سردار جلالی در گفت‌وگوی ویژه خبری:

ویروس کرونا بخش زیادی از ویژگی‌های یک جنگ بیولوژیک را دارد

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه ویروس کرونا بخش زیادی از ویژگی‌های یک جنگ بیولوژیک را دارد، گفت: ما بعد از گسترش ویروس کرونا در چین جلسه قرارگاه پدافند غیر عامل را تشکیل دادیم و شرایط را برای آن‌ها تشریح کردیم.
کد خبر: ۳۸۷۴۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰ - 11March 2020

بعد از گسترش ویروس کرونا درچین جلسه قرارگاه پدافند را تشکیل دادیم/ ویروس کرونا بخش زیادی از ویژگی‌های یک جنگ بیولوژیک را داردبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‎پرس، سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور شامگاه سه‌شنبه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با تقدیر از زحمات پرستاران و دست‌اندرکاران حوزه بهداشت در مقابله با کرونا اظهار داشت: وضعیت بیماری در کشور‌های مختلف و در شرایط مختلف متفاوت است؛ به‌عنوان مثال وضعیت سفید یعنی که هیچ گزارشی از کرونا در کشور اعلام نشده است. این گزارش‌ها از آزمایشگاه‌های مختلف بر اساس سلسله‌مراتب موجود اعلام می‌شود، اما بر اساس جمع‌بندی و در بیست و چهارم بهمن‌ماه اعلام کردیم که هیچ مورد کرونا در کشور وجود ندارد و این به معنای آن است که هیچ‌گونه مورد کرونایی به صورت رسمی اعلام نشده است؛ البته ممکن است مواردی در جا‌های مختلف وجود داشته باشد، اما به صورت رسمی اعلام نشده است.

وی افزود: ما در همان زمان و بعد از گسترش ویروس کرونا در چین جلسه قرارگاه پدافند غیرعامل را تشکیل و شرایط را برای آن‌ها تشریح کردیم و اقدامات مرحله پیشگیری و مقابله با گسترش ویروس کرونا در کشور را بررسی و دستورالعمل‌های لازم را اعلام کردیم تا هر دستگاه بداند چه اقدامی باید انجام دهد. در آن دستورالعمل‌ها تک تک مسئولیت‌های دستگاه‌های مختلف را اعلام کرده بودیم.

سردار جلالی ادامه داد: در آن زمان ما تیم‌هایی را برای بررسی کنترل ورود و خروج‌های مسافران خارجی در فرودگاه اعزام کردیم تا مشخص شود که کنترل ورود کشور به چه شکلی است که در حوالی پنجم تا دهم بهمن صورت گرفت و ما گزارش‌هایی را تهیه و به وزارت دفاع اعلام کردیم تا دستگاه‌هایی برای تشخیص حرارت بدن مسافرین تولید و در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: ما در سال‌های گذشته سازمان پدافند زیستی را طراحی و برنامه ریزی‌های موجود را انجام و ساختار‌های مختلف را تعیین و ابلاغ کرده و قرارگاه زیستی را فعال کردیم. در ابتدای بهمن تا اواخر بهمن ما در ۱۰ استان سازمان پدافند زیستی را تشکیل و در جلسات مختلف وظایف آن‌ها را به آن‌ها اعلام کردیم که قبل از اعلام رسمی ویروس کرونا انجام شد و به صورت رسمی اعلام شد و ستاد ملی مبارزه با کرونا که تشکیل شد ما دیدیم که اسم سازمان پدافند غیر عامل در این ستاد ملی وجود ندارد و من به عنوان نماینده ستاد کل در این جلسات شرکت می‌کنم.

وی افزود: ما از ابتدای بهمن تا انتهای بهمن ۴ دستورالعمل به تک تک استان‌ها ارسال کردیم تا نسبت به شرایط مختلف اقدامات موجود را انجام دهند و تمام استانداران با حکم رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح به عنوان فرمانده قرارگاه زیستی در استان اعلام شده و فرمانده سپاه استان نیز در جایگاه جانشین آن‌ها قرار گرفتند.

ویروس کرونا بخش زیادی از ویژگی‌های یک جنگ بیولوژیک را دارد

سردار جلالی در مورد بیوتروریسم بودن ویروس کرونا گفت: برای این ویروس گمانی اولیه وجود داشته که یک طغیان طبیعی و بدون دخالت انسان و یا یک نشت آزمایشگاهی از آزمایشگاه یوهان چین بوده است و گمانه‌زنی سوم این است که این ویروس یک مدلی از جنگ بیولوژیک باشد؛ در این خصوص گمانه‌زنی‌های متفاوتی وجود دارد که آیا این جنگ برای کشتن اتخاذ شده، یعنی دستکاری شده و برای کشتن است مانند آنچه در جنگ جهانی دوم بود و مسئله دیگری که این ویروس برای بحث اقتصادی و تأثیر اقتصادی بر کشور هدف طراحی شده است و درصد کشتار آن کم، اما فراگیری فراوان دارد که شاید بخواهند از آن طریق کشور هدف را تحت تأثیر قرار دهند.

وی ادامه داد: در این حوزه حدود ۶۰ درصد از فضای موضوع رسانه‌ای است که با استفاده از رسانه صنایع و مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهند، به‌عنوان مثال شبکه بی‌بی‌سی ۱۲۰ برنامه تولید می‌کند که ۸۰ مورد آن مربوط به ایران است و در داخل یک شرایط منفی هم شکل گرفته است؛ البته برای اینکه مطمئن شویم یک جنگ بیولوژیک است، باید از طریق ویروس‌شناسی و بررسی در آزمایشگاه‌ها این اطمینان را به دست آوریم.

سردار جلالی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده، گفت: ما برای بررسی این موضوع انجمن ویروس‌شناسی کشور را دعوت و در یک جلسه به بررسی موضوع پرداخته‌ایم؛ البته به صورت قاطع نمی‌توان گفت که این ویروس جنگ بیولوژیک هست یا خیر؛ البته بخش زیادی از ویژگی‌های یک جنگ بیولوژیک را دارد.

وی با اشاره به آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در اطراف ایران، چین و روسیه، گفت: این ویروس بخش زیادی از ویژگی‌های جنگ بیولوژیک را دارد؛ اما می‌توان با بررسی بیشتر توسط متخصصین ویروس‌شناسی مشخص شود که آیا این یک جنگ بیولوژیک است یا خیر.

ستاد ملی مقابله با کرونا باید به ریاست رئیس‌جمهور یا معاون اول شکل بگیرد

سردار جلالی با بیان اینکه پدافند زیستی تنها مسئله پزشکی نیست و بخش‌های مختلفی دارد، گفت: پدافند زیستی ابعاد مختلفی از جمله بهداشت، امکانات و تجهیزات را در بر می‌گیرد اما وقتی این کار به وزارت بهداشت سپرده می‌شود، کارهایی به او داده شده که در اختیار او نیست و توان انجام آن را ندارد و ما می‌بینیم که مواجه می‌شویم با احتکار ماسک.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: سازمان پدافند غیر عامل کشور تمامی برنامه‌ها، آموزش‌ها و ساختارسازی و رزمایش‌های مختلف را انجام داده و آمادگی‌های لازم را داریم و در سال گذشته سناریو مشابه کرونا که امروز وجود دارد را تمرین کردیم؛ اما وقتی در شب عملیات و آغاز موضوع شما ساختار را به هم می‌زنید، آن آمادگی‌ها را از بین می‌برد؛ زیرا کسی یاد نگرفته است که از پزشک دستور بگیرد، در دستگاه مانند دستگاه اجرایی، پلیس و بخش صنعتی از یک پزشک دستور نمی‌گیرند و این وظیفه باید به عهده یک استاندار بر اساس ساختار قرار می‌گرفت. ستاد ملی مقابله با کرونا نیز باید به ریاست رئیس‌جمهور یا معاون اول شکل بگیرد و این مهم یک ضرورت بسیار جدی است که می‌تواند به رفع بحران موجود کمک بسیاری کند.

وی افزود: وقتی که وزارت بهداشت تصمیم می‌گیرد که گردشگری و مسافرت تعطیل شود، بخشی از آن اقتصاد است بخش‌هایی مانند گردشگری، هتلداری و مسائلی جانبی تعطیل می‌شود و به شدت اقتصاد را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ پس باید تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی درست در این زمینه وجود داشته باشد.

سردار جلالی با اشاره جنگ رسانه‌ای و بمباران اطلاعاتی دشمن علیه کشورمان در شرایط کنونی گفت: اخبار بخشی از پدافند زیستی است و اقدامات مقابله کار رسانه‌ای است، رسانه باید کارهای آموزشی را انجام دهد، مانند اقداماتی که در روزهای اخیر انجام داد و با برنامه‌های مختلف فضا را آرام کند، به همین دلیل است که در آمریکا یک ستاد ویژه‌ای برای اعلام اخبار کرونا تشکیل شده و اگر کسی غیر از این ستاد اخبار کرونا را اعلام کند جریمه می‌شود. ما باید یک ستاد رسانه‌ای برای مقابله با جنگ رسانه‌ای و اخباری که در فضای موجود وجود دارد تشکیل دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در یک‌سوم کشورهای درگیر در کل دنیا، مسئول ستاد ملی مبارزه با کرونا رئیس جمهور است و در برخی کشورها برای کنترل موضوع ارتش به میدان آمده است. در این شرایط بر اساس قانون موجود کشور ما بهترین کسی که می‌تواند شرایط را مدیریت کند، رئیس‌جمهور یا معاون اول رئیس جمهور است.

انتهای پیام/341

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار