به روز شده در: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
دفاع‌پرس گزار می‌دهد؛
ابتدای هفته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس بنیاد شهید خبر از پرداخت معوقات هفت هزار میلیارد تومانی ایثارگران تا پایان سال را دادند، اتفاقی که در صورت اجرا می‌تواند بار بزرگی از مشکلات را از روی دوش بنیاد شهید در قبال مطالبات ایثارگران بردارد.
کد خبر: ۴۰۷۵۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰ - 27July 2020

انتظار ایثارگران برای شکستن قفل مطالبات ۷ هزار میلیاردی بنیاد شهیدبه گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، مطالبات ایثارگران و پرداخت به موقع مطالبات آنان در سال‌های گذشته از مهمترین مسائل بنیاد شهید و جامعه ایثارگری بود. انباشت بدهی‌ها، بالارفتن هزینه‌ها و نبود بودجه مهمترین دلیل عدم پرداخت معوقات ایثارگران از سال ۱۳۹۱ تا به امروز عنوان شد که بار مالی بالغ بر هفت هزار میلیارد تومانی را روی دست بنیاد شهید قرار داده است.

هرچند در طی سال‌های گذشته بخشی از معوقات مانده جامعه ایثارگری پرداخت شد، اما همچنان هفت هزار میلیارد تومان روی دوش مسوولان این نهاد سنگینی می‌کرد تا به آنجا که یکی از دغدغه‌های جامعه ایثارگری پرداخت این مطالبات و تامین هزینه‌های آن شد. بسیاری از مطالبات به حق جامعه ایثارگری زیر سایه معوقات مانده عملا قابل اجرا نبوده و نیست و لذا همت جدی دولت را می‌طلبید تا برای رفع این مشکل قدمی اساسی بردارد.

روز شنبه بود که در نشستی با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر خوشحال‌کننده پرداخت معوقات ایثارگران تا پایان سال داده شد که در فاز نخست این طرح طی دو روز مبلغ دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات ایثارگران به حساب آنان واریز و مابقی مطالبات تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

اوحدی در خصوص مطالبات ایثارگران اظهار داشت: «در اولین جلسه پس از ریاست بنده در بنیاد شهید، دولت مصوبه‌ای در هیئت دولت مبنی بر پرداخت مطالبات جامعه ایثارگری تا پایان سال را تصویب کرد. مطالبات سنگینی از سال ۱۳۹۱ و برخی مطالبات سال ۱۳۹۵ باقی مانده است که با تصمیمات اتخاذشده و عنایت دکتر نوبخت شاهد تحول عظیمی در رفع و حل این مشکلات خواهیم بود.»

مطالبات ایثارگران شامل چه مواردی می‎شود؟

عمده مطالبات ایثارگران از بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر است و طلب دانشگاه از بنیاد شهید را شامل می‌شود که مبلغی دو هزار میلیاردی است. از این مقدار یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهم دانشگاه آزاد و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز سهم بدهی بنیاد شهید به سایر دانشگاه‌ها می‌شود.

بیمه تکمیلی ایثارگران که یکی از مشکلات جامعه ایثارگری در بحث خدمات درمان و داروست برای جامعه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری ایثارگری مبلغی حدود یک هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان است. بخش دیگر این مطالبات مربوط به اجرای ماده ۳۸ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران با مبلغ یک هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان است که از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۸ به بیش از ۴۳ هزار نفر از ایثارگران باید پرداخت شود.

بخش دیگر این مطالبات شامل مانده ذخیره مرخصی شهدای بازنشسته، بند الف ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه که از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۵ باقیمانده، یک هزار و ۱۳۷ میلیارد تومان است. همچنین پاداش پایان خدمت شهدای بازنشسته مقرری ماده ۴۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران که از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۸ را شامل می‎شود مبلغی بالغ بر ۸۱۸ میلیارد تومان است.

هر چند پایین آمدن ارزش پول باعث پایین آمدن ارزش مادی مطالباتی شده که قرار است به دست ایثارگران برسد، اما به نظر می‎رسد با اقدامات صورت گرفته و قول‎های داده شده، عزمی جدی برای پرداخت مطالبات ایثارگران به وجود آمده تا بخش عمده‌ای از مشکلات بنیاد شهید در خصوص هزینه‌هایش حل شود و در پایان دولت شاهد پرداخت تمامی معوقات باقی‌مانده بنیاد شهید باشیم.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار