به روز شده در: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
روسیه:
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیان دلیل مخالفت کشورش با بیانیه یک‌ جانبه آمریکا در شورای امنیت درباره محکومیت حمله به سفارت آمریکا در بغداد گفت: مسکو نمی‌تواند به استفاده غیرقانونی آمریکا از خشونت و نقض تمامیت ارضی کشور‌ها در جریان ترور سردار سلیمانی بی اعتنا باشد.
کد خبر: ۳۷۸۸۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱ - 10January 2020

ترور سلیمانی توسط آمریکا استفاده غیرقانونی از زور بودبه گزارش گروه بین الملل دفاع‌پرس، «ماریا زاخاروا» سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه بیانیه‌ای برای تشریح دلیل مخالفت مسکو با پیش‌نویس بیانیه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت در محکومیت تجمع شهروندان معترض عراقی در اطراف سفارت این کشور در بغداد صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: روسیه به طور مداوم و منظم خواستار حمایت از اصل حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک است و این بار نیز ما آماده بودیم تا روی پیش نویس آمریکایی کار کنیم. «وی افزود: «اما آمریکا چند ساعتی پس از توزیع پیش نویس بیانیه مذکور در شورای امنیت اقدام به حمله به فرودگاه غیرنظامی بغداد کرد که با کشته شدن چند نفر از جمله سلیمانی همراه شد.

به گفته زاخاروا، به دنبال آن واشنگتن به دلیل رویکرد ضد ایرانی خود تهران را (در خصوص حمله به سفارت آمریکا در بغداد) متهم کرد، بدون اینکه مدارکی در این باره ارائه دهد و سپس یک فرمانده ایرانی را در عملیاتی غیرقانونی ترور کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: طی روز‌های بعد از این حمله، تلاش آمریکایی‌ها برای تصویب پیش نویس بیانیه خود در شورای امنیت به جستجوی توجیهی برای استفاده غیرقانونی آن‌ها از خشونت مبدل شد.

زاخاروا ادامه داد: پذیرش بیانیه ارائه شده در شورای امنیت در این مورد مظهر بی اعتنایی به استفاده از زور و نقض منشور سازمان ملل و این اصل است که همه کشور‌ها به حاکمیت و تمامیت ارضی سایر کشور‌ها احترام گذارند.

وی تاکید کرد: اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نمایانگر استفاده غیرقانونی از زور است و طرف آمریکایی به دنبال توجیه اقداماتش است.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه بیانیه‌ای برای تشریح دلیل مخالفت مسکو با پیش‌نویس بیانیه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت در محکومیت تجمع شهروندان معترض عراقی در اطراف سفارت این کشور در بغداد صادر کرد.

دراین بیانیه آمده است: روسیه به طور مداوم و منظم خواستار حمایت از اصل حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک است و این بار نیز ما آماده بودیم تا روی پیش نویس آمریکایی کار کنیم.

وی افزود: آمریکا چند ساعتی پس از توزیع پیش نویس بیانیه مذکور در شورای امنیت اقدام به حمله به فرودگاه غیرنظامی بغداد کرد که با کشته شدن چند نفر از جمله سلیمانی همراه شد. به دنبال آن واشنگتن به دلیل رویکرد ضد ایرانی خود، تهران را (در خصوص حمله به سفارت آمریکا در بغداد) متهم کرد بدون اینکه مدارکی در این باره ارائه دهد و متعاقب آن یک فرمانده ایرانی را در عملیاتی غیرقانونی ترور کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: طی روز‌های بعد از این حمله، تلاش‌های آمریکا برای تصویب پیش نویس بیانیه خود در شورای امنیت به جستجوی توجیهی برای استفاده غیرقانونی آن‌ها از خشونت مبدل شد.

زاخاروا گفت: پذیرش بیانیه ارائه شده در شورای امنیت در این مورد مظهر بی اعتنایی به استفاده از زور و نقض منشور سازمان ملل و این اصل است که همه کشور‌ها به حاکمیت و تمامیت ارضی سایر کشور‌ها احترام گذارند.

آمریکا روز دوشنبه روسیه و چین را به بلوکه کردن یک بیانیه شورای امنیت که بر مصونیت محوطه‌های دیپلماتیک و کنسولی تاکید داشت، متهم کرد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها