به روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
علی‌رغم تحریم‌ها؛
وزیر خارجه آمریکا به این بهانه که ایران درخواست کمک آمریکا را رد کرده در اظهاراتی که عدم درستی آن‌ها اثبات شده مدعی شد که کمک‌های پزشکی از تحریم معاف است.
کد خبر: ۳۹۱۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲ - 09April 2020

پمپئو باز هم ژست کمک به ایران گرفتبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از نِیشِن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بار دیگر در اظهاراتی عوام‌فریبانه و درحالی‌که اغلب کارشناسان خواستار لغو تحریم‌های ضدایرانی در شرایطی هستند که این کشور با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند؛ مدعی شد: تحریم‌ها مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران نمی‌شود.

وی همچنین بار دیگر ژست کمک به ایران را به خود گرفت و مدعی شد: از همان روز نخست شیوع کرونا در ایران، به آن‌ها پیشنهاد کمک بشردوستانه دادیم.

پمپئو در ادامه ادعا‌های خود افزود: متاسفم که تصمیم گرفتند این پیشنهاد را قبول نکنند. تحریمی وجود ندارد که مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه، تجهیزات پزشکی و دارویی به ایران شود.

ادعا‌های بی‌اساس پمپئو در حالی مطرح می‌شود که از آغاز همه‌گیری کووید ۱۹، کشور‌هایی نظیر چین، روسیه و پاکستان به دفعات، آمریکا را از بابت لجاجت در اعمال تحریم‌های یکجانبه مورد سرزنش قرار داده‌اند.

این در حالی است که پیشتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این نوع اظهارات عوام‌فریبانه پمپئو گفته بود: ایران کشوری غنی در منابع انسانی و طبیعی است و به اعانه آمریکا نیاز ندارد؛ موانعی که ایجاد کردید بردارید. ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی غنی است. ما به اعانه از طرف دونالد ترامپ که خودش وادار شده از کشور‌هایی که تحریم کرده، دستگاه‌های تنفس مصنوعی بخرد، نیازی نداریم.

وی افزود: آنچه که ما می‌خواهیم این است که آمریکا ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات و همچنین خرید نیازمندی‌ها و انجام و دریافت پرداخت‌ها توسط ایران را متوقف کند.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها