به روز شده در: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات درباره دلایل آزادی نظامی آمریکایی گفت: برخی سیاسیون آمریکایی در نظر داشتند از فوت مایکل وایت به دلیل بیماری مزمن حداکثر بهره‌برداری سیاسی را علیه ایران به‌عمل آورند که با آزادی وی، این فرصت از آنان سلب شد.
کد خبر: ۴۰۰۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶ - 06June 2020

توضیحات مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات درباره آزادی نظامی آمریکاییبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در مورد جزئیات پرونده آمریکایی آزادشده اظهار داشت: مایکل وایت یکی از نظامیان آمریکایی بود که دو سال قبل با پوشش توریست وارد کشور شد. مشارالیه قصد داشت برای تأمین فرصت جاسوسی، با روش‌های فریبنده و ارتباط با اتباع ایرانی، پوشش حضور خود در کشور را به دست آوَد که توسط ضدجاسوسی وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد. این درحالی است که هم‌زمان با شکایت شاکی خصوصی نیز مواجه شد. نهایتاً پس از گذشت حدود دو سال از محکومیت، مشارالیه به دلیل تشدید بیماری و دلایل انسانی و طی فرآیند قضایی از کشور اخراج شد.

وی درخصوص پیام‌های پی‌درپی و سخنان تشکرآمیز ترامپ از ایران بابت آزادی وایت، گفت: ترامپ به‌شدت محتاج جلب حمایت افکار عمومی پس از استیصال و درماندگی در قضیه مدیریت بیماری کرونا و همچنین مدیریت اعتراضات علیه تبعیض و نژادپرستی است؛ لذا در اقداماتی غیرحرفه‌ای سعی دارد اختلافات مبنایی جمهوری اسلامی ایران با رژیم آمریکا را به مسائل سطحی تنازل داده و از هر موضوع بی ربط و کوچکی به عنوان بستر مذاکره با ایران بهره‌برداری حداکثری کند. ترامپ که دچار سندروم بازاریابی و نمایش خیابانی برای جلب مشتری است در موضوع مذاکره با ایران نیز مصداق بارز «الغریق یتشبث بکل حشیش» است که البته این نوع رفتار‌ها از رئیس جمهوری که از حوزه کسب و کار و شرکت‌داری به کاخ سفید قدم گذاشته، دور از انتظار نیست.

وی در ادامه افزود: اطلاعات معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات نشان می‌دهد که برخی سیاسیون در آمریکا من‌جمله برایان هوک در نظر داشتند از فوت مایکل وایت به دلیل بیماری مزمن حداکثر بهره‌برداری سیاسی را علیه جمهوری اسلامی ایران و در قالب یک بمب خبری به‌عمل آورند که با آزادی وی، این فرصت رفتار غیر انسانی نیز از آنان سلب شد.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات تأکید کرد: همچون گذشته با تیزبینی و اشراف حداکثری اطلاعاتی، هرگونه تحرکات ضد امنیتی سرویس‌های اطلاعاتی متخاصم و به‌ویژه آمریکا در ایران و تحت هر پوششی را با قوت در نطفه خفه خواهد کرد و با حرفه‌ای‌ترین روش با آن مقابله می‌کند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها