به روز شده در: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
قاتلان مردم یمن در ژستی بشردوستانه نشستی را در شهر ریاض برای جمع آوری کمک مالی برای یمن برگزار کردند.
کد خبر: ۳۹۹۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶ - 03June 2020

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، عربستان سعودی نشست به اصطلاح جمع‌آوری کمک مالی برای حمایت از برنامه های بشردوستانه سازمان ملل را در شهر ریاض برگزار کرد.

این درحالی است که خود عربستان به همراه امارات از شش سال پیش تاکنون حمله نظامی همه جانبه‌‌ای علیه یمن به راه انداخته‌اند که باعث جان باختن و زخمی شدن هزاران یمنی و آواره شدن میلیون‌ها نفر از آنها در سایه ویرانی گسترده ساختار زیربنایی یمن شده است.

ائتلاف سعودی همچنین یمن را از زمین و هوا و دریا تحت محاصره شدید قرار داده است.

حال همین عربستان درصدد برآمد تا با مشارکت سازمان ملل نشستی را برای به اصطلاح جمع آوری کمک مالی برای یمنی ها برگزار کند، اما همین نشست نیز به هدف مورد نظر نرسید و نکته جالب اینجاست که امارات به عنوان یکی از متجاوزان اصلی به یمن از اعطای هرگونه کمکی در این زمینه سرباز زد.

سازمان ملل در نهایت توانست نیمی از بودجه 2 میلیارد و 410 میلیون دلاری مورد نیاز خود را برای پیگیری برنامه های انسانی در یمن از کشورهای کمک کننده جمع آوری کند.

مجموع کمک ها به یک میلیارد و 350 میلیون دلار رسید اما امارات در این کمک مشارکت نکرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در این نشست گفت: ما برای جلوگیری از بروز فاجعه ای در یمن در رقابت با زمان هستیم.

وی افزود: آژانس های امدادرسانی از نیاز به حدود 4.41 میلیارد دلار برای حمایت مالی لازم به منظور تامین کمک های انسانی از ژانویه تا دسامبر از جمله برنامه های مبارزه با کرونا سخن گفته اند.

گوترش هشدار داد: نبود حمایت مالی لازم به متوقف شدن بش از 30 برنامه اصلی از مجموع 41 برنامه سازمان ملل در یمن در چند هفته آینده منجر خواهد شد و باید اقدام لازم در این زمینه انجام شود.

30 کشور در نشست وعده کمک های مالی دادند و عربستان سعودی وعده دادن 500 میلیون دلار داد اما امارات به عنوان شریک عربستان در تجاوز نظامی به یمن از دادن هرگونه کمکی سرباز زد.

به گفته گوترش، شهر عدن که تحت کنترل عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن است، شاهد بالاترین میانگین مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان است.

وی افزود: نیمی از تاسیسات بهداشتی فقط کار می کنند. کمبود تست و اکسیژن و آمبولانس و تجهیزات حفاظتی اساسی وجود دارد.

به گفته سازمان ملل، یمن با بدترین بحران انسانی در جهان در سایه شش سال تجاوز مدام ائتلاف سعودی به این کشور روبرو است.

انصارالله: کنفرانس کمک به یمن در ریاض، تلاش برای زیباسازی چهره مجرم است

همزمان محمد عبدالسلام رئیس تیم مذاکرات دولت نجات ملی یمن گفت: برگزاری این نشست در سایه تداوم تجاوزگری و محاصره یمن، فرار کردن از اصل و ریشه مشکل است.

وی نشست یاد شده را شکست خورده توصیف کرد و در توییتر نوشت: این تجاوزگری و محاصره ائتلاف (سعودی) بوده است که ملت یمن را به اینجا رسانده است

عبدالسلام تاکید کرد: رنگ و بوی سیاسی از این کنفرانس شکست خورده بیشتر به مشام می رسد. راه حل اساسی، توقف تجاوزگری علیه یمن است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها