به روز شده در: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
سردار تنگسیری خبر داد؛
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه موضوع بسیج دریایی را برای ارتقای امنیت دریا با همکاری مردم مطرح کردیم، گفت: در این طرح ۱۷ هزار شناور و قایق نام‌نویسی کردند.
کد خبر: ۳۸۴۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲ - 17February 2020

طراحی و ساخت ناو‌شکن در ندسا/ نام‌نویسی ۱۳ هزار شناور و قایق در طرح بسیج دریاییبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیست و هفتمین همایش ارگان‌های دریایی، با اشاره به این که ایران با استفاده از حوزه دریا می‌تواند به پیشرفت بزرگی دست یابد، اظهار داشت: دریا علاوه بر حفظ منافع ملی می‌تواند نقش بسیار مهمی در جغرافیایی زندگی مردم ایفا کند.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در جنوب و شمال به دریا و از طریق اقیانوس هند به آب‌های آزاد دسترسی دارد، افزود: بیش از ۹۰ درصد تجارت کشور از طریق دریا انجام می‌شود، با توجه به این مسئله بایستی برنامه‌ریزی جامعی برای توسعه دریایی و توسعه ناوگان داشته باشیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به این که تحریم‌های ظالمانه بعد از دفاع مقدس پررنگ‌تر شده است، تاکید کرد: متاسفانه با وجود اهمیت دریا و تجارت دریایی، بخش دریایی در برنامه‌های دولت در حد متوسط و رو به پایین، بوده است و تصمیم‌گیران کلان تصمیمات خشکی را محور خود قرار داده‌اند.

سردار تنگسیری با بیان این که هم اکنون مدیریت سواحل امر مهمی برای کشور است، خاطرنشان کرد: متاسفانه هم اکنون قوانین قدیمی و به روز نشده باعث ایجاد محدودیت برای حوزه دریایی کشور شده است. یکی از این قوانین محدود کننده مربوط به قدرت موتور‌های دریایی است. در کشور به بهانه جلوگیری از قاچاق اجازه ساخت قایق‌ها با موتور بالاتر از ۹۵ اسب بخار را نمی‌دهند.

وی با طرح این سوال که مگر چند درصد از قاچاق خلیج فارس توسط قایق‌ها انجام می‌شود، گفت: عمده قاچاقی که در خلیج فارس انجام می‌شود مربوط به لنج‌ها و شناور‌های بزرگ است، در حوزه قایق دو مشکل مهم داریم که یکی با جان انسان‌ها و دیگری با حیثیت کشور در ارتباط است. این در حالی است که در کشور‌های عربی شناور‌های دو موتوره با قدرت ۳۵۰ اسب بخار و ایمنی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با تاکید بر این که قایق‌هایی با قدرت اسب بالاتر از ۹۵ هیچ مشکلی در خصوص امنیت کشور ایجاد نخواهد کرد، افزود: اگر قرار بر این است که با قاچاق مبارزه کنیم قایق‌های تندرو در نوبت آخر قرار دارند. این محدودیت‌ها باعث شده تا مردم و صیادان نیز با محدودیت بالایی مواجه باشند.

سردار تنگسیری با بیان این که در بحث توسعه دریایی باید به مردم توجه شود، تصریح کرد: نیروی دریایی سپاه قادر به کنترل خلیج فارس و قایق‌هایی با قدرت بالای ۹۵ اسب بخار است، محدودیت استفاده از موتور‌های بالای ۹۵ اسب بخار توهین به مردم ما است. اکثر مردم در جنوب و شمال، شغل طاقت‌فرسای صیادی دارند و فاقد امکانات متعدد از جمله شناور و امکانات کمک ناوبری هستند.

وی با یادآوری این که کشور‌های همسایه قایق‌هایی با قدرت بالا بدنه قوی و سیستم‌های کمک ناوبری بسیار پیشرفته در اختیار دارند اظهار داشت: مگر ما از کشور‌های منطقه کمتر هستیم، باید به حال این نوع مدیریت شناور در کشور فکری اساسی شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: اخیرا با ماهیگیران و صیادان نشستی داشتیم که آن‌ها خواستار آن بودند که به لحاظ موتوری شناور‌های آن‌ها تقویت شود، اما متاسفانه پیگیری‌های ملی تاکنون این مشکل را حل نکرده است.

سردار تنگسیری با یادآوری این که در حوزه طراحی و ساخت شناور‌های تندرو جزو کشور‌های پیشرفته هستیم، بیان کرد: در حال حاضر شناور‌هایی با سرعت ۱۰۰ نات توسط نیروی دریایی سپاه طراحی و ساخته می‌شود. سرعتی که بسیاری از کشور‌های مدعی توان رسیدن به آن را ندارند.

وی با اشاره به این که استعمار ما را از دریا ترسانده است، گفت: با وجود ۲۲۰۰ کیلومتر ساحل در جنوب از یکسو جلوی مردم را به انحاء مختلف برای ورود به حوزه دریا گرفته‌ایم و از سوی دیگر از توسعه دریا محور دم می‌زنیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که در حوزه ناوگان کشتی‌رانی و دریانوردی در غرب آسیا نمونه هستیم، تصریح کرد: در سپاه بر این باوریم که امنیت فقط با حضور مردم به دست می‌آید، در این راستا بوده که بسیج دریایی را طراحی کرده‌ایم که با استقبال خوبی مواجه شده است، به طوری که تاکنون ۱۷ هزار فروند شناور برای حضور در این مجموعه نام نویسی کرده‌اند.

سردار تنگسیری با بیان این که به دلیل ساخت شناور در داخل وضعیت خوبی در حمل و نقل مسافری کوتاه برد داریم، اظهار داشت: نیروی دریایی سپاه ناو‌های بالگردبر به طول ۵۵ متر را طراحی و ساخته است. ضمن این که به زودی ناو‌های ۶۵ متری را نیز به دریا می‌آوریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌دهیم با استفاده از امکانات سپاه و ارتش مردم را با قوانین دریایی آشنا کنیم، ضمن این که قادریم برای اخذ گواهینامه‌های دریایی به سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی کمک کنیم. همچنین در ارگان دریایی نظامی فرماندهی کنترل داریم که اگر بتوانیم کل سواحل و بنادر را به این فرماندهی متصل کنیم این امکان وجود دارد که برای نجات و امنیت دریایی اقدامات بسیار موثری انجام شود.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار