به روز شده در: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
آبزرور منتشر کرد؛
یک روزنامه انگلیسی گزارشی را درباره نقش سرویس مخفی انگلیس (MI۶) در کودتای ۲۸ مرداد و بازگرداندن شاه معدوم به قدرت منتشر کرده است.
کد خبر: ۴۰۸۷۷۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵ - 02August 2020

سندی جدید از نقش MI۶ در کودتای ۲۸ مردادبه گزارش گروه بین‌الملل دفا‌ع‌پرس، آبزرور در شماره امروز خود درباره نقش سرویس جاسوسی انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد می نویسد: نقش پنهان مامور سرویس مخفی انگلیس که این کودتا را رهبری کرد برای اولین بار افشا شده است.

به نوشته آبزرور، کودتای ۲۸ مرداد وضعیت خاورمیانه را برای همیشه تغییر داد.

بر اساس این گزارش، یکی از ماموران MI۶، به نام «نورمن داربیشایر» (Norman Darbyshire) کودتای سال ۱۹۵۳ را به همراه سازمان سیا آمریکا رهبری کرده است. داربیشایر یک عملیات پوششی و خشن را برای بازگرداندن شاه به قدرت در سال ۱۹۵۳ میلادی رهبری کرده است.

این رسانه انگلیسی می نویسد: این موضوع ابتدا در تاریخ ۲۶ می افشا شد اما بصورتی ظریف از رسانه ها حذف شد. اما اکنون مدارک جدیدی در این رابطه بدست آمده و گویای آن است که ردپای دربیشایر در کودتای ۲۸ مرداد از دید مردم پنهان شده است.

سرویس های جاسوسی انگلیس در طی سال های گذشته تلاش کرده اند تا ردی از دربیشایر در رسانه ها نباشد.

بر اساس اسناد افشا شده، دربیشایر برای بازگشت شاه به قدرت عملیاتی متشکل از ربایش و شکنجه مخالفان و پرداخت مبالغ زیاد پول به افراد برای انجام تظاهرات رهبری کرده است.

بر اساس اسناد، دربیشایر در سال ۱۹۹۳ از دنیا رفته و نمی توان گفته و یا نوشته ای از وی در خصوص کودتای ۲۸ مرداد و نقشی که در آن داشته بدست آورد.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها