به روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
ترور برخی از سران جبهه‌النصره و پناه آوردن عناصر خارجی این گروهک به کشور‌های اطراف، به ویژه ترکیه، حکایت از آن دارد که عمر این گروه تروریستی در سوریه به سر آمده است.
کد خبر: ۳۷۲۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴ - 03December 2019

آِیا عمر «جبهه النصره» در سوریه به سر آمده است؟به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، ترور برخی از سران جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) و پناه آوردن عناصر خارجی این گروهک به کشور‌های اطراف، به ویژه ترکیه، نشانه‌هایی است از پایان عمر جبهه النصره در سوریه.

در گزارشی که وبگاه خبری «دنیا الوطن» بتازگی منتشر کرده، با اشاره به پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه آمده است: «به نظر می‌رسد سرنوشت گروه‌های تروریستی سوریه به پایان خود نزدیک شده است، بویژه آنکه ارتش سوریه هر روز با تار و مار کردن عناصر این گروه‌ها در جای جای خاک سوریه با آن‌ها مقابله می‌کند».

ارتش سوریه، در روز‌های گذشته، اعلام کرد که چند تن از رهبران گروهک‌های تروریستی را از میان برداشته است و کنترل دو روستای «ام الخلاخیل» و «الزرزور» در معرة النعمان در شمال غرب سوریه را به دست گرفته است، افزون بر روستای «المشیرفه» که پس از درگیری با شبه‌نظامیان مسلح جنوب ادلب در ضربه‌ای پیشگیرانه به کنترل ارتش سوریه درآمد.

از طرفی دیگر، قتل مرموز فرماندهان جبهه النصره در ادلب در میان حامیان این گروه، جنجال و موجی از بی‌اطلاعی به پا کرده است. همزمان، نظرات تحلیلگران نیز در این ارتباط، یکدیگر را نقض می‌کند. آخرین حادثه قتل سران جبهه النصره مربوط می‌شود به «ابوالولید الموحد» یکی از سران این گروه در شمال ادلب؛ اما باید توجه داشت که موضوع قتل سران این سازمان تنها به اینجا ختم نمی‌شود.

بر اساس گزارش‌های غرب، شکست پی‌درپی گرو‌های مسلح در سوریه باعث شده است تعدادی از عناصر مسلح این گروه‌ها پا به فرار بگذارند و به سمت مرز‌های ترکیه بازگردند؛ که این خود نشان از ریزش عناصر آن‌ها دارد. در همین ارتباط، روزنامه گاردین نوشته است، «تعداد زیادی از نیرو‌های مسلح خارجی، از مبارزه برای قدرت‌های تندرو دست برداشته‌اند. آن‌ها در تلاش بودند که خود را به خاک ترکیه برسانند».

در گزارش دنیا الوطن آمده است: دنبال‌کنندگان مسائل سیاسی سوریه برای اشراف پیداکردن بر منافع آمریکا و غرب در منطقه و به ویژه در سوریه، نیازی به توانایی‌هایی خارق‌القاده ندارند. در این ارتباط، بی‌راه نگفته‌ایم اگر ادعا کنیم که واشنگتن به این یقین رسیده که ناتوان‌تر و سست‌تر از آن است که اهداف خود را در سوریه محقق کند و آن را به کیان‌هایی دوگانه و نژادی تقیسم کند. درست همین جا بود که واشنگتن سقف بهره‌گیری از سازمان‌های مسلح و برادران آن را کاهش داد؛ گروه‌هایی که وسیله‌ی برای تحقق اهداف آمریکا در منطقه بودند.

تمام نشانه‌ها حاکی از آن است که قدرت سازمان‌های تندرو در ادلب رو به ضعف نهاده است و این یعنی پیروزی ارتش سوریه و هم‌پیمانان آن؛ از این رو به نظر می‌رسد که حضور «جبهه النصره» در ادلب نیز زیاد طول نخواهد کشید، زیرا ارتش سوریه از هر جهت دایره را بر این گروه تنگ و تنگ‌تر می‌کند به طوریکه چشم انتظار پایان توان جنگی این گروه و وارد کردن ضربه نهایی به آن است.

در همین ارتباط، برخی منابع در سوریه نیز گزارش کردند که این سازمان از چند بحران رنج می‌برد؛ بحران‌هایی که قدرتش را به شدت تضعیف کرده است. این موضوع احتمال خروج این سازمان از ادلب و مناطق اطرف آن را بیشتر و بیشتر می‌کند به ویژه آنکه نظام سوریه و هم‌پیمانان آن هواپیما‌های جنگی در اختیار دارند و این یعنی دمشق توان یک سره کردن کار این سازمان‌های تروریستی را دارد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار