به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
سالروز عملیات مسلم ابن عقیل(ع)؛
عملیات محدودی که هدف آن آزادسازی ارتفاعات مرزی کهنه ریگ و تصرف چند ارتفاع مرزی از جمله ارتفاعات غرب سومار و مشرف به شهر مندلی عراق بود. این عملیات در 7صبح روز 9 مهر ماه سال 1361 حدود دو ماه پس از پایان عملیات رمضان با رمز یا ابوالفضل العباس(ع) انجام شد.
کد خبر: ۴۰۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۲ - ۰۶:۵۷ - 01October 2013

ضربه محدود به ارتش بعثی که در نزدیکترین نقطه به بغداد وارد شد

خبرگزاری دفاع مقدس: در اواخر تابستان سال 1361، برنامه ریزی و انجام عملیات مسلم ابن عقیل (ع) به منظور فائق آمدن بر ناکامی های عملیات رمضان و طرح ریزی یک عملیات محدود موفق، در دستور کار رزمندگان اسلام قرار گرفت.

عملیات محدودی که هدف آن آزادسازی ارتفاعات مرزی کهنه ریگ و تصرف چند ارتفاع مرزی از جمله ارتفاعات غرب سومار و مشرف به شهر مندلی عراق بود .این عملیات در 7 صبح روز 9 مهر ماه سال 1361 حدود دو ماه پس از پایان عملیات رمضان با رمز یا ابوالفضل العباس(ع) انجام شد. همزمانی انجام این عملیات با ایام شهادت مسلم بن عقیل (ع) در ماه ذی الحجه موجب شد تا از اسم طلایه دار شهدای کربلا برای نامگذاری این عملیات استفاده شود.

این منطقه از سوی سپاه دوم ارتش عراق، پدافند می شد. ارتش عراق تا حدودی از برنامه ایران برای انجام عملیات در این منطقه، اطلاع یافته بود.

در این عملیات، 5 ارتفاع غرب سومار از 235 متر تا 402 متر تصرف شد و نیروهای ایران بر ارتفاعات شهر مندلی عراق مسلط شدند. تنها قله "سانوابا" در اختیار نیروهای ارتش عراق باقی ماند. در مقابل مواضع خط مقدم یگان های ارتش عراق در این جبهه، 5 رده میدان مین و تله های انفجاری وجود داشت .

در عملیات مسلم بن عقیل حدود 150 کیلومتر مربع از خاک ایران و نیز پاسگاههای مرزی سلمان کشته، سانوابا، قلعه جوق، سومار، میان تنگ و کانی شیخ، آزاد شدند. همچنین حدود 4000 نفر از نظامیان دشمن کشته و زخمی گردیدند.

79 دستگاه تانک و نفربر منهدم گردیده و 275 نفر از قوای بعثی اسیر شدند. 20 دستگاه خودرو، 3 دستگاه لودر و 3 واحد کاتیوشای ارتش بعثی منهدم شد. ارتش عراق علاوه بر پاتک های زمینی با جنگنده های خود نیز به مواضع رزمندگان اسلام حمله می کرد که مهمترین آن حمله هواپیماهای عراقی به نیروهای پشت جبهه در 12/7/1361 بود که بر اثر آن 67 نفر شهید و 120 نفر نیز مجروح شدند.

با فعالیت های سامانه های پدافند هوایی در جریان عملیات، در مجموع 7 هواپیمای ارتش عراق نیز سرنگون گردید. در این عملیات حدود 500 نفر از رزمندگان اسلام شهید و 2500 نفر نیز مجروح شدند. در مجموع عملیات مسلم ابن عقیل، پس از عدم موفقیت در عملیات رمضان، اقدام موثر و موفقی ارزیابی می شود.

این عملیات نشان داد که پیروزی های ایران در جبهه های جنگ می تواند بار دیگر تکرار شود. این عملیات را می توان" ضربه ای محدود " تلقی کرد که در نزدیکترین نقطه به بغداد و در 100 کیلومتری آن صورت پذیرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها