به روز شده در: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
اسماعیلی خبر داد؛
سخنگوی قوه قضاییه از رسیدگی به ۵۰ درصد از پرونده‎های مسن در قوه قضاییه خبر داد.
کد خبر: ۳۹۰۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹ - 07April 2020

رسیدگی به 50 درصد از پرونده‌های مسن قوه قضائیهبه گزارش خبرنگار اجتماعی دفاع‌پرس، «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه رئیس قوه قضاییه در سال گذشته ۱۷ سفر استانی انجام داد، اظهار داشت: اگر قضیه ویروس کرونا پیش نمی‌آمد، تعداد این سفر‌ها به ۲۰ سفر می‌رسید؛ همچنین رئیس دستگاه قضا در این مدت از هشت مجتمع قضایی و از شش زندان بازدید کرد.

وی با اشاره به ابلاغ رسیدگی به پرونده‌های مسن در دی ماه توسط رئیس قوه قضاییه گفت: در دی و بهمن ماه به بیش از ۵۰ درصد پرونده‌های مسن رسیدگی شد؛ در سال ۹۹ این کار استمرار خواهد یافت و در شش ماهه ۹۹ بخش عمده‌ای از پرونده‌های مسن رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی با اشاره به راه‌اندازی شعب رسیدگی به مفسدین اقتصادی در سراسر کشور گفت: در این مدت این شعب برای ۲۶۰ مفسد اقتصادی در تهران، ۳۰۳ مفسد اقتصادی در خراسان رضوی و ۳۱ مفسد اقتصادی در اصفهان صادر کردند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: یکی از مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند موضوع تعاونی‌های اعتباری بود که قارچ گونه رشد کرده و اموال مردم را حیف و میل کردند.

وی افزود: دولت و قوه قضاییه پای کار آمدند و قرار شد برای گره گشایی در تعدادی تعاونی‌ها یک خط اعتباری از بانک مرکزی ایجاد و وجوه مردم پرداخت و به مرور از محل اموال و دارایی تعاونی‌ها به بانک بازگردانده شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه موفق شد در ماه‌های پایانی سال ۹۸ مبلغ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اموال تعاونی افضل توس، هزار و ۴۵۰ میلیارد از اموال تعاونی وحدت، تعاونی فرشتگان ۳۰۰ میلیارد تومان و تعاونی ثامن الحجج ۶۰۰ میلیارد را به مردم بازگرداند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درخصوص محدودیت ایجاد شده به واسطه شیوع کرونا و ادامه دادرسی‌ها گفت: دیروز در جلسه شورای عالی قوه قضاییه دستورالعمل رسیدگی قضایی را تا پایان دوره کرونا اعلام کرده و نتایج در جلسه معاون اول نهایی و فردا جلسه مشترک با رؤسای دادگستری‌ها و مسؤولان تشکیل و نحوه دادرسی در شرایط موجود تدوین می‌شود.

وی افزود: هم سلامت همکاران و مراجعان و با فاصله‌گذاری، نوبت‌دهی الکترونیک و سامانه‌ها بگونه‌ای باید باشد که سلامت به خطر نیفتد؛ البته این را هم باید بدانید که به هیچ عنوان دادرسی تعطیلی‌بردار نیست.

اسماعیلی گفت: دارسی منطبق است با سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، هم قوه قضاییه عضو این ستاد است در سطح ملی و استانی و از مصوبات حمایت کرده و آن‌ها را اجرایی می‌کند و به اجرای آن‌ها نیز کمک می‌کند و رویکرد دادستان‌ها نیز همین رویکرد سلامت مردم و توجه به اقتصاد و معیشت آن‌هاست. چرخ اقتصاد باید بچرخد، ولی سلامت به خطر نیفتد و این‌ها قابل جمع است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: بین دیدگاه‌های سران قوا فاصله و تفاوتی نیست و توصیه می‌کنیم برخی شیاطین با گزیده کردن برخی جملات سعی در القای تضاد میان مدیران نداشته باشند.

وی همچنین در مورد پرونده احتکار اقلام بهداشتی گفت: به اغلب پرونده‌ها رسیدگی و در برخی استان‌ها رأی صادر شده است؛ اما در تهران هنوز رای صادر نشده، ولی با دستورالعمل جدید سریعاً به پرونده‌ها رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی درخصوص تحریم‌های آمریکایی نیز گفت: متأسفانه اقدامات آمریکا با هیچ‌یک از موازین حقوقی و بین المللی سازگاری ندارد و همه قبول دارند حق حیات از حقوق اساسی و سلامت از حقوق عامه است و تبعیض‌بردار نیست و قومیت و گویش و زبان نمی‌شناسد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اقدامات اخیر آمریکا ازجمله تحریم اقلام پزشکی و سرقت‌های دریایی و هوایی، مصداق جنایت علیه بشریت است و البته جالب است که همین کشور ظالم نتوانسته این بیماری را در کشور خودش مهار کند.

وی ادامه داد: نهاد‌های بین‌المللی باید استقلال خود را به اثبات برسانند و از زیر فشار دولت‌های قلدر خارج شوند و به وظایف خود عمل کنند؛ زیرا امروز شاهد قصور عملکرد نهاد‌های بین المللی هستیم.

اسماعیلی در مورد مرخصی زندانیان نیز گفت: قوه قضاییه تمایل دارد یکایک زندانیان در چارچوب قوانین از تسهیلات برخوردار شوند، اما سه گروه از زندانیان در زندان باقی ماندند که عبارت بودند از مرتکبان جرایم خشن که به جهت امنیت شهروندان قرار شد فعلاً به مرخصی نروند؛ البته در برهه دیگر تمهیداتی اندیشیده شده است.

وی گفت: گروه دوم زندانیانی بودند که شامل مرخصی می‌شدند، ولی تامین مناسب برایشان فراهم نشد و در نهایت گروه سوم زندانیانی هستند که محکوم نشده و مرخصی مخصوص محکومان است و این‌ها قرار بازداشت موقت هستند و محکوم نیستند، که اگر کمیته مشخصه بررسی کند و اگر زمینه تخفیف وجود داشته باشد، این‌ها هم از زندان خارج خواهند شد.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده شهرداران شیراز و وقوع سیل سال گذشته گفت: حکم دادگاه درخصوص شخصیت حقوقی شهرداری و شهرداران صادر شده و رای به محکومیت کیفری و پرداخت دیه به درگذشتگان و خسارت دیدگان داده شده است؛ البته هنوز قطعی نیست و رای را فعلا اعلام نمی‌کنیم.

وی در خصوص اظهار نظر پلیس و افزایش سرقت‌ها همزمان با مرخصی زندانیان گفت: از زحمات نیروی انتظامی تشکر می‌کنم در این شرایط کرونایی، اما فرمایش صحیحی نبوده و مبتنی بر واقعیت نبوده و بررسی‌های این عزیزان هم دقیق نیست.

اسماعیلی گفت: در ۴۵ روزه اخیر آمار سرقت‌ها کاهش داشته و افزایشی نداشته است. مأموران نیروی انتظامی زحمت می‌کشند و دستشان درد نکند؛ ولی باید این را بدانیم که آمار سرقت‌ها بیشتر نشده است و اینکه گفته اند با مرخصی زندانیان سرقت‌ها بیشتر شده هم موضوع را بررسی کردیم و دیدیم صحت ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بودند کسانی که سابقه داشتند، اما نه اینکه جز مرخصی بگیران باشند بلکه این افراد محکومیتشان به اتمام رسیده و آزاد شده اند و ربطی به این مرخصی‌ها نداشته است و تا امروز فقط یک نفر در تهران بازداشت مجدد داشته است. نمی‌گوییم مرتکب جرم نمی‌شوند، ولی اغلب موازین را رعایت کرده اند.

وی همچنین در مورد وضعیت پرونده طبری نیز گفت: پرونده این فرد به دادگاه رفته است و تشریفات برگزاری دادگاه در حال انجام بوده و در اردیبهشت اولین جلسه دادگاه برگزار می‌شود.

اسماعیلی درخصوص اینکه با توجه به شیوع کرونا و مصرف نادرست الکل متاسفانه برخی هموطنان فوت کرده اند، گفت: این موضوع صحت دارد و آمار نگران‌کننده است؛ چه کسانی که فوت شده اند و چه کسانی که دچار مسمومیت شدند.

وی افزود: این‌ها باری بر دوش خدمتگزاران سلامت شدند و آمار در این حوزه بسیار بالا و بیش از حد انتظار بود و هشدار می‌دهیم که چرا برخی مصرف الکل دارند در حالی که این موضوع کمکی به درمان نکرده و سم است و کشنده.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: هشدار بعدی به عده‌ای سودجو است که با دستکاری الکل آن را به فروش رساندند که البته در این رابطه هم عده‌ای در خوزستان و خراسان رضوی بازداشت شده اند که الکل غیر استاندارد را عرضه کردند، از این اقدام دست بردارند و قطعا با آن‌ها برخورد قاطع خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه در این ایام ۶۰۰ نفر در این خصوص فوت کرده اند و سه هزار نفر مسمومیت دارند.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود در سلول محل نگهداری نجفی یک نفر مبتلا به کرونا است و این سلامتی وی را به خطر می‌اندازد، گفت: این ادعا که از افرادی که در زندان و اندرزگاه نجفی حضور دارند یک نفر مبتلا به کرونا شده است، صحت ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مرخصی مربوط به محکومیت قطعی است و چون رای قطعی برای این فرد صادر نشده است، ایشان با قرار در بازداشت به سر می‌برد و بعد از قطعی شدن رای، در موردش تصمیم گرفته می‌شود که آیا می‌تواند به مرخصی برود یا خیر.

وی درباره پرونده هومن پروین معروف به سلطان قاچاق گفت: رای صادر شده در این پرونده در حال اجراست و این فرد محکومیت میلیاردی به پرداخت جزای نقدی دارد و بیش از ۳۰ میلیارد آن واصل شده است.

اسماعیلی گفت: اخیرا پیگیری کردیم تا به لحاظ اهمیت قاچاق سوخت هیچ‌گونه اغماضی در مورد این قبیل پرونده‌ها نشود و این ادعا که کس دیگری جای ایشان زندان خوابی کرده صحت ندارد؛ خود فرد دستگیر شده و بازداشت است و این پرونده یکی از پرونده‌های مهم قاچاق سوخت در استان بوشهر بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در مورد آخرین وضعیت زندانیان فراری نیز گفت: در این ایام متاسفانه یکی دو حادثه در برخی زندان‌ها ازجمله سقز داشتیم که با توطئه برخی زندانیان و همچنین احتمال تبانی و سهل‌انگاری برخی کسانی که در زندان فعالیت می‌کردند، رخ داد.

وی افزود: با آن‌هایی که در این ماجرا نقش داشتند و در زندان کار می‌کردند و قصور کردند، برخورد شده است؛ یعنی پرونده تشکیل شده و برخی بازداشت شدند.

اسماعیلی گفت: همچنین با همکاری پلیس و زندانبانی اکثر قریب به اتفاق زندانیان فراری، دستگیر شده و اکنون به تعداد انگشت‌شمار بیرون هستند و تعدادی خودشان بازگشتند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: عامل اصلی و طراح توطئه دستگیر شده و کسانی که هنوز دستگیر نشده‌اند، جرم سنگین نداشته اند و فریب خورده اند. این اتفاق درس و هشدار شد برای عوامل زندانبانی و معلوم شد توطئه و سهل انگاری اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به این مطلب که برای امنیت زندان‌ها کوتاه نمی‌آییم، گفت: از پلیس به این جهت که بسیار به ما کمک کردند و مساعدت داشتند، کمال تشکر را دارم و هم‌اکنون هم امنیت و هم سلامت در زندان‌ها برقرار است.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها