به روز شده در: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
درپی تقاضای سفیر سابق آمریکا در کی‌یف، وزارت کشور اورکراین اعلام کرد درباره گزارش‌های منتشرشده مبنی بر جاسوسی کاخ سفید از این دیپلمات، تحقیق می‌کند.
کد خبر: ۳۷۹۸۵۶
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴ - 16January 2020

اوکراین درباره جاسوسی کاخ سفید از سفیر سابق آمریکا در کی‌یف تحقیق می‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، اوکراین پرونده‌ای قضایی را با موضوع جاسوسی از «ماری یووانوویچ» سفیر سابق آمریکا در «کی‌یف» به جریان انداخت.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، «دنیس دلنتس» سخنگوی وزارت کشور اوکراین روز پنجشنبه در این خصوص گفت: «کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا اطلاعاتی را در خصوص تحت‌نظر قرار داشتن ماری یووانوویچ سفیر آمریکا به صورت غیرقانونی در زمان خدمتش [در اوکراین] منتشر کرده است و احتمالاً به وسایل الکترونیکی شخصی او نیز توسط افرادی حقیقی که برای شهروندانی آمریکایی کار می‌کردند، نفوذ شده بود».

دلنتس افزود کی‌یف به هیچ وجه قصد مداخله در امور داخلی آمریکا را ندارد، اما اگر جرمی در داخل خاک اوکراین رخ دهد آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

امروز (پنجشنبه) یووانوویچ که در تحقیقات استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه او شهادت داده بود، پس از انتشار سخنان «لو پارناس» یکی از نزدیکان وکیل شخصب ترامپ، خواستار انجام این تحقیقات شد.

کنگره آمریکا روز سه‌شنبه اسنادی را منتشر کرد که بر اساس آن جاسوسی از یووانوویچ به دستور «رابرت هاید» یکی از حامیان ترامپ، انجام شده است. با این حال پارناس در مصاحبه‌ای جنجالی با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی»، اسناد کنگره را رد کرده و گفت هاید فردی «دائم‌الخمر» بود.

پارناس و «ایگور فرومن» از دستیاران «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ که به او در پیدا کردن شواهد علیه فرزند «جو بایدن» رقیب انتخاباتی ترامپ کمک می‌کردند، چندی پیش به اتهام دسیسه‌چینی و جمع‌آوری کمک‌های خارجی برای کمپین انتخاباتی ترامپ بازداشت شدند.

در میان این اسناد خلاصه‌ای از گفت‌وگوی «یوری یوشنکو» دادستان کل پیشین اوکراین در حضور جولیانی، پارناس و فرومان به چشم می‌خورد. لوشنکو در این گفتگو به افزایش سوالات درباره پاداشی که پسر بایدن از شرکت گاز اوکراینی «بوریسما» دریافت کرده است، اشاره کرده است.

ترامپ قصد داشت دولت اوکراین را با قطع کمک‌های مالی نظامی مجاب کند تحقیقات درباره پسر بایدن را پیش ببرند.

یووانوویچ که سال گذشته به‌طور ناگهانی توسط ترامپ برکنار شده بود، در جلسه آبان ماه تحقیقات استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «زمانی که تلاش ما علیه فساد تبدیل به مانعی بر سر راه منافع و قدرت‌طلبی شد، اوکراینی‌هایی که بازی با قواعد فاسد قدیمی را ترجیح می‌دادند، به‌دنبال برکناری من افتادند. آن‌چه مرا متعجب می‌کند این است که دریافتند آمریکایی‌ها نیز مایل به همکاری با آن‌ها هستند و همان‌طور که می‌بینید در برکنار کردن یک سفیر آمریکا موفق شدند». یووانوویچ گفت از شنیدن خبر برکناری‌اش «کاملا‌ً شوکه و درمانده» شده بود.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد ۲۸ آذرماه با اکثریت آرا هر دو بند قطعنامه استیضاح «دونالد ترامپ» را به تصویب رساند تا او سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا لقب بگیرد که استیضاح می‌شود.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این باره گفت، ترامپ را در دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «ممانعت در تحقیقات کنگره»، در ارتباط با پرونده موسوم به «اوکراین‌کیت» متهم شناخته و استیضاح کرده است.

پلوسی بامداد امروز (پنجشنبه) قطعنامه حاوی بند‌های استیضاح ترامپ را امضا و آن را به مجلس سنا تحویل داد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها