به روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که دوشنبه منتشر شده احتمال اینکه از طرح موسوم به «معامله قرن» قبل از برگزاری انتخابات در فلسطین اشغالی رونمایی شود را رد نکرد.
کد خبر: ۳۷۹۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸ - 13January 2020

آمریکا احتمال رونمایی از «معامله قرن» قبل از انتخابات فلسطین اشغالی را رد نکردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، مشاور امنیت ملی آمریکا احتمال رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» قبل از برگزاری انتخابات در فلسطین اشغالی را رد نکرده است.

پایگاه «آکسیوس» در گزارشی نوشته مقام‌های اسرائیلی معتقدند دولت آمریکا ممکن است قبل از برگزاری انتخابات اسرائیل در ماه مارس از این طرح رونمایی کنند.

«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‎وگو با آکسیوس گفته که رونمایی آمریکا از این طرح ارتباطی با حل و فصل بحران سیاسی اسرائیل نخواهد داشت.

وی گفت: «فکر نمی‌کنم [رونمایی از معامله قرن]لزوماً وابسته به انتخابات باشد. آن‌ها تا آن موقع سه انتخابات پشت سر هم برگزار کرده‌اند.»

اوبراین اضافه کرد: «رئیس‌جمهور به دنبال راهی برای حل بحران اسرائیل - فلسطین است که با دوام و ماندگار باشد و ما زمان‌بندی هیچ‌کدام از کار‌هایی که انجام می‌دهیم را بر اساس مسائل داخلی-چه اسرائیل و چه فلسطین- قرار نمی‌دهیم.»

فلسطینی‌ها به شدت با طرح معامله قرن مخالفت کرده‌اند. ترامپ کمک‌های دولت آمریکا به فلسطینی‌ها را قطع کرده و در اقدامی غیرقانونی، سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کرده است. گفت‌وگو‌های میان آمریکا و طرف‌های فلسطینی بیش از ۲ سال است که قطع شده است.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

اوبراین در بخش دیگری از این مصاحبه گفته که ترامپ هیچ‌گاه قبل از آغاز مذاکره با ایران، کاری که تهران خواستار انجام آن است یعنی رفع تحریم‌ها را انجام نخواهد داد.

وی گفت: «دولت ترامپ به روشنی گفته که این اتفاق هرگز نخواهد داد.»

مشاور امنیت ملی آمریکا ضمن تکرار ادعا‌های اثبات‌نشده علیه ایران گفت: «آن‌ها فقط برای برخوردار شدن از امتیاز مذاکره با ما باید ابتدا امتیاز بدهند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه ادعا‌های خود گفت: «ما نیازی به گفتگو نداریم. عملکرد اقتصادی‌مان هالی است. ایرانی‌ها طرفی هستند که به گفت‌وگو با ما نیاز دارند. چرا ما باید اول امتیاز بدهیم؟»

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها