به روز شده در: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۵
وزیر دفاع:
امیر سرتیپ حاتمی گفت: هیچ اقدام سوء تروریست‌های آمریکایی علیه منافع ایران تاکنون نه‌تنها بی پاسخ نمانده، بلکه با پاسخ‌های چندگانه‌ای نیز مواجه شده است که در موارد متعدد، خود آن‌ها هم ترجیح داده‌اند در موردشان سکوت کنند.
کد خبر: ۴۱۲۶۲۲
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳ - 25August 2020

همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه مبتنی بر اعتماد متقابل استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که به‌منظور بازدید از ششمین نمایشگاه بین‌المللی نظامی-فنی روسیه و به دعوت همتای روس خود در مسکو حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک توافقنامه همکاری‌های نظامی – فنی بین دو کشور را دارای ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری دو جانبه دانست.

مشروح این گفت‌وگو در ذیل آمده است:

با توجه به شکست ایالات متحده در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چه آینده‌ای برای همکاری و خرید تجهیزات نظامی میان ایران و روسیه متصور هستید؟

همکاری‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مبتنی بر اعتماد متقابل هم‌افزایی در چارچوب ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی که امروز اشغالگری و یک جانبه گرایی به عنوان تهدید‌های اصلی آن به شمار می‌روند و نهایتاً منافع مشترک و متقابل پایه‌گذاری شده و روند خوبی را در دهه‌های اخیر به‌خصوص در یک دهه گذشته طی کرده است.

همکاری در حوزه صنعت دفاعی یکی از ابعاد این همکاری بوده که با تحمیل تحریم‌های ظالمانه شورای امنیت تا قبل از برجام و ادامه بخشی از محدودیت‌ها به رغم توافق برجام محدودیت‌هایی را در این زمینه ایجاد کرد؛ البته که ما بیکار ننشسته و برای تأمین نیاز‌های نیرو‌های مسلح خودمان کار‌های تحقیقاتی را توسعه دادیم که نمونه آن در حوزه پدافند هوایی بود و پس از ایجاد موانعی در انتقال سامانه‌های اس ۳۰۰ به کشور، توسعه سامانه‌های پدافند هوایی را در اولویت قرار دادیم و امروز در همه سطوح از عم از ارتفاع پایین، ارتفاع متوسط و ارتفاع و برد بلند دارای سامانه‌های قابل اعتماد‌ی هستیم و به نقطه بسیار خوبی رسیده‌ایم و البته راه همچنان ادامه دارد.

توافقنامه همکاری‌های نظامی – فنی بین دو کشور ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری دو جانبه ایجاد کرده که خرید تجهیزات یکی از آن‌هاست و به دنبال فعال کردن همه محور‌های توافق هستیم.

ایران در زمینه موشکی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری داشته است، آیا توان موشکی ایران امنیت این کشور را در برابر تهدید‌ها و شیطنت‌های آمریکا و برخی کشور‌های منطقه می‌تواند تضمین کند؟

ما در چارچوب رویکرد بازدارندگی برنامه‌های دفاعی را تنظیم و هدایت کرده‌ایم که برنامه‌های تسلیحاتی از آن جمله بوده است. موشک ازجمله تسلیحاتی است که در چارچوب این رویکرد و با در نظر گرفتن تمامی تهدید‌های ممکن و همچنین مبتنی بر رویکرد قابلیت محوری تعریف و پیگیری شده است. وقتی مقامات رژیم آمریکا تا سال‌های اخیر مرتباً از روی میز بودن گزینه نظامی در مقابل جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کردند و در شرایطی که یک رژیم اشغالگر‌ی در منطقه به نام اسرائیل به هیچ هنجار بین‌المللی پایبند نبوده و تعرضات و تجاوزات مکرر را در کارنامه خود دارد، بایستی از تمهیدات لازم برای واکنش به‌موقع به تعرضات احتمالی آن‌ها برخوردار باشیم و برنامه موشکی ما بر همین مبنا طرح‌ریزی و هدایت شده است. در سال‌های اخیر شاهد نمونه‌هایی از این تعرضات بودیم که به آن‌ها به‌موقع پاسخ دادیم؛ تجاوز پهپاد آمریکایی به فضای جمهوری اسلامی ایران در منطقه تنگه هرمز که خیلی سریع با واکنش پدافند هوایی ما مواجه و این پهپاد سرنگون شد، تروریست‌های داعش که بوسیله آمریکا در منطقه ایجاد و مدیریت می‌شدند، پس از اقدام تروریستی در اهواز با یک حمله موشکی دقیق به مقرشان در سوریه مواجه شدند و نهایتاً پاسخ موشکی علیه پایگاه تروریستی آمریکا در عین‌الاسد پس از ترور ناجوانمردانه فرمانده عزیز و قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه، شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی اجرا شد، و قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران نشان داده شد که تنها با غرش آن‌ها ده‌ها نفر از تروریست‌ها‌ی آمریکایی دچار آسیب مغزی شدند.

چندی پیش شما از آمادگی ایران برای صادرات سلاح پس از رفع تحریم‌ها صحبت کردید؛ کدام کشور‌ها به‌صورت بالقوه خریدار تسلیحات ایرانی هستند و اصولاً صحبت از چه نوع سلاحی در میان است؟

همان‌طوری که اشاره کردم، صنعت دفاعی ما تولید و تأمین تجهیزات مورد نیاز نیرو‌های مسلح در همه حوزه‌های رزم را دنبال می‌کند که بخشی از آن‌ها شامل تعریفی است که از تسلیحات وجود دارد و بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ برای مدت پنج سال برای صادرات آن‌ها محدودیت وجود داشت؛ یعنی برای صادرات باید مجوز شورای امنیت اخذ می‌شد و چون از موضع خصمانه رژیم آمریکا مطلع بودیم در این مدت به شورای امنیت نه برای خرید و صادرات سلاح مراجعه نکردیم، اما سایر محصولات را به بازار‌های مختلف صادر کرده‌ایم. با پایان محدودیت‌های شورای امنیت اتفاقی که می‌افتد این است که بخشی از تسلیحات نیز در سبد صارداتی سازمان‌های صنایع دفاعی ما قرار می‌گیرد. تسلیحاتی که ما تولید می‌کنیم همه شامل تسلیحات متعارف هستند، ولی با این حال همه آن‌ها در سبد صادراتی قرار نمی‌گیرند. محصولات صادراتی ما از گذشته بازار‌هایی در قاره‌های آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا داشته است و قطعاً با رفع محدودیت‌ها، بازار‌ها توسعه خواهند یافت.

ایران چه برنامه‌ای برای خرید تسلیحات جهت حفاظت از خود در برابر تهدید‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، با توجه به تنش‌های ایجاد شده از سوی امارات و ایالات متحده، دارد؟ آیا ایران برنامه‌ای برای خرید سلاح از فدراسیون روسیه دارد؟

سیاست تسلیحاتی نیرو‌های مسلح ما مبتنی بر خود اتکایی و بومی‌سازی است، ولی این به معنای تأمین صد درصدی نیاز‌ها به روش بومی نیست؛ البته بر خلاف بسیاری از کشور‌های منطقه، معتقد به تبدیل به زرادخانه تسلیحاتی نیستیم و از آنجا که همه تصمیمات در داخل کشور بدون فشار خارجی اتخاذ می‌شود، برنامه تسلیحاتی کاملاً منطقی و مبتنی بر نیاز و صرفه با حداقل هزینه را با هدف تأمین و حفظ دفاع اطمینان‌بخش تدوین و پیگیری می‌کنیم. رژیم آمریکا و عامل منطقه‌ای آن یعنی رژیم صهیونیستی از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در مقابل ملت ایران قرار گرفته و دشمن آن محسوب می‌شوند و برای بازدارندگی در مقابل آن‌ها نیز برنامه‌های مؤثری اجرا کرده و امروز یک بازدارندگی تثبیت شده و فعالی را در مقابل آن‌ها به نمایش گذاشته‌ایم. تنش‌هایی که آن‌ها ایجاد می‌کنند، جدید نیست. از امارات نام بردید، مردم مسلمان امارات مانند سایر کشور‌ها برادران ما هستند؛ ولی حاکمان آن‌ها دچار اشتباهات و لغزش‌هایی شده‌اند که آخرین مورد نیز کشاندن پای رژیم صهیونیستی به منطقه حساس خلیج فارس است و قطعاً رژیمی که بی ثباتی در منطقه پیرامونی را برای خود سازنده تلقی می‌کند، هر جا حضور پیدا کند، منشأ فساد و نامنی خواهد بود.

ما از گذشته در حوزه دفاعی – فنی همکاری‌های خوبی با فدراسیون روسیه داشته‌ایم و این همکاری‌ها ادامه دارد که بخشی از آن‌ها نیز مربوط به تأمین تسلیحات و تجهیزات است.

آیا ایران برنامه‌ای برای پاسخگویی به ماجرای حادث شده برای هواپیمایی ماهان در سوریه دارد؟ پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟

هیچ اقدام سوء تروریست‌های آمریکایی علیه منافع ایران تاکنون نه‌تنها بی پاسخ نمانده، بلکه با پاسخ‌های چندگانه‌ای نیز مواجه شده است که در موارد متعدد، خود آن‌ها هم ترجیح داده‌اند در موردشان سکوت کنند. آنچه مسلم است اینکه پاسخ ما به این تروریست‌ها مشابه کار بزدلانه‌ای که آن‌ها علیه مسافران غیر نظامی و بی دفاع یک خط هوایی مسافری انجام دادند، نخواهد بود.

طی سال گذشته ایران در حوزه نظامی چه دستاورد‌هایی داشته است؟

صنعت دفاعی ما یک صنعت بومی و پویاست و در همه حوزه‌ها روند پیشرفت مناسب و مستمری را دارد؛ لیکن اولویت‌هایی که داریم، روی میزان پیشرفت در حوزه‌های مختلف در مقاطع زمانی متفاوت است. در برنامه چهارساله وزارت دفاع که در سال پایانی آن هستیم، اولویت بر ارتقای قابلیت‌های دفاع راهبردی قرار داده شده است، نه به این معنی که حوزه‌های غیر راهبردی کنار گذاشته شوند.

سال گذشته دستاورد‌های ارزشمندی در حوزه موشکی داشتیم که چند روز پیش رونمایی شدند؛ هم در موشک‌های بالستیک سوخت جامد که قدرت تاکتیکی بالایی دارد و هم در موشک‌های کروز دریایی با برد بیش از هزار کیلومتر که به یادبود دو شهید عزیزمان یعنی شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس نام این دو قهرمان ملی ایران و عراق بر آن‌ها گذاشته شد. بلاتردید این قدرت تاکتیکی در افزایش قابلیت‌های راهبردی ما مؤثر خواهد بود.

در صنعت پدافند هوایی روند توسعه همچنان ادامه دارد و پیشرفت‌های خوبی در سامانه‌های پدافندی ضد کروز و سامانه‌های چابک پدافند هوایی داشته‌ایم و محصولات جدیدی در زمینه پدافند هوایی شناور‌ها معرفی خواهیم کرد.

در موشک‌های ضد زره به تنوع و قابلیت‌های بسیار خوبی دست یافته ایم. هوشمندسازی مهمات از دیگر رویکرد‌هایی بوده که موفقیت‌های خوبی هم داشته است. انواع خودرو‌ها و تجهیزات زرهی در داخل تولید می‌شود که شامل تانک، نفربر و خودرو‌های تخصصی و تاکتیکی می‌شود.

در صنعت هوایی با معرفی جت آموزشی یاسین و با رسیدن آن به مرحله تولید، چرخه کامل هواپیما‌های آموزشی خلبانی را بومی می‌کنیم. در این صنعت هم اکنون هم جنگنده سبک و هم بالگرد بومی داریم و در رابطه با موتور هواپیما نیز گام‌های خوبی برداشته‌ایم که خط تولید اولین موتور توربوجت ملی راه‌اندازی و اولین موتور توربوفن سبک نیز بومی‌سازی شد. در این صنعت در زمینه پهپاد پیشرفت‌های بسیار خوبی داریم و در رده قدرت‌های اول جهان قرار گرفته‌ایم.

در صنعت دریایی، انواع شناورها‌ی سطحی و زیرسطحی را طراحی و تولید کرده‌ایم و به‌ویژه در زمینه تسلیح شناور‌ها به انواع تسلیحات پیشرفته گام‌های محکمی برداشته‌ایم که نمونه آن موشک کروز دریایی «ابومهدی» با برد بیش از هزار کیلومتر است.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها