به روز شده در: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۹
یونسکو مهمان‌داری و ارائه خدمات در خلال زیارت اربعین امام حسین (ع) را به‌عنوان میراث معنوی بشری ثبت کرد.
کد خبر: ۳۷۴۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱ - 13December 2019

«موکب‌های پیاده‌روی اربعین» به عنوان میراث معنوی ثبت جهانی شدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، شب گذشته در چهاردهمین نشست کمیته بین‌المللی برای حفظ میراث معنوی بشری در کشور کلمبیا، مهمان‌داری و ارائه خدمات در خلال زیارت اربعین امام حسین (ع) را به‌عنوان یک میراث معنوی ثبت جهانی کرد.

صفحه رسمی یونسکو در توئیتر این رخداد فرهنگی را به مردم عراق تبریک گفت.

هزاران موکب در طول بیش از ۲۰ روز هر ساله در ایام پیاده روی اربعین امام حسین (علیه‌السلام) در مسیر نجف به کربلا، از میلیون‌ها زائر پذیرایی می‌کنند. خدماتی از قبیل تهیه غذا و جای خواب تا ده‌ها خدمات مختلف دیگر و منحصربه‌فرد، نمونه بی‌نظیر جهانی را خلق می‌کند.

پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین مراسم اطعام جهان است. حدود ۷۰۰ میلیون وعده غذا شامل صبحانه و ناهار و شام و همچنین میان‌وعده بین زائران اربعین توزیع می‌شود که بخش عمده آن با هزینه‌های شخصی مردم عراق و روستاییان و کشاورزان مناطق اطراف کربلا و البته داوطلبانی در کشور‌های همسایه طبخ می‌شود و به کمک‌های دولتی و بین‌المللی نیازمند نیست.

بحث ثبت جهانی پیاده‌روی اربعین نیز از سال‌ها پیش مطرح است و سازمان گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مرداد سال ۹۵ از توافق با کشور عراق برای تشکیل پرونده مشترک «اربعین» برای ثبت در یونسکو خبر داد.

مراسم پیاده‌روی اربعین هر سال با جمعیتی بیش از ۲۰ میلیون نفر برگزار می‌شود. تنها مراسم قابل مقایسه با اربعین از نظر جمعیت، مراسم «کوم میلا»‌ی هندی‌هاست که البته هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود. پیاده‌روی اربعین زائرانی از بیش از ۷۰ کشور جهان دارد که این هم خودش رکوردی است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار