به روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
با اطلاع قبلی؛
سفیر انگلیس در تهران طبق ضوابط و با اطلاع قبلی از ایران خارج شده است.
کد خبر: ۳۷۹۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱ - 15January 2020
سفیر انگلیس تهران را ترک کردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌مقدس، «راب مک‌ایر» سفیر انگلیس در تهران با اطلاع قبلی و طبق ضوابط از ایران خارج شده است.
 
سفیر انگلیس در تهران روز شنبه (21 دی) در جمع آشوب‌گران مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور یافته بود که توسط مأموران امنیتی دستگیر و طبق آنچه که وزارت خارجه اعلام کرده، بعد از حدود 15 دقیقه، آزاد می‌شود.
 
مک‌ایر به‌همراه فرد دیگری با حضور میان تجمع‌کنندگان مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران از تجمع‌کنندگانی که در حال سردادن شعارهای ساختارشکنانه بودند، فیلمبرداری می‌کرد.
 
مأموران پلیس، سفیر انگلیس را پس از شناسایی، به‌صورت نامحسوس تحت‌نظر قرار دادند و در نهایت وی در ساعت 19:10 دستگیر و پس از اقدامات اولیه قانونی به نماینده وزارت امور خارجه تحویل داده شد.
 
22 دی 1398 نیز سفیر انگلیس در تهران به‌دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به ایشان و دولت انگلیس ابلاغ شد.
 
کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی تصریح کرده است: تمامی اشخاصی که از مزایا و مصونیت‌‌ها بهره‌مندند،  بدون آنکه به مزایا و مصونیت‌‌های آنان لطمه‌ای وارد آید مکلفند قوانین و مقررات دولت‌پذیرنده را محترم شمرده و از مداخله در امور داخلی آن دولت خودداری کنند.
 
انتهای پیام/ 421
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها