر ربط بدهند و این در حالی است که بسیاری از افرادی که به عنوان کشته‌شده معرفی کرده‌اند، زنده هستند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این‌ها در فتنه ۸۸ هم گفتند خانمی فوت کرده و مراسم ترحیمی هم به اسم سعیده پورآقایی گرفتند که درست نبود و این شگرد‌ها کهنه است.

اسماعیلی گفت: این در حالی است که در این بین بخش قابل توجهی از افراد توسط اشرار کشته شدند و بسیاری از مأموران برقراری نظم هم با اسلحه‌های این اشرار زخمی شدند که این موضوع را تأیید می‌کند.

ما مدعی اراذل و اوباش هستیم

وی افزود: ما مدعی همین اراذل و اوباش هستیم و حالا همین بیگانگان آن را پای نظام می‌گذارند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که هم‌اکنون در شهر‌ها اغتشاشاتی گزارش شده یا نه گفت: نه؛ اغتشاشی نداریم و بعد از رهنمود‌های رهبری و راهپیمایی مردم، اکنون وضعیت شهر‌ها آرام است.

اسماعیلی گفت: در آن روز‌ها در بسیاری از شهر‌ها خبری نبود و در برخی هم اتفاقاتی بود و حجم خسارت متفاوت بود و به لحاظ بُعد امنیتی، جمع‌بندی لازم خواهد شد.

وی در مورد خسارات وارده به شهروندان و اماکن گفت: در وهله اول ما در قوه قضائیه مدعی خرابکاران هستیم و این افراد باید پاسخگو باشند و چون ممکن است این افراد به راحتی شناسایی نشوند، تاکید کردیم که بخش‌های مختلف به‌ویژه دولت مساعدت‌های لازم را انجام دهند.

واردات ۵۴ هزار خودروی لوکس بدون پرداخت حقوق دولتی

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص پرونده لوکس خودرو‌های شاسی بلند و خارجی گفت: این پرونده با واردات ۴۱۴ فقره خودرو مطرح شد.

اسماعیلی افزود: در این پرونده کار کارشناسی انجام شد و مشخص شد ۵۴ هزار خودرو وارد کشور شده است و حقوق دولتی پرداخت نشده است و ما به دنبال کشف واقعیات هستیم و کار کارشناسی در حال انجام است.

وی در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود در مورد رسیدگی به پرونده برخی از افراد و مسؤولان دولت سابق که اکنون نیز سمت‌هایی دارند، گفت: تحقیق از برخی وزرا و مسؤولان انجام شده است و اصل آن هم به موضوع نفت و بحث دور زدن تحریم‌ها در دولت سابق برمی‌گشت.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: برای وزرا کیفرخواست صادر نشده است. این موضوع به پرونده بابک زنجانی ارتباط داشت. بخشی از پرونده هم مربوط به فردی است که مشهور شده است به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی.

اسماعیلی گفت: بنا بر این پرونده بسیار وسیع است که بخشی از آن رسیدگی شده و بخشی از آن هم در حال رسیدگی است.

ارجاع پرونده نمایندگان زنجان به کارشناس

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت پرونده دو نماینده زنجان به کجا رسیده است، گفت: جلساتی برای رسیدگی به این پرونده برگزار شد، اما تشخیص دادگاه این بود در بخش‌هایی از این پرونده نیاز به تحقیقات تکمیلی و کارشناسی وجود دارد؛ چرا که پرونده فقط ناظر به این دو فرد نبود.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: از این رو و با نظر قاضی دادگاه پرونده به کارشناس ارجاع شد و طبیعی است در این قبیل پرونده‌ها کارشناسی‌ها زمانبر خواهد بود.

رسیدگی به پرونده «دیوار» در صلاحیت شورای حل اختلاف نیست

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص تخلفات سایت دیوار و ارسال پرونده به شورای حل اختلاف گفت: تبلیغ اموال مجرمانه مانند مشروبات الکلی، مواد مخدر و اسلحه ممنوع است.

وی ادامه داد: این موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف نیست و اصالت آن کیفری است؛ البته یا اصل خبر صحت ندارد و یا مشکل مصداقی است که اگر به شورا برود، برمی‌گردد و به دادسرا می‌رود. این خبر جای بررسی دارد، اما جای نگرانی نیست.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در خصوص اظهارات علی دیواندری یکی از متهمان پرونده اقتصادی که اخیرا در جلسه دادگاه مدعی شده است که داماد وزیر اطلاعات در وقوع برخی جرائم نقش داشته است، گفت: ما در حال بررسی این پرونده هستیم و قضاوت ما در پایان مشخص می‌شود؛ البته فعلا برای این فرد کیفرخواستی صادر نشده است.

بازداشت پسر آخوندی صحت دارد

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص بازداشت پسر آخوندی وزیر سابق راه نیز گفت: اصل این خبر را تأیید می‌کنیم.

وی افزود: این فرد بازداشت شده است و چهار نفر دیگر مرتبط با پرونده هم در بازداشت هستند؛ البته پرونده در مرحله دادسراست.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص محیط‌بان کرمانی که حکم قصاصش اخیراً اجرا شده است، نیز گفت: بازداشت این فرد ارتباطی با حوزه مستقیم فعالیت وی نداشته است.

وی ادامه داد: محیط‌بانان مورد حمایت دستگاه قضا هستند، اما این فرد محیط‌بان بود و مشکوک شده بود به کسی که در محیط زیست اقدامات مجرمانه کرده است.

اسماعیلی گفت: این فرد سپس با آن فردی که به او مشکوک شده بود، مشاجره کرده و اسلحه سازمانی خود را استفاده و با اصابت یک تیر باعث کشته شدن فرد شده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از تشکیل پرونده قتل عمد محرز شد و محیط بان محکوم به قصاص شد و چاره‌ای جز اجرای قانون نداشتیم و حکم صادر شده نداشتیم.

بررسی صحت ادعای مسؤولان بانک کشاورزی

سخنگوی قوه قضائیه همچنین درباره رسیدگی به موضوع پاداش هنگفت پرداخت شده به هیات مدیره بانک کشاورزی گفت: در حال بررسی این موضوع هستیم تا ببینیم آنطور که می‌گویند، پرداخت این پاداش به واسطه اشتباه تایپی بوده است یا خیر.

اسماعیلی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در ارتباط با بازداشت شدگان اخیر، عنوان «محاربه» و «مفسد فی‌الارض» می‌تواند صادق باشد؟ گفت: ما به عنوان دستگاه قضا پیش‌داوری نمی‌کنیم.

وی افزود: اعمال منتسب به هر فرد را در پرونده‌اش بررسی می‌کنیم؛ اگر انتسابی که شما گفتید را داشت، ابتدا رکن معنوی و بعد رکن قانونی را بررسی می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در پرونده‌ها قاضی است که به اتهامات افراد رسیدگی می‌کند و انطباق با عمل مجرمانه، توسط قاضی بررسی می‌شود.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار