به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۷
دادگاه بین المللی رسیدگی به اتهام نسل کشی میانمار هفته آینده در شهر لاهه هلند برگزار می‌شود.
کد خبر: ۳۷۳۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵ - 06December 2019

میانمار به اتهامِ نسل کشی مسلمانان روهینگیا محاکمه می‌شودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، کشور آفریقایی گامبیا نوامبر گذشته دادخواستی علیه میانمار به دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند تسلیم و در آن کشور آسیایی میانمار را به نسل کشی اقلیت مسلمان روهینگیایی متهم کرد.

در همین راستا، هفته آینده دادگاهی برای رسیدگی به این اتهام ها در لاهه برگزار می شود و وکلای این پرونده از قضات دادگاه درخواست می کنند که برای حراست از مسلمانان روهینگیایی در برابر خشونت بیشتر، دستور اقدام فوری را صادر کنند.

ظرف سه روز جلسه دادرسی این پرونده که از روز دهم دسامبر آغاز می شود، از هیأت ۱۶ نفری قضات سازمان ملل در دیوان بین المللی دادگستری درخواست می شود تا برای حراست از مسلمانان روهینگیا پیش از رسیدگی کامل به پرونده، «تدابیر موقتی» اتخاذ شود.

از آغاز سرکوب نظامی در میانمار در سال 2017 بیش از 730 هزار تن از مسلمانان روهینگیا از میانمار به کشور همسایه، بنگلادش گریخته اند و بازرسان سازمان ملل در ماه آگوست دریافتند که این سرکوب نظامی با «قصد و نیت نسل کشی» انجام شده است. این در حالی است که میانمار به شدت این اتهام نسل کشی را رد می کند.

دفتر «آنگ سان سو چی» برنده جایزه صلح نوبل و رهبر مدنی میانمار اعلام کرد که وی شخصاً مسئولیت دفاع از کشور را در این دادگاه برعهده می گیرد.

پیش بینی می شود که تیم حقوقی میانمار با بحث در مورد عدم وقوع نسل کشی در این کشور، به فقدان صلاحیت قضایی دیوان بین المللی دادگستری در این خصوص و مناقشه میان میانمار و گامبیا به عنوان دلیلی برای رد این پرونده در دیوان بین المللی دادگستری استناد کند.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار