به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا خبر داد؛
سردار مجید کریمی با اشاره به کشف بیش از ۱۰ تن شیشه در شش ماه نخست سال جاری، از افزایش ۳۴ درصدی کشفیات انواع مواد افیونی در مرزهای شرقی کشور خبر داد.
کد خبر: ۴۲۳۱۵۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳ - 24October 2020

کشف بیش از ۱۰ تن شیشه / افزایش ۳۴ درصدی کشفیات انواع مواد افیونی توسط پلیس مبارزه با مواد مخدربه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سردار «مجید کریمی» رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در نشست دوجانبه رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با همکاری متقابل اقدامات مطلوب و مناسبی را در راستای مقابله با قاچاق مواد مخدر شاهد باشیم.

وی با اشاره به گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت قاچاق مواد مخدر در سطح بین الملل، عنوان کرد: متأسفانه در شرایط جدید شیوع ویروس کرونا، شاهد رشد کشف ماده مخدر شیشه (متامفتامین) قاچاق از کشور افغانستان به ایران هستیم، به طوری که در شش ماه نخست سال جاری، بیش از ۱۰ تن شیشه از قاچاقچیان کشف شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در خصوص علل افزایش قاچاق ماده مخدر شیشه از کشور افغانستان، تصریح کرد: حدود دو سال است در کشور افغانستان علاوه بر تولید تریاک، مرفین، هروئین و حشیش، شیشه نیز در حال تولید است که علت آن به صرفه بودن و قیمت پایین تولید در این کشور و بازار مناسب آن در کشور‌های اروپایی، جنوب غرب و شرق آسیاست.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به سفر اخیر معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان و هیئت همراه به ایران، بیان کرد: طی جلسه‌های مشترکی که با مقامات پلیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان در کشور ایران برگزار شد، طرف افغانستانی با تأیید و اذعان به افزایش تولید متامفتامین، علت این افزایش را عدم کنترل نیرو‌های پلیس این کشور بر بخش‌هایی از افغانستان بیان کرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در ایران اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه شاهد افزایش ۳۴ درصدی کشفیات انواع مواد مخدر توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر در ورودی‌های مرزی کشورهای افغانستان و پاکستان به ایران هستیم.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های متقابل و دو جانبه به اهمیت تبادل سریع اطلاعات بین پلیس‌های تخصصی دو کشور پرداخت و تصریح کرد: بر اساس توافقنامه‌های همکاری که در سال‌های گذشته و در سطح وزارت کشور به امضا رسید، می‌توانیم در موضوعاتی نظیر شگرد‌های قاچاق و ترانزیت مواد مخدر، اطلاع‌رسانی وضعیت قاچاقچیان اتباع دستگیر شده، مقابله با قاچاق و جرائم امنیتی و... تبادل اطلاعات کنیم.

سردار کریمی خاطرنشان کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا آمادگی خود را برای فعال کردن گشت‌های همزمان مرزی، تشکیل تیم اطلاعاتی در خصوص پرونده‌های خاص، تشکیل کارگروه اطلاعاتی بین افسران عملیات و اطلاعات پلیس مبارزه با مواد مخدر دو کشور برای تبادل آخرین اخبار و اطلاعات موجود و... اعلام می‌دارد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تاکید بر نقش افسران رابط مبارزه با مواد مخدر دو کشور در زمان همه‌گیری ویروس کرونا به ضرورت تبادل سریع اطلاعات بین دو کشور اشاره و عنوان کرد: اگر تبادل اطلاعات آنلاین و به‌موقع بین دو کشور برقرار شود، در انهدام باند‌ها و سرشبکه‌های اصلی ترانزیت مواد مخدر می‌توانیم به موفقیت بیشتری دست یابیم.

ارتقاء همکاری‌های دوجانبه در راستای مبارزه با قاچاق مواد مخدر
در ادامه، «ابراهیم حقی سعید اوقلو» رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور ترکیه هفته نیروی انتظامی را به همتای ایرانی خود تبریک گفت و افزود: برابر گزارش‌های بین المللی، خوشبختانه شاهد موفقیت‌های روزافزون پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در سطح منطقه هستیم.

وی همچنین عنوان کرد: از زمان همه‌گیری ویروس کرونا به علت بسته بودن مرز‌های زمینی و هوایی، قاچاق مواد مخدر به کشور ترکیه بیشتر از طریق دریا صورت می‌گیرد و خوشبختانه در سال جاری با اقدامات مقابله‌ای مناسب، پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، شاهد کاهش ورود مواد افیونی از ایران به ترکیه هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور ترکیه در پایان با اشاره به نقش و جایگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در سطح منطقه، خاطرنشان کرد: به دنبال ارتقاء همکاری‌های دوجانبه در راستای مبارزه با قاچاق مواد مخدر با پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستیم و امیدواریم با اتمام شرایط جهانی متأثر از شیوع ویروس کرونا، در آینده‌ای نزدیک شرایط ملاقات‌های حضوری بین رؤسای پلیس دو کشور فراهم شود.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار