به روز شده در: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
امام راحل در نگاه اندیشمندان جهان؛
اندیشمندان و رهبران سیاسی زیادی از نلسون ماندلا گرفته تا سیدحسن نصرالله اظهار نظرهایی در وصف امام راحل داشته‌اند.
کد خبر: ۳۹۹۰۳۰
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۲ - 31May 2020

گورباچف: رهبری که فراتر از جهان می‌اندیشید/ ماندلا: امام خمینی (ره) فرزند مشهور اسلام بودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، اندیشمندان و رهبران سیاسی زیادی در زمان حیات و پس از فوت امام خمینی (ره) اظهار نظرهایی در وصف ایشان داشته‌اند که برخی از آن‌ها به اختصار به شرح ذیل است؛

«نلسون ماندلا» رئیس‌جمهور سابق آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با نژاد پرستی آپارتاید: امام خمینی (ره) فرزند مشهور اسلام بود؛ او در امر نشان دادن راه درست به نسل‌های حاضر و آینده مسلمانان سهم به سزایی داشته است.

«راجیو گاندی» نخست وزیر فقید هند: با رحلت امام خمینی (ره) جهان یک رهبر روحانی و انقلابی عظیم و دارای دید وسیع را از دست داده است.

«شهید فتحی شقاقی» رهبر پیشین سازمان جهاد اسلامی فلسطین: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به مردم فلسطین اعتماد به نفس داد؛ این انقلاب به ما فهماند که پیروزی ما در گرو پیروی از امام خمینی (ره) است؛ انتفاضه یکی از ثمرات بیداری اسلامی است که امام خمینی (ره) در منطقه و بویژه در فلسطین به وجود آورد.

«راشد الغنوشی» رهبر جنبش اسلامی النهضه تونس: شخصیت امام خمینی (ره) به مثابه رهبری عقیدتی، سیاسی و انقلابی که رنج همه زحمت‌کشان را به دوش دارد، جلوه می‌کند که در واقع تبلور آمال و آرزو‌های همه‌ی ملت است و آن‌ها را در مسیری روشن و درست هدایت می‌کند.

«میخائیل گورباچف» رهبر شوروی سابق: او فراتر از زمان می‌اندیشید و در بعد مکان نمی‌گنجید؛ او توانست اثر بزرگی در تاریخ جهان برجای بگذارد.

«هنری کسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا: آیت‌الله خمینی، غرب را با بحران جدی برنامه‌ریزی مواجه کرد، تصمیمات او آنچنان رعدآسا بود که مجال هر نوع تفکر و برنامه‌ریزی را از سیاستمداران و نظریه پردازان سیاسی می‌گرفت؛ هیچ‌کس نمی‌توانست تصمیمات او را از پیش حدس بزند، او با معیار‌های دیگری، غیر از معیار‌های شناخته شده در دنیا، سخن می‌گفت و عمل می‌کرد؛ گویی از جایی دیگر الهام می‌گرفت، دشمنی آیت‌الله خمینی با غرب، برگرفته از تعالیم الهی او بود؛ او در دشمنی خود نیز خلوص نیت داشت.

«دکتر فرانسیسکو اسکودرو بداته» رئیس فدراسیون جوامع اسلامی اسپانیا: چهره حیات بخش امام خمینی (ره) در جهان اسلام امری غیر قابل اغماض می‌باشد و ایشان یکی از بزرگترین شخصیت‌های قرن حاضر محسوب می‌شوند.

«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان‌: دفاع از جمهوری اسلامی ایران یک مسئولیت شرعی است و رابطه میان جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان لبنان یک رابطه عقیدتی و ریشه‌دار است که از رهبری واحد اسلامی نشات گرفته است.

«فهمی هویدی» اندیشمند بزرگ جهان عرب: امام خمینی (ره) پیروزی مستضعفین و پیشرفت مهم مواضع اسلامی را در جهان معاصر محقق ساختند؛ گفته‌های ایشان ثابت کرد که دین عنصری فعال و موثر در بر انگیختن ملت‌هاست؛ برخلاف کسانیکه مدعی بودند که دین عنصری است برای افیون ملل و عامل خمودی و سستی آن‌ها.

«دکتر حسن البناء» رهبر وقت اخوان المسلمین: حضرت امام خمینی (ره) اندیشمندی است که هزاره دوم میلادی را به پایان برد و پیوسته پرتو افکار نورانی‌اش بر فراز هزاره سوم خواهد درخشید؛ اندیشمندی که خواستگاه تفکرش اسلام ناب و اندیشه‌های اصولی بوده و در بردارنده گرایش‌هایی است که همان میراث اهل بیت (ع) است.

«الوین تافلر» اندیشمند و نظریه پردازی مشهور آمریکایی: امام خمینی (ره) با استفاده از نیروی مذهب، بخش قابل توجهی از قدرتی که مدت‌ها در انحصار دولت‌ها بود را در کنترل گرفت؛ وقتی امام خمینی (ره) فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کردند در واقع برای حکومت‌های دنیا پیامی تاریخی فرستاد که بسیاری از دریافت و تحلیل آن عاجز ماندند و مظنون واقعی پیام امام (ره) چیزی نبود مگر فرا رسیدن عصری جدید از حاکمیت جهانی، که غربی‌ها باید آن را با دقت مورد نظر و بررسی قرار دهند، زیرا امام خمینی (ره) نخبه‌ای است که حرکتی را شروع کرده است و در ادامه حرکتش قلمرو اندیشه‌های بشری، هم جایگاه حکومت‌های دولتی و هم اقتدار دولت‌های ملی و محلی را تغییر می‌دهد.

«احمد شیخ زهیر» امام جماعت مسجد شهر بوستون آمریکا: امام خمینی (ره) در قلب ماست و همه او را عاشقانه دوست دارند.

«علی حسن مووینی» رئیس جمهور وقت تانزانیا: امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران در زمان ما به پیروزی مظلومین علیه ظالمین کمک به سزایی کرد؛ این انقلاب نیروی خود را مصروف مبارزه برای آزادی آفریقا از استعمار و نیز مبارزه جهانی علیه ظلم و استثمار کرد.

«امام بخاری» رهبر مسلمانان هند: امام خمینی (ره) مردی مومن، مجتهد، تاریخ‌ساز در سده اخیر بود؛ مرد مجاهدی که نظیر او در صد سال اخیر وجود نداشته است؛ امام خمینی (ره) چنان ذخیره‌ای در دنیا باقی گذاشت که صد‌ها سال زبانزد همه خواهد بود.

«عمر کرامی» نخست وزیر اسبق لبنان: بیداری اسلامی در جهان مرهون قیام امام خمینی (ره) است.

«اسقف کاپوچی» اسقف بیت المقدس: امام خمینی (ره) فقط متعلق به ایران نیست؛ تمام محرومان دنیا چه مسلمان و چه غیر مسلمان او را نجات دهنده خود می‌دانند.

«دکتر رمضان عبدالله» دبیر کل جنبش جهاداسلامی فلسطین: امام خمینی (ره) الگوی والای بشریت برای رسیدن به عزت، کرامت و سربلندی است و باید سیره‌ی امام راحل برای امت اسلامی بازگو شود تا این امت راه درست زندگی کردن را در پیش گیرد. امام راحل برای انسان‌های مصلح و برای نسل‌های آینده چراغ هدایت، توشه‌ی زندگی و ذخیره انسانیت است.

«نوری مالکی» نخست وزیر سابق عراق: رهنمود‌های ایشان با روحیه حق‌طلبی به مقابله با استکبار نسبت به جمهوری اسلامی کینه می‌ورزند؛ شعار نه شرقی نه غربی که امام مطرح کرد کشور‌های کوچک جهان را به استقلال‌طلبی در برابر قدرت‌های بزرگ تشویق کرد.

«جلال طالبانی» رئیس‌جمهور سابق عراق: قاطعیت امام (ره) در رویارویی با استعمار و توطئه‌های آن‌ها، خاری در چشم استعمارگران بود و حرکت امام راحل توانست توطئه‌های آنان را خنثی سازد.

«مسعود بارزانی» رهبر حزب دموکرات کردستان عراق: امام خمینی (ره) به‌عنوان بزرگترین شخصیت سیاسی و دینی عصر، افق‌های تازه‌ای در برابر مسلمانان و مظلومان جهان گشود؛ کرد‌های عراق همواره از حمایت معنوی و انسانی امام راحل بهره‌مند بوده و ارادت خاصی به ایشان دارند.

«بی‌نظیر بوتو» نخست وزیر فقید پاکستان: جمهوری اسلامی برای ما از اهمیت بسیاری برخودار است؛ پیام‌های امام خمینی (ره) در آینده نیز چراغ هدایت مسلمانان است و ملت‌های مسلمان در آینده نیز از پرتو نورانی افکار و اندیشه‌های والای حضرت امام استفاده خواهند کرد.

«غلام اسحاق خان» رئیس‌جمهور پاکستان: امام خمینی (س) تنها رهبر ایران نبودند بلکه رهبر بزرگ جهان اسلام بودند. ایشان شخصی بسیار شجاع و دارای بینش عمیق اسلامی و عزتی که به اسلام برگرداندند تا ابد باقی خواهد ماند.

«دکتر مصطفی ایوب» دانشمند مسلمان آمریکایی و مسؤول گروه مطالعات ادیان در دانشگاه تامبل آمریکا: بنده معتقدم که از جمله مهم‌ترین تاثیرات نهضت امام خمینی رحمه‌الله این بوده که حکومت در یک کشور بزرگ و با اهمیت اسلامی را از ماهیت لائیکی آن به ماهیت اسلامی و دینی مبدل ساخت و بدین ترتیب جمهوری اسلامی الگویی برای جنبش‌های اسلامی جهان شد؛ من بر این باورم که از لحاظ قدرت فکری، امام تنها یک فرد یا پدیده فردی نبود بلکه یکی از سازندگان تاریخ بود.

«دکتر ادریس کتانی» نویسنده معروف مراکشی و از اعضای مجمع کبار العلماء مغرب: به عقیده من مهمترین کار امام خمینی (ره) حفاظت از اسلامی ماندن انقلاب پس از پیروزی بود؛ برای توضیح مطلبم نیاز دارم قسمتی از تاریخ معاصر را که، خود شاهد آن بوده‌ام برای شما بازگو کنم.

«دکتر غیاث‌الدین صدیقی» متفکر آزاداندیش انگلیسی و عضو پارلمان مسلمانان انگستان: شخصیت امام خمینی (ره) تاثیر عمیقی بر دنیای جدید و به خصوص بر امت اسلامی داشته است؛ مدت‌ها بود که ما رهبری نداشتیم که آنچه را می‌گفت تاثیر داشته باشد؛ به نظر من این مهم‌ترین خصوصیت امام خمینی (ره) بود؛ مردم احساس می‌کردند که هر آنچه ایشان انجام می‌دادند، هیچ دلیلی جز برای عزت اسلام و کیان اسلامی نداشت.

«شهید شیخ راغب حرب» از رهبران حزب‌الله لبنان: ملت مسلمان لبنان انقلاب اسلامی ایران را از انقلاب خود می‌داند، جریان انقلاب اسلامی منافع ابرقدرت‌های سلطه‌گر را به خطر انداخته است.

انتهای پیام/ ۴۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها