به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۳
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد خبر داد؛
حجت‌الاسلام علیرضا نجیمی با اشاره به شایعه تعطیلی هیئت‌های عزاداری در ماه محرم گفت: عزاداری‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در این استان برگزار می‌شود و فقط حرکت دسته‌های عزاداری را نداریم.
کد خبر: ۴۰۹۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱ - 04August 2020

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از یزد، حجت‌الاسلام «علیرضا نجیمی»، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد در نشست هماهنگی و بررسی نحوه برگزاری مراسم‌های عزاداری ماه محرم یزد اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جلسات مختلفی در ارتباط با عزاداری‌های ماه محرم در یزد انجام شده است.

وی تصریح کرد: در این راستا، دستورالعمل‌هایی بر اساس زیست بوم یزد در نظر گرفته شده که در آن به مباحث مختلف توجه ویژه شده تا مشکلی در زمینه شیوع کرونا به وجود نیاید.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد با بیان اینکه اصل موضوع بر برگزاری و اقامه عزای سیدالشهدا(ع) است و به همین دلیل، این دستورالعمل بر سه محور پایه‌گذاری شده بیان کرد: نخستین دستورالعملی که در این زمینه در نظر گرفته شده، بحث برگزاری مجالس روضه، چگونگی، ساعت برگزاری و شرایط مکان آن است.

نجیمی افزود: دستورالعمل عزاداری و سینه‌زنی هم موضوع دیگری است که در این باره دیده شده و قطعا امسال ما حرکت هیئت عزاداری از محله‌ای به محله دیگر را نداریم اما در حسینیه‌ها و مساجد با شیوه‌های ارائه شده که در این دستورالعمل هم دیده شده می‌توان عزاداری اقامه کرد.

وی ادامه داد: نکته بعدی در ارتباط با تهیه نذورات و نحوه پذیرایی است که توضیحات کامل آن آماده شده و در اختیار هیئات عزاداری قرار داده می‌شود تا مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد از برپایی موکب‌های سلامتی در استان یزد خبر داد و گفت: در جلسات مختلفی که با مسئولان موکب‌ها داشتیم، مقرر شد که امسال این موکب‌ها اقدام به توزیع ماسک و مواد ضدعفونی در بین مردم کنند.

وی به بیانیه‌های هیئت‌های عزاداری مبنی بر تعطیلی عزاداری‌ها اشاره کرد و گفت: برخی در کشور چنین برداشت کردند که قرار است عزاداری در یزد تعطیل شود ولی اینچنین نیست و تعطیلی اعلام شده در این بیانیه‌ها مربوط به حرکت دسته‌های عزاداری در خیابان‌ها است که ممکن است برای سلامتی افراد خطر داشته باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد تصریح کرد: قطعا عزاداری‌ها با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اصول بهداشتی و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده در سراسر استان یزد برقرار می‌شود.

تدوین دستورالعمل نحوه برگزاری عزاداری‌ محرم در یزد

حجت‌الاسلام سید «محمد ناصر حیدری»، معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان یزد نیز در این نشست از برگزاری دستورالعمل جامع نحوه برگزاری عزاداری‌های محرم یزد در قالب سه محور اساسی خبر داد و اظهار کرد: دستورالعمل‌هایی نوشته و پیشنهاداتی ارائه شده که به ستاد استانی و ملی کرونا برای تصمیم‌گیری در این حوزه ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا، قطعا امسال برنامه‌های ماه محرم نسبت به سال‌های قبل با تغییرات بسیار گسترده‌ای روبرو می‌شود و عمده عزاداری‌ها در مساجد و حسینیه‌ها برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد بیان کرد: سه موضوع برگزاری جلسات عزاداری و روضه‌خوانی چه به صورت محفلی، خانگی و حسینیه‌های روباز، اقامه عزاداری در حسینیه‌ها و همچنین تولید و توزیع نذورات سه موضوع بسیار مهمی است که باید آنها را به صورت تفکیک شده مورد بررسی قرار داد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد با اشاره به مباحث مختلف مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی نسبت به ماه محرم و عزاداری‌ها گفت: اینکه بیان ‌شود هزینه‌های عزاداری صرف مباحث دیگر از جمله کمک به محرومان شود، مربوط به موضوع سوم یعنی توزیع نذورات است چرا که برگزاری مراسم‌ها بدون نذورات هزینه‌ای به دنبال ندارد.

وی ادامه داد: همه هیئت‌هایی که اعلام کردند ما امسال حرکت عزاداری نداریم گفته‌اند که ما به اندازه هیئت خودمان عزاداری برگزار می‌کنیم ولی به صورت دسته‌ای در خیابان‌ها حرکتی نمی‌کنیم.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد به موج سواری رسانه‌های ضد انقلاب بر موضوع عزاداری‌ها اشاره کرد و گفت: اکنون دشمن به دنبال سوء استفاده از این موضوع است و تاکنون هم اقدامات بسیار گسترده‌ای در این حوزه انجام شده است.

سردار «عباسعلی بهدانی‌فرد»، فرمانده نیروی انتظامی استان یزد نیز در این نشست با اشاره به اینکه ملاک ما باید رهنمودهای مقام معظم رهبری در بحث توجه به ستاد مبارزه با کرونا باشد اظهار کرد: اگر بخواهیم مراسم‌ها پرشور و پررنگ باشد و به مصوبات ستاد کرونا توجهی نکنیم، ممکن است اتفاقاتی بیفتد که نتوانیم جلوی مشکلات ناشی از آن را بگیریم.

وی ادامه داد: در این قضیه باید نهایت دقت را به کار بگیریم که انشاالله برابر دستورات ستاد مقابله با کرونا بحث عزاداری‌ها را انجام دهیم و علاوه بر اینکه عزاداری‌ها برگزار می‌شود، مشکلی هم وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها