به روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی درخصوص آشوب‌های اخیر در برخی از زندان‌ها گفت: این اقدام از سوی دشمنان و با تحریک کردن افراد داخل زندان رخ داد.
کد خبر: ۳۹۰۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹ - 06April 2020

آشوب‌های اخیر در زندان‌ها با تحریک دشمنان رخ دادبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‎پرس، اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌های کل کشور در یک گفت‌وگوی خبری تلویزیونی در مورد وضعیت کرونا در زندان‌ها اظهار داشت: اقدامات در سه محور مدیریتی، بهداشتی و درمانی انجام شد و قبل از وسیع شدن این بیماری در هفتم اسفند ماه مرخصی به قریب به یصد هزارنفر اعطا شد و این امر نقطه عطفی همزمان با کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها شده به نحوی که حتی این اقدام از جهات حقوق بشری نیز قابل طرح است.

وی در رابطه با بروز برخی ناآرامی‌های اخیر در سطح زندان‌ها افزود: دشمن تلاش کرد بعد از اعطای مرخصی به یکصدهزار زندانی، این اتفاق را کمرنگ کند و به همین دلیل تلاش کردند و عده‌ای که در زندان بودند دست به آشوب زدنند و ان‌هایی را که مشمول مرخصی نشدند را تحریک کردند.

وی در مورد معیار‌های اعطای مرخصی به زندانیان افزود: اولین معیاری که ابلاغ شد این بود که زندانیانی به مرخصی بروند که برای جامعه خطر نداشته و همچنین به موقع نیز بازگردند.

جهانگیر گفت: عمدتا زندانیان کم خطر که تامین قرار را داشتند توانستند از مرخصی استفاده کنند و بعد هم مجدد برای کسانی که نتوانستند از مرخصی استفاده کنند دستور جلسه طبقه بندی در زندان‌ها داده شده تا این افراد هم از مرخصی استفاده کنند.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: شیوه نامه در سه محور برای کسانی که از مرخصی برمی گردند برای ان‌هایی که اسناد مثبت پزشکی مبنی بر وجود بیماری داشته، کسانی که مشکوک هستند و کسانی که در سلامت هستند طراحی شده است.

وی افزود: در خصوص این شیوه نامه نیز با وزیر بهداشت صحبت کرده ایم تا بعد از بررسی و ابلاغ رییس قوه قضائیه اجرا شود و همچنین همه زندانیان باید بعد از بازگشت، گواهی سلامت بگیرند و قرنطینه شوند.

جهانگیر در مورد بررسی وضعیت زندانیان در خارج از زندان نیز گفت: مرکز مراقبت پس از خروج در زندان داریم و برای کسانی که در مرخصی هستند علاوه بر ضابطان که وضعیت زندانیان را رصد کرده و در صورت بروز مشکل زندانی را عودت می‌دهند، سازمان زندان‌ها نیز رصد میکند و با بروز تخلف، زندانی را عودت می‌دهد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار